سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس :

ضعف مدیریت، مناطق آزاد را از هدف صادراتی دور کرد/ عدم شفافیت در مناطق آزاد موج می‌زند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد که دور شدن مناطق آزاد از کارکرد صادراتی و تبدیل شدن به پایگاه واردات و قاچاق ناشی از عملکرد ضعیف مدیران این مناطق است.
یک عضو اتاق بازرگانی عنوان کرد:

سوء مدیریت، ابر چالش مناطق آزاد/ هدف مناطق آزاد افزایش قاچاق و کاهش صادرات نبود

یک عضو اتاق بازرگانی با اشاره به مشکلات مناطق آزاد همچون افزایش قاچاق و کاهش صادرات اظهار کرد: در حال حاضر سوء مدیریت مناطق آزاد به عنوان ابرچالش این مناطق محسوب می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز:

ایجاد منطقه‌آزاد در شرایط فعلی توجیهی ندارد

اگر مناطق آزاد بخواهند به این شکل توسعه یابند، به نظر بنده دیگر توسعه این مناطق توجیه اقتصادی ندارد بلکه باید با گشایش‌هایی محدود شوند تا مناطق آزاد به سمت جایگاه و نقش اصلی خود بازگردند که در اصل نقش این مناطق بودن آنها به‌عنوان سکوی صادرات بوده است نه اینکه امکان و فرصتی برای واردات بیشتر کالا به کشور باشند.
ابهام در سیاست تجاری جدید دولت؛

رانت وارداتی در مناطق آزاد شکل می‌گیرد؟

در سیاست جدید ارزی دولت، مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی پس از 25 سال شامل ثبت سفارش شدند اما در سیاست جدید تجاری مبنی بر ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا، نامی از این مناطق نیست.
بررسی قوانین مناطق آزاد؛

مقررات پرداخت اقساطی بهای زمین در مناطق آزاد

مناطق آزاد تجاری – صنعتی بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب سال ۱۳۷۲ و اساسنامه‌های مربوطه اداره می‌شوند و در مواردی که پیش‌بینی نشده تابع قانون تجارت است. اینها مواردی است که ذیل ماده ۵ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به تصویب رسیده است. این موارد متعاقبا در بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه و بند الف ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته‌اند.
امتيازگيري ايران از آمريكا ؛

‌ چابهار، حربه ايران در تحريم

نماينده آمريكا در سازمان ملل در سفر به هند، چابهار را از تحريم‌ها مستثنا كرد. حالا پرسش اينجاست كه ايران چگونه مي‌خواهد از موقعيت استراتژيك چابهار براي مذاكرات ديپلماتيك خود در حوزه اقتصاد سياسي با توجه ويژه به تحريم‌هاي اعمال‌شده عليه ايران بهره بگيرد؟
نشست هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان ؛

عمان خواستار سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار

نشست هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان با حضور وزرای بازرگانی دو کشور ایران و عمان و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در مسقط برگزار شد.
یادداشت اباذر آذربون*؛

واگذاری زمین مناطق آزاد با مزایده یا بدون مزایده ؟

با توجه به محدودیت جغرافیایی محدوده مناطق آزاد، طبیعتا مقدار زمین موجود جهت واگذاری به سرمایه‌گذاران، محدود است بنابراین از یک سو، زمین سرمایه برگشت‌ناپذیر مناطق آزاد است و حفظ آن در برابر سودجویان ضروری است و از سویی دیگر و در نقطه مقابل آن، واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران واقعی از اهمیت بسزایی برخوردار است و می‌توان گفت که هر دو موضوع، دو کفه یک ترازو به شمار می‌آیند، ترازویی که لازم است همواره تراز باشد.
سرنوشت مناطق آزاد؛

مناطق آزاد و مناظره بي‌نظاره

اولین برنامه «مناظره» بعد از ماه مبارک رمضان موضوع عملکرد مناطق آزاد کشور را هدف قرار داده است.
مرتضی بانک عنوان کرد؛

مناطق آزاد باید باراندازهای صادراتی شوند

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: پیش‌بینی اجرای برنامه‌های متنوع در راستای حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد انجام شده است به‌گونه‌ای‌که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در این مناطق به سمت کالای ایرانی با کیفیت و رقابت‌پذیر هدایت شده‌اند. به گزارش روابط‌عمومی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مرتضی بانک اظهار کرد: ماهیت و قوانین مناطق آزاد براساس فعالیت صددرصد پایدار و با تکیه بر توان بخش‌خصوصی دنبال می‌شود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

بورس بین‌المللی در مناطق آزاد ایجاد می‌شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از ایجاد بورس بین المللی خبر داد و اعلام کرد که با فراهم شدن این امکان شرایط برای جذب سرمایه در مناطق آزاد فراهم می شود.
دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛

لایحه هشت منطقه آزاد جدید به زودی به صحن مجلس می‌رود

دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از ارجاع لایحه هشت منطقه آزاد جدید توسط کمیسیون اقتصادی مجلس به صحن مجلس شورای اسلامی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
طیق مصوبه هیئت دولت ؛

‌مقررات اشتغال مناطق آزاد

‌اکثریت وزرای عضو شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران در جلسه مورخ 1373.2.19 با توجه به اختیار تفویضی هیأت وزیران(‌موضوع تصویب‌نامه شماره .16632ت 30 ه مورخ 1373.2.13) و به استناد ماده (12) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی‌ایران" - مصوب 1372 - مقررات اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تأمین اجتماعی در مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران را به شرح زیر تصویب‌نمودند.
قوانین اداره مناطق آزاد؛

ایستگاه‌های تصمیم‌گیری مناطق آزاد

برای شناخت مسیر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در مناطق آزاد و تبیین مدل مدیریتی آن ها لازم است در ابتدا بدانیم قانون چگونگی اداره این مناطق در سال 1372 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از آن زمان تاکنون هفت سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی در هفت محدوده و منطقه مرزی ایجاد شده‌اند که عبارت‌اند از کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلی و ماکو.
ثبت سفارش در مناطق آزاد؛

امکان ثبت سفارش در هفت منطقه آزاد

امکان ثبت سفارش واردات کالا در هفت منطقه آزاد اقتصادی میسر شده است. براساس این گزارش از روز نه خرداد امکان ثبت‌سفارش برای واردات کالا به مناطق آزاد (شامل هفت منطقه: کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، ماکو و انزلی)، فراهم شده است.
شرط جذب سرمایه‌ در منطقه ویژه خلیج‌فارس؛

توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتر سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه حسن خلج‌طهرانی، مدیرعامل منطقه از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز ۱۴۰۴ می‌گوید.
چگونگی اداره مناطق آزاد؛

چه کسانی قیمت فروش زمین‌های مناطق آزاد را می‌دانند؟

قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در سال ۱۳۷۲ به تصویب رسید. قانونی که بنا دارد مناطق آزاد، واقعا آزاد از بوروکراسی‌های سرزمین اصلی باشند. در این قانون ۲۹ماده‌ای، ماده بیست و چهارم به موضوع زمین پرداخته است. در این ماده آمده است که نحوه استفاده از زمین و منابع ملی و ترتیب فروش یا اجاره آن به اتباع کشور در محدوده هر منطقه که در مالکیت دولت باشد طبق مقررات مصوب هیات وزیران و با رعایت برنامه‌های عمرانی هر منطقه تعیین می‌شود. سازمان هر منطقه مسوول اجرای مقررات مربوط خواهد بود.
اباذر آذربون / کارشناس ارشد حقوقي دبيرخانه مناطق آزاد:

قيمت‌گذاري زمين در مناطق آزاد

مناطق آزاد تابع قانون چگونگي اداره مناطق آزاد هستند که در سال 1372 به تصويب رسيده است. اين مناطق بر‌اساس مواد پنج قانون چگونگي اداره مناطق آزاد و بند الف ماده 65 قانون احکام دائمي برنامه‌هاي توسعه کشور، منحصرا بر‌اساس قانون چگونگي اداره مناطق آزاد اداره مي‌شوند.
معاون امور حقوقی و مجلس مناطق ویژه اقتصادی؛

در مناطق آزاد چقدر قاچاق می‎‏شود؟

معاون امور حقوقی و مجلس مناطق ویژه اقتصادی گفت:به نظر می‎رسد برخی با طرح این موضوع که مناطق آزاد به عرصه‎ای برای کالای قاچاق مبدل شده‎اند در صدد نابودی این مناطق هستند. چنین اظهاراتی را باید به مثابه دادن آدرس‎های غلط تعبیر کرد.
رئیس شورای فعالان اقتصادی مناطق آزاد؛

گمرک باید پاسخگوی قاچاق از مناطق آزاد باشد/دلیل گردش 180درجه‌ای نظر برخی مجلسی‎ها درباره مناطق آزاد چیست؟

رئیس شورای فعالان اقتصادی مناطق آزاد، با بیان اینکه وقتی ۲۰ درصد اهداف اولیه مناطق آزاد هم محقق نشده چرا مجلس بدنبال ایجاد مناطق جدید است، گفت:گمرک باید پاسخگوی قاچاق کالای تجاری مناطق آزاد باشد چراکه در مبادی خروجی مناطق مستقر بوده است.
صفحه  از ۷
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها