سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی؛

مناطق آزاد تجاری- صنعتی جدید کدام‌اند؟ +ویژگی‌ها

بر اساس لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی جدید، این مناطق از ۸ منطقه به ۱۵ منطقه افزایش می‌یابند که هریک دارای مزیت‌های تجاری، استراتژیکی، گردشگری و.. ارزشمندی هستند که در اقتصاد محلی، ملی و فراملی نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کنند.
کاهش هزینه مبادلات تجاری بنادر؛

اسکله های رورو و اهمیت آن در اقتصاد بنادر

اسکله های رورو برای پهلوگیری کشتی هایی به همین نام طراحی می‌شوند و دارای رمپ هایی برای عبور وسایل نقلیه هستند که می توانند زمان و هزینه بسیاری از مبادلات تجاری را در بنادر کاهش دهند.روز شنبه هفته جاری تفاهم نامه ساخت اسکله رورو در بندر کاسپین با همکاری قرارگاه خاتم به امضا رسید. این پروژه ها علاوه بر فراهم سازی ظرفیت اشتغال و تولید در منطقه آزاد انزلی، باعث تشویق فعالان اقتصادی نیز خواهد بود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان:

صادرات اولین محموله کالای یخچالی افغانستان به هندوستان از بندر چابهار

بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: اولین محموله کالای یخچالی افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار به هندوستان صادر شد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد ؛

طرح آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد روی میز دولت

دبیر شورایعالی مناطق آزاد در خصوص واردات خودرو از مناطق آزاد گفت: مصوبه ای را در این زمینه به دولت ارسال کرده ایم و مراجع مربوطه از جمله وزارت صمت و گمرک هم موافقت خود را برای آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار اعلام کرده اند.
با ابلاغ وزیر صمت؛

مجوز ورود کالاهای ضروری به مناطق آزاد صادر شد

به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه‌ای در مورد کالاهای مورد نیاز مناطق آزاد، فهرست اقلام قابل ورود به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را صادر کرد.
امروز صورت گرفت؛

صادرات نخستین محموله کالا از بندر کاسپین به چین

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی: نخستین محموله تجاری از مجتمع بندری کاسپین به چین ارسال شد. مدیر عامل منطقه آزاد انزلی امروز گفت: این محموله هزار و ۳۰۰ تن پودر گچ تولیدی ایران است که با ۴۱ کانتینر با کشتی ناردیس از مجتمع بندری کاسپین به بندر اکتائو قزاقستان راهی شد تا از طریق خط آهن به چین حمل شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی:

نخستین محموله صادراتی به مقصد چین از طریق کریدور چین، قزاقستان، ایران صادر شد

با صادرات اولین محموله صادراتی به مقصد چین، در مسیر کریدور چین، قزاقستان، ایران، تعداد کشتی هایی که در این مسیر ترانزیتی به حمل و نقل کالا پرداختند به ۱۶ فروند بالغ شد.
رویدادی مهم در توسعه فعالیت های منطقه آزاد انزلی؛

صادرات‌محور شدن مجتمع تجاری کاسپین با صدور اولین محموله

صادرات محور شدن مجتمع تجاری کاسپین در استان گیلان با صدور اولین محموله، رویدادی مهم در توسعه فعالیت های منطقه آزاد انزلی در راستای تجارت و حمل و نقل بین المللی محسوب می شود.
دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد:

هدف از ایجاد مناطق آزاد صرفاً واردات و صادرات نیست

دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد تجاری گفت: هدف از ایجاد مناطق آزاد صرفا امر واردات و صادرات نیست؛ بلکه در توسعه عمران محلی نقش بسزایی را ایفا کرده و از سویی نیز به امنیت و اشغال منطقه کمک می‌کند.
تجارت چمدانی در کیش؛

تجارت چمدانی در کیش برعکس شد

جزیره کیش که روزگاری سری در سرای عالم تجارت داشت و مردم از اقصی نقاط کشور برای خرید ارزان به پاساژهای آن می‎آمدند و پدیده تجارت چمدانی را رقم می‌زدند ، حالا با تهران هم نمی‌تواند رقابت کند!
گرشاسب خزائنی تشریح کرد؛

انقلاب در زیر‌ساخت های منطقه آزاد چابهار در ۸ پیکره؛ از توسعه صنعت تا گردشگری

معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار در خصوص اهمیت فعالیت های زیرساختی و عمرانی در منطقه آزاد چابهار گفت: در منطقه آزاد چابهار امسال در حدود ۲۶۰ میلیارد تومان پروژه داریم که غالب آن در بخش زیر ساخت های صنعت و پروژه های گردشگری هستند.
یک پژوهشگر اجتماعی مطرح کرد؛

مناطق آزاد یک « اجتماع نو » در اقتصاد، اجتماع و فرهنگ است

یک پژوهشگر علوم سیاسی و اجتماعی گفت: ماهیت مناطق آزاد بر سهولت در کسب و کار، زندگی و فعالیت‌های اجتماعی بنا شده است، لذا نباید آنها را تنها ناظر به حوزه اقتصاد و کسب و کار دانست، به همین دلیل مناطق آزاد کشور پایلوت‌های توسعه اجتماعی هستند.
رقیب کانال سوئز در تجارت؛

اهمیت کریدور بین‌ المللی شمال به جنوب در توسعه مناطق آزاد ایران

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: با اتحاد استراتژیک میان مناطق آزاد شاهد موفقیت بیشتری در توسعه مناطق و نقش‌آفرینی آنها در سطح بین الملل خواهیم بود.
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد؛

فقدان مدیریت یکپارچه چالش اصلی مناطق آزاد تجاری

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تا مدیریت یکپارچه در مناطق آزاد وجود نداشته باشد، هرچقدر هم به فعالان اقتصادی تسهیلات بدهیم بی‌فایده خواهد بود.
تاریخچه و تعریف مناطق آزاد تجاری صنعتی در ایران؛

امتیازات مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در مقایسه با سرزمین اصلی +جدول

مناطق ویژه اقتصادی از نظر ماهیتی و کارکردی شبیه مناطق آزاد هستند و فقط در جزئیات با هم تفاوت دارند؛از نظر جغرافیایی، مناطق آزاد اقتصادی جزو قلمرو سرزمینی یک کشور محسوب می شوند ولی از تمام یا برخی از مقررات سرزمین اصلی مستثنی و معاف بوده و ضوابط و مقررات خاص و ویژه بر آنها حاکم است. حاکمیت قوانین در این مناطق نیز با سهولت بیشتری انجام می شود.
مرتضی بانک خبر داد:

تشکیل صندوق حمایت از سرمایه گذاران در مناطق آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از تشکیل صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد خبر داد.
علیرضا کیانی عنوان کرد؛

موازی کاری در مناطق آزاد بلای جان تولیدکنندگان شده است

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی گفت: در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل ما قبول نداشتن مناطق آزاد توسط بانک‌ها است و باعث شده که ما برای ترخیص کالا به مشکل بربخوریم، چون گمرک پروانه سبز وزارت صمت را قبول دارد اما وزارت صمت می‌گوید ما این مورد را به مناطق آزاد واگذار کردیم.کیانی ادامه داد: موازی‌کاری بین گمرک کشور و مناطق آزاد و ویژه نیز یکی از دردسرهای دیگر واحدهای تولیدی است. سامانه آی‌سیک که برای ترخیص کالاها تهیه شده ساختاری کاملا تجاری دارد و اصلا برای واحدهای تولیدی پیش بینی لازم صورت نگرفته است.
مناطق آزاد و اهمیت آن؛

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ۷ منطقه آزاد کشور کدامند؟

مناطق آزاد ایران هر یک دارای موقعیت استراتژیک و تجاری ویژه برای سرمایه‌گذاری است که حذف موانع بر سر توسعه این مناطق می‌تواند ضمن شکوفایی اقتصاد کشور، فرصت‌های بی‌بدیلی را در حوزه توسعه و رونق تجارت و صادرات پدید آورد.
میرمحمدی اظهار کرد؛

مناطق آزاد، بحران اشتغال‌زایی و قاچاق کالا

میرمحمدی گفت: در بحث قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید فرهنگسازی جدی صورت بگیرد تا مبارزه همگانی شکل گیرد چراکه یک میلیون دلار قاچاق یک میلیون فرصت شغلی را از بین می‌برد.
یادداشت رضا مسرور؛

استفاده از مزیت نسبی و ایجاد مزیت رقابتی

حمایت و خرید کالای تولید داخل موجب جذب نیروی انسانی، اشتغالزایی و افزایش تولید و درآمد ملی می‌شود؛ بنابراین شناسایی چالش‌های پیش روی تولید و اشتغال در عرصه کنونی اقتصاد ایران باید در دستور کار همه دستگاه‌ها قرار گیرد و با مصرف کالای ایرانی زمینه برای حمایت از تولید داخلی و سرمایه‌گذاری، اشتغالزایی و کاهش وابستگی به واردات فراهم شود.راه برون‌رفت اقتصاد از مشکلات کنونی، توجه ویژه به اقتصاد تولیدی است و در این مسیر باید به مزیت‌های نسبی و ایجاد مزیت‌های رقابتی برای تولید توجه جدی کرد.
صفحه  از ۱۳
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها