سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یک پژوهشگر اجتماعی مطرح کرد؛

مناطق آزاد یک « اجتماع نو » در اقتصاد، اجتماع و فرهنگ است

یک پژوهشگر علوم سیاسی و اجتماعی گفت: ماهیت مناطق آزاد بر سهولت در کسب و کار، زندگی و فعالیت‌های اجتماعی بنا شده است، لذا نباید آنها را تنها ناظر به حوزه اقتصاد و کسب و کار دانست، به همین دلیل مناطق آزاد کشور پایلوت‌های توسعه اجتماعی هستند.
رقیب کانال سوئز در تجارت؛

اهمیت کریدور بین‌ المللی شمال به جنوب در توسعه مناطق آزاد ایران

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: با اتحاد استراتژیک میان مناطق آزاد شاهد موفقیت بیشتری در توسعه مناطق و نقش‌آفرینی آنها در سطح بین الملل خواهیم بود.
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد؛

فقدان مدیریت یکپارچه چالش اصلی مناطق آزاد تجاری

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تا مدیریت یکپارچه در مناطق آزاد وجود نداشته باشد، هرچقدر هم به فعالان اقتصادی تسهیلات بدهیم بی‌فایده خواهد بود.
تاریخچه و تعریف مناطق آزاد تجاری صنعتی در ایران؛

امتیازات مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در مقایسه با سرزمین اصلی +جدول

مناطق ویژه اقتصادی از نظر ماهیتی و کارکردی شبیه مناطق آزاد هستند و فقط در جزئیات با هم تفاوت دارند؛از نظر جغرافیایی، مناطق آزاد اقتصادی جزو قلمرو سرزمینی یک کشور محسوب می شوند ولی از تمام یا برخی از مقررات سرزمین اصلی مستثنی و معاف بوده و ضوابط و مقررات خاص و ویژه بر آنها حاکم است. حاکمیت قوانین در این مناطق نیز با سهولت بیشتری انجام می شود.
مرتضی بانک خبر داد:

تشکیل صندوق حمایت از سرمایه گذاران در مناطق آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از تشکیل صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد خبر داد.
علیرضا کیانی عنوان کرد؛

موازی کاری در مناطق آزاد بلای جان تولیدکنندگان شده است

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی گفت: در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل ما قبول نداشتن مناطق آزاد توسط بانک‌ها است و باعث شده که ما برای ترخیص کالا به مشکل بربخوریم، چون گمرک پروانه سبز وزارت صمت را قبول دارد اما وزارت صمت می‌گوید ما این مورد را به مناطق آزاد واگذار کردیم.کیانی ادامه داد: موازی‌کاری بین گمرک کشور و مناطق آزاد و ویژه نیز یکی از دردسرهای دیگر واحدهای تولیدی است. سامانه آی‌سیک که برای ترخیص کالاها تهیه شده ساختاری کاملا تجاری دارد و اصلا برای واحدهای تولیدی پیش بینی لازم صورت نگرفته است.
مناطق آزاد و اهمیت آن؛

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ۷ منطقه آزاد کشور کدامند؟

مناطق آزاد ایران هر یک دارای موقعیت استراتژیک و تجاری ویژه برای سرمایه‌گذاری است که حذف موانع بر سر توسعه این مناطق می‌تواند ضمن شکوفایی اقتصاد کشور، فرصت‌های بی‌بدیلی را در حوزه توسعه و رونق تجارت و صادرات پدید آورد.
میرمحمدی اظهار کرد؛

مناطق آزاد، بحران اشتغال‌زایی و قاچاق کالا

میرمحمدی گفت: در بحث قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید فرهنگسازی جدی صورت بگیرد تا مبارزه همگانی شکل گیرد چراکه یک میلیون دلار قاچاق یک میلیون فرصت شغلی را از بین می‌برد.
یادداشت رضا مسرور؛

استفاده از مزیت نسبی و ایجاد مزیت رقابتی

حمایت و خرید کالای تولید داخل موجب جذب نیروی انسانی، اشتغالزایی و افزایش تولید و درآمد ملی می‌شود؛ بنابراین شناسایی چالش‌های پیش روی تولید و اشتغال در عرصه کنونی اقتصاد ایران باید در دستور کار همه دستگاه‌ها قرار گیرد و با مصرف کالای ایرانی زمینه برای حمایت از تولید داخلی و سرمایه‌گذاری، اشتغالزایی و کاهش وابستگی به واردات فراهم شود.راه برون‌رفت اقتصاد از مشکلات کنونی، توجه ویژه به اقتصاد تولیدی است و در این مسیر باید به مزیت‌های نسبی و ایجاد مزیت‌های رقابتی برای تولید توجه جدی کرد.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار؛

چابهار واقعا به هندی ها واگذار شده؟

پاسخ عبدالرحیم کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار را بشنوید.
منطقه ای اقتصادی در جنوب ایران؛

بندرچابهاردرمسیر ترانیت 1350 میلیارددلاری

ایران درجایی از کره زمین قرار دارد که مزیت های راهبردی گوناگونی را درجغرافیای خود جای داده است و البته با تاسف باید گفت این مزیت ها هررزو به دلیل فراموشی و بی تفاوتی و ندیدن آینده کمی دورتر از رخدادهای روز درروزهای فرسایش قراردارند.
مظفری:

مذاکره برای رفع ممنوعیت واردات خودرو به کیش

غلامحسین مظفری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ ضمن ابراز امیدواری نسبت به رفع ممنوعیت واردات بدون تعرفه خودرو در این منطقه، از انجام مذاکراتی برای توسعه گردشگری سلامت و افزایش اختیارات بانک‌های بین‌المللی خبر داد.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان:

ورود همزمان 5 کشتی حامل کالای اساسی و نفتی به بندر چابهار

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: در راستای بازاریابی های صورت پذیرفته و آمادگی کامل بندر چابهار بعنوان بندری با تخفیفات ویژه در تعرفه های وارده بر کشتی و کالا و با قابلیت تخلیه و بارگیری انواع کالاها و پذیرش کشتی های سایز بزرگ در کوتاهترین زمان و ارائه خدمات مطلوب، امروز شاهد ورود 5 کشتی همزمان به این بندر اقیانوسی هستیم.
منطقه آزاد انزلی بستر رونق اقتصادی می‌شود؟؛

تجارت بدون مزاحمت در« کاسپین»

رئیس کل گمرک ایران با اظهار خرسندی نسبت به جذب سرمایه گذار در امور بندری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی اعلام کرد: تعدادی از پست اسکله‌های بندرکاسپین این منطقه که در حال بهره‌برداری است با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای نخستین بار در بنادر کشور ایجاد شده است.مهدی میراشرفی با اشاره به اهمیت پیوستن ایران به پیمان گمرکی اوراسیا افزود: اولویت ما در دریای خزر و نگاه کشور به تجارت، نگاه به کشورهای همسایه است و اوراسیا پیمانی صد درصد گمرکی بوده که به کشورهای عضو امکان می‌دهد بدون پرداخت حقوق عوارض همچون کشوری واحد کالاهایشان را با هم مبادله کنند، عضویت ایران در این پیمان می‌تواند شرایط منحصر به فردی برای تولید و تجارت کشور فراهم کند و منطقه آزاد انزلی و بندر کاسپین با دارا بودن زیرساخت‌های مناسب می‌تواند در این پیمان نقش کلیدی ایفا کند.
مخفی کاری دولت؛

عدم شفافیت دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها

اول اسفندماه سال گذشته بود که عضو هیئت رئیسه مجلس در صحن علنی نسبت به واگذاری جزیره کیش به چینی ها به رئیس جهموری تذکر داد. یک روز بعد معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد کیش واگذاری جزیره کیش به چینی ها را تکذیب کرد.
سکوت مدیران ارشد مناطق آزاد؛

مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟

در حالی چند ماه از مطرح شدن موضوع واگذاری جزیره کیش در قالب قرارداد بلند مدت به چینی ها می گذرد که در این بین مدیران ارشد سازمان مناطق آزاد در این باره سکوت کرده اند.
طبق آمارها؛

سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند

آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.این در حالی است روند جذب سرمایه‌گذار خارجی نیز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال ۱۳۹۶ افزایشی بوده به طوری که سرمایه خارجی جذب شده در سال ۱۳۹۶ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیش از چهار برابر سال قبلش بوده است. این مناطق در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰۵ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۶ معادل ۴۴۸ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کرده‌اند.
شورای عالی مناطق آزاد تصویب کرد؛

الحاق بنادر و شهر چابهار به منطقه آزاد

با تصویب توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی - صنعتی کشور، شهر چابهار، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، شهر جدید تیس و اراضی مورد نیاز برای صنایع سنگین به محدوده منطقه آزاد چابهار ملحق می‌شود.در این باره مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: تحولات سال‌های اخیر در منطقه ضرورت توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار را برای اجرای مأموریت‌های اصلی این منطقه در توسعه اقتصادی کشور بیشتر کرده بود که دسترسی منطقه آزاد و صنایع مستقر در آن به بندر و اسکله جزو مهمترین این ضرورت‌ها بود و با اجرایی شدن این طرح، منطقه آزاد چابهار در اجرای مأموریت‌های اصلی خود در توسعه اقتصادی کشور قدرت و شتاب بیشتری می‌یابد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

برجام، انتخاب درستی برای سامان دادن مشکلات بود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه برجام انتخاب درستی برای سامان دادن مشکلات، بدون به خطر انداختن منافع ملی بود، اظهار کرد: در دو سال اول، ما رشد اقتصادی و ارتباطات بین‌المللی خوبی داشتیم و آمریکایی‌ها هم از این بابت نگران بودند.
مدیرعامل منطقه آزاد کیش عنوان کرد؛

کیش صاحب بورس بین الملل می شود

کیش، یکی از مناطق آزادی است که درکنار گردشگری، در بخش‌های مختلف اقتصادی نیز فعال است و میلیاردها تومان سرمایه بخش خصوصی را جذب کرده است. با این حال در آستانه عید نوروز جنبه گردشگری این جزیره که رابطه مستقیمی نیز با اقتصاد این منطقه دارد، برجسته‌تر می‌شود. در واپسین روزهای سال 97، غلامحسین مظفری رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد کیش با حضور در مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران ضمن بازدید از بخش‌های مختلف مؤسسه برنامه‌های این سازمان را تشریح کرد. براساس گفته‌های وی طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در تعطیلات نوروزی پیش رو تعداد مسافران ورودی به جزیره کیش حدود 34 درصد رشد خواهد داشت، اتفاقی که پیش درآمد آن درتعطیلات 22 بهمن ماه امسال با فرود روزانه 120 هواپیما دراین جزیره آغاز شد.
صفحه  از ۱۳
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها