پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مجوز استخدام ۲۰۰۰ هیئت علمی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر شد
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: مجوز استخدام ۲۰۰۰ هیئت علمی تمام وقت به صورت پیمانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از طرف سازمان اداری استخدامی صادر شد.
به دلیل تقارن با انتخابات مجلس؛
زمان برگزاری کنکور دکتری ۹۹ تغییر کرد
زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال ۱۳۹۹ به دلیل تقارن با انتخابات مجلس تغییر کرد و در جمعه ۹ اسفند ۹۸ برگزار می شود.بر اساس اعلام سازمان سنجش با توجه به اینکه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۹۸ برگزار خواهد شد تاریخ برگزاری آزمون دکتری سال ۱۳۹۹ از تاریخ ۲ اسفند به تاریح جمعه ۹ اسفند ۹۸ موکول شد.ثبت نام برای آزمون دکتری تخصصی سال ۹۹ از ۶ آذر آغاز می شود و تا ۱۲ آذر ۹۸ ادامه دارد.همچنین ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ از ۱۶ آذر آغاز می شود و آزمون در ۲۸ و ۲۹ فروردین ماه سال ۹۹ برگزار خواهد شد.
مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم اما پرداخت آن را نیز حذف نکردیم، گفت: افرادی که به صورت مصداقی در این زمینه با مشکل مواجه هستند می‌توانند مشکلات خود را از طریق ایمیل با صندوق در میان بگذارند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد؛
کمبود ۱۰۰ هزار معلم در کشور
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به کمبود ۱۰۰ هزار معلم برای سال تحصیلی امسال، گفت: این کمبود با تأخیر در بازنشستگی معلمان که قانون اجازه می‌داد و بکارگیری یک سوم وقت دیگر بازنشستگان، استفاده از حق‌التدریسی‌ها و اضافه کاری معلمان رسمی جبران شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
وزیر علوم برخلاف اظهارات برخی نمایندگان تصریح کرد:
صندلی فروشی حتی یک مورد هم هرگز!
وزیر علوم در واکنش به انتشار خبرهایی درباره صندلی فروشی در رشته های پزشکی، تصریح کرد: حتی یک مورد صندلی فروشی هم در دانشگاه‌های دولتی زیر نظر وزارت علوم رخ نداده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آمریکا تنها در یک ماه روادید 20 دانشجوی ایرانی را لغو کرده
به گزارش فارس، شبکه «ان‌بی‌سی» در گزارشی تحقیقی، نوشته است که آمریکا تنها در ماه سپتامبر (نیمه شهریور- نیمه مهر) از ورود دستکم ۲۰ تبعه ایران که از دانشگاه‌های آمریکایی پذیرش دریافت کرده و برای سفر به آمریکا روادید هم داشته‌اند، جلوگیری کرده است.
مخالف آموزش ضعیف زبان انگلیسی هستیم/ وجود مافیای پولساز در آموزشگاه‌های زبان
یک عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «مافیایی در آموزش زبان انگلیسی شکل گرفته است»، گفت: مجلس شورای اسلامی مخالف تدریس زبان انگلیسی نیست، ما مخالف آموزش ضعیف زبان انگلیسی هستیم و می‌خواهیم انحصار شکسته شود.
کشف حداقل 200 مورد صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی
حتی رد پای برخی از مؤسسات کنکور که در سیمای جمهوری اسلامی هم برنامه‌های تبلیغاتی روی آنتن می‌برند هم در این پرونده دیده شده است.
مصوبه حذف تنوع مدارس با اصل 75 قانون اساسی در تضاد است
دانیال یادگاری دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: مصوبه حذف تنوع مدارس با اصل 75 قانون اساسی به دلیل افزایش هزینه‌های دولت در تضاد است زیرا بخشی از هزینه مداس شاهد، هیئت امنایی و استعدادهای درخشان از والدین تامین می‌شود.
آغاز تغییرات کلان در روند برنامه‌ریزی درسی ظرف ۲ ـ ۳ سال آینده
مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از تدوین راهنما و استاندارد برنامه ریزی درسی در ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری خبر داد و گفت: طبق سیاست‌های جدید، از دو سه سال آینده تغییرات کلانی در روند برنامه ریزی درسی خواهیم داشت.
ایران برای اولین بار در جمع ۲۵۰دانشگاه برتر دنیا در علوم کامپیوتر
دانشگاه صنعتی شریف برای اولین بار در میان ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا بر اساس رتبه بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۰ در گروه علوم کامپیوتر قرار گرفت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ایجاد اشتغال نیازمند حرکت به سمت آموزش‌های مهارتی است
سید عزیز آشنا معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران گفت: تصویب یا به روزرسانی رشته های دانشگاهی بر اساس نیاز بازار اشتغال نیازمند زمان و گاهی غیرممکن است بنابراین آموزش مهارت‌های کوتاه مدت و کاربردی ضروری به نظر می رسد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مصوبه مجلس برای حذف تنوع مدارس دارای ابهام است
علیرضا سلیمی گفت: مصوبه حذف تنوع مدارس ابهام دارد و رویکرد نظام و سیستم آموزشی کشور حذف مدارس نمونه و سمپاد نیست.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تمایل سوابق تحصیلی به مثبت‌شدن در کنکور سراسری ۹۹
پرونده کنکور ۹۹ درحالی باز می‌شود که هنوز تکلیف تاثیر سوابق تحصیلی در این آزمون نهایی نشده ولی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که همانند سال ۹۸ تاثیر سوابق تحصیلی مثبت است.
نظرات منتشره: ۴ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مشکلات سازمان‌ها برای ارائه پروپوزال دانشجویان اولویت‌بندی شد
رئیس مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم گفت: پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به سایت CISSC.IR از اولویت‌هاو نیاز‌های سازمان‌ها مطلع شوند و به ارائه پروپوزل بپردازند.
دانش آموزان می توانند تا ساعت 8:30 می خوابند
قانونی جدید در ایالت کالیفرنیای ایالات متحده به دانش آموزان کمک می کند بیش از همیشه بخوابند. درواقع بر اساس قانون جدید هیچ مدرسه ای حق ندارد دانش آموزان را قبل از ساعت 8 صبح وارد مدرسه کند و مدارس موظفند دانش آموزان را پس از ساعت 8:30 صبح به کلاسها راه دهند. این قانون جدید ورود دانش آموزان قبل از ساعت 8 صبح را ممنوع می کند. این بدان معنی است که طبق تجزیه و تحلیل قانونی ، حدود نیمی از مدارس کالیفرنیا باید 30 دقیقه یا کمتر زنگ شروع کلاسهای خود را به تعویق بیندازند در حالی که یک چهارم مدارس برای شروع کار باید بین 31 تا 60 دقیقه دیگر صبر کند.
تأثیر معلم شوخ‌طبع بر فرسودگی تحصیلی دانش‌آموزان
سند تحول بنیادین آموزش و پرورش،‌ معلم را با نام اسوه، امین و بصیر توصیف کرده و از جمله ویژگی‌های کلیدی و مهم، برخورداری او از حسن خلق است. تمام مکاتب و نظام‌های تربیتی درباره جایگاه مربی به منزله یکی از دو رکن اصلی تعلیم و تربیت سخن گفته‌اند؛ معلم باید مظهر ارزش‌ها باشد، دانش‌آموزان را دوست بدارد، درباره شخصیت انسانی، متخصص و برای رفاقت دانش‌آموزان ارزش قائل باشد.با توجه به تعریف یادگیری، شوخی (نوعی بازی فکری) در افزایش مهارت‌های شناختی و فکری در یادگیری انسان نقش مهمی دارد. شوخی می‌تواند وسیله‌ای برای بهینه‌سازی امر آموزش و پرورش باشد. شوخی مناسب و به خوبی برنامه‌ریزی شده در کسب اطلاعات به دانش‌آموزان کمک می‌کند و همچنین توجه دانش‌آموزان را از خارج کلاس به داخل معطوف می‌دارد.
مصوبه حذف تنوع مدارس نیازمند بررسی کارشناسی بیشتری است
عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره مصوبه اخیر مجلس مبنی بر حذف تنوع مدارس گفت: این مصوبه نیازمند بررسی کارشناسی بیشتری بود و باید مدارسی که برای توسعه علمی کشور لازم است را حذف نکنیم.
اکثر مدیران کشور از دانشگاه‌های داخل فارغ‌التحصیل شده‌‎اند
منصور غلامی وزیر علوم ضمن اشاره به کاهش تعداد شعبات برخی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی گفت: اکثر مدیران کشور حداقل یک مقطع تحصیلیشان را در دانشگاه‌های داخل کشور گذرانده‌اند.
شهریه دانشجویان پزشکی در پردیسهای خودگردان آزاد
سید علی ابطحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران با اعلام شهریه رشته پزشکی و پردیس های خودگردان در این دانشگاه، گفت: امسال شهریه خودگردانها به میزان ۲۰ درصد کمتر از شهریه پردیسهای بین الملل تعیین شد.
مقایسه حضور روحانی و احمدی‌نژاد در دانشگاه
مقایسه حضور روحانی و احمدی‌نژاد در دانشگاه را در این اینفوگرافی ببینید.
آرای دیوان عدالت اداری درباره بورسیه‌ها تجدید نظر می‌شود
درجلسه هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد آرای اخیر دیوان عدالت اداری درباره بورسیه‌ها ظرف مدت ۲ ماه در هیئت‌های تجدید نظر وزارت علوم بررسی شود.در ابتدای این جلسه دکتر کی‌نژاد، رئیس هیئت عالی جذب در خصوص ورود دیوان عدالت اداری مبنی بر لزوم استخدام فارغ‌التحصیلان «راتبه» بورسیه گفت: احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری به پنج دسته تقسیم می‌شوند که شامل تأکید بر طی فرآیند جذب، رد صلاحیت متقاضی، موظف نمودن رئیس دانشگاه به صدور حکم، صادر نمودن حکم انفصال‌ازخدمت برای رئیس دانشگاه، لغو حکم متقاضی با توجه به ارزیابی علمی متقاضی و عدم هم‌ترازی دانشگاه است.
دانشگاه تهران درباره درخواست تشکل‌های دانشجویی در مراسم آغاز سال تحصیلی توضیح داد
به نقل از دانشگاه تهران، مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور روز گذشته چهارشنبه ۲۴ مهرماه با حضور شماری از استادان، دانشجویان، وزرا، مدیران و مسئولان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و با حضور و سخنرانی ریاست محترم جمهور همانند سال‌های گذشته در دانشگاه تهران با موفقیت و به شایستگی برگزار شد.
تصویب آئین‌نامه تبدیل وضعیت حق‌التدریسی‌ها و مربیان پیش دبستانی در دولت
وزیرآموزش و پرورش با اشاره به این که ۷۰ درصد مدارس کشور از شرایط استاندارد برخوردار هستند، افزود: کلاس مناسب برای دانش آموزان سیل زده فراهم شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
پاک کردن صورت مسأله با حذف زبان از آموزش رسمی؛

‌چالش های یک تصمیم مدیریتی

پویایی لازمه محیط دانشجویی؛

مرگِ دانشگاه در ایران

یادداشت بابك زماني؛

داستان سهميه‌ها

یادداشت حسين رجب پور؛

توانگري و آموزش

مشکلات نظام آموزشی؛

هشت گناه آموزش و پرورش ایران

گره ناگشوده توسعه؛

مدرسه بروند که چه بشود؟

آموزش های مهارتی؛

نظام جامع کارآموزی

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
آموزش‌وپرورش آماری از املاکی که اجاره داده ندارد!

حدود 330 ملک آموزش‌وپرورش در تصرف نهادهای دیگر

فرصت سیزده ساله رئیس دانشگاه شاهد؛

از سال‌های سازندگی تا اخراج‌های بی‌سروصدا

پژوهشگاه آموزش‌و‌پرورش بررسی کرد؛

رفع انحصار یا حذف تمام زبان‌های خارجی از مدارس؟!

علت بی‌میلی دانشجویان در برنامه‌ها را کجا باید جستجو کرد؟؛

عدم فعالیت انجمن‌های علمی دانشگاه بناب به خاطر کمبود بودجه

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها
نکته ها و گاف ها
سایر حوزه ها