site traffic analytics 97، سال اقدام و عمل به منشور حقوق شهروندی است | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۵۵۵۹
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶
دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، 97 را سال اقدام و عمل به منشور حقوق شهروندی اعلام کرد و گفت: شاخص های کمی و کیفی ارزیابی دستگاه ها و همچنین بسیاری از اسناد منشور درحال نهایی شدن است.

شعار سال: شهیندخت مولاوردی روز یکشنبه با بیان اینکه آیین نامه ها و روش های غیرقضایی برای منشور باید تدوین شود، افزود: به ویژه در نهادینه و درونی کردن منشور و تبدیل آن به گفتمان عمومی جامعه نیازمند کمک هستیم و اگر جامعه و نهادهای مدنی به ما کمک نکنند، کارهای در حال اجرا در دولت ناقص خواهد ماند.

وی ادامه داد: درحال بررسی تعامل با سایر قوا هستیم چون برخی از موارد منشور به اختیارات سایر قوا برمی گردد ؛ در مجلس، فراکسیون منشور حقوق شهروندی تشکیل شد، هرچند این فراکسیون تا کنون اقدام خاصی انجام نداده است.

مولاوردی حق دسترسی به دادخواهی عادلانه را یکی از موارد مهم اشاره شده در منشور برشمرد و تصریح کرد: تحقق این امر نیاز به همکاری و هم اندیشی قوه قضاییه دارد.

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه دو نوع کنش گری و شهروند فعال و منفعل داریم، گفت: شهروند فعال با داشتن آگاهی از دولت ها مطالبه گری می کند و شهروند منفعل منتظر است تا کسی حق او را تقدیمش کند.

وی ادامه داد: کنش گر یا شهروند فعال، مثبت اندیش است و امید به اصلاح دارد؛ او با باور به بهبود، تلاش می کند تا این امر اتفاق بیفتد.

سند منشور حقوق شهروندی در ٢٩ آذر ماه 95 توسط رئیس جمهوری در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور جمعی از مقامات کشوری، صاحبنظران و اساتید و حقوقدانان، نخبگان و شهروندان رونمایی شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار 20 اسفند 96، کد مطلب: 82858505، www.irna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین