پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۲۳۲۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از روند رو به رشد پیری جمعیت در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: پنجره جمعیتی در ایران در ۱۵ سال آینده به طرف بسته‌شدن می‌رود؛ یعنی تعداد جوانان مولد کاهش پیدا می‌کند و جمعیت به سمت پیری می‌رود.

شعار سال: حامد برکاتی، درباره نگرانی‌های جمعیتی ایران توضیح داد و گفت: شاخص باروری کلی در ایران بین سال‌های ۶۵ تا ۷۰، در حدود ۵ ، ۶ و 6.5 بوده است.

کشور در آن زمان با ترافیک جمعیتی و عدم پیشگیری‌های لازم برای این موضوع روبه‌رو بود و زیرساخت‌های لازم نیز وجود نداشت، اما به مرور با توجه به توانمندی‌هایی که در زمینه تأمین نیروی انسانی، ایجاد شغل، مدیریت آب، روش‌های جدید کشاورزی و افزایش درآمد ملی ایجاد شد، بررسی دوباره‌ای در سطح کشور درباره شاخص باروری کلی انجام شد که نشان می‌داد این شاخص در سال‌های نزدیک به ۸۸، به 1.7 یا 1.8 رسیده است؛ این رقم نشان می‌داد که جمعیت ایران در آینده‌ای نزدیک پیر می‌شود و در حال ازدست‌دادن پنجره جمعیتی هستیم. رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه اضافه کرد: به دلیل سیاست‌های درنظرگرفته‌شده، وضعیت پنجره جمعیتی، وجود نسل جوان مولد و همچنین ازدواج‌هایی که اتفاق افتاد، در پنج سال قبل از سال ۹۵، شاخص جایگزینی جمعیت به 2.01 رسید. این شاخص در سال ۹۲ به 2.8 و در سال ۹۵ به سطح جایگزینی رسید. این اعداد مبتنی‌بر سرشماری سال ۹۵ و آمار رسمی است. برای به‌دست‌آوردن آمار جدید نیز باید منتظر سرشماری سال ۱۴۰۰ باشیم.

وی همچنین به آمار طلاق در کشور اشاره کرد و گفت: امروز آمار طلاق در زوج‌ها که بیشتر جوان هستند، افزایش پیدا کرده است؛ این آمار ۱۵ سال قبل حدود شش به یک بود، اما دو سال قبل این رقم به کمتر از چهار و درحال‌حاضر به حدود سه به یک تمایل پیدا کرده است؛ یعنی به‌ازای هر سه ازدواج یک طلاق صورت می‌گیرد.

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: پنجره جمعیتی در ایران در آینده‌ای نزدیک؛ یعنی در ۱۵ سال آینده به طرف بسته‌شدن می‌رود، تعداد جوانان مولد کاهش پیدا می‌کند و جمعیت به سمت پیری می‌رود. این مسئله در صورتی اتفاق می‌افتد که به آن توجه نشود و برنامه‌های موجود کشور ادامه پیدا کند.

برکاتی درباره روند پیری جمعیت در ایران نیز هشدار داد و گفت: تا سال ۱۴۲۰، ۱۵ درصد جمعیت کشور سالمند می‌شوند؛ درحالی‌که حدود ۱۰ سال پیش آمار این جمعیت کمتر از هفت درصد بود؛ به همین دلیل باید برای این موضوع برنامه‌ریزی شود. یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام شده، ایجاد رشته طب سالمندی و همچنین برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی بخش‌های بستری سالمندان است. در حوزه بهداشت نیز بسته‌های خدمتی برای این گروه سنی در نظر گرفته شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ 27 تیر 97، کد مطلب: 3197


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
0
0
ایران برای چی باید این همه افزایش جمعیت داشته باشه در صورتی که منابعی نداره
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
0
0
باید به فکر منابع ایران هم باشیم و بعد پنجره جمعیتی را نگاه کنیم
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
0
0
با این وضعیت اقتصادی الان چنین چیزی بعید هم نیست
ا.ح75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین