site traffic analytics قدیمی‌ترین گروه چریکی در آسیا+ تصاویر | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۳۹۷۵
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
چریک های نوین خلق در فیلیپین پنجاهمین سال تاسیس خود را جشن گرفتند.
شعارسال: ارتش نوین خلق نام شاخه نظامی حزب کمونیست فیلیپین است که توسط برنابه بوسکاینو معروف به فرمانده دانته در ۲۹ مارس ۱۹۶۹ تأسیس شد.

ارتش نوین خلق یک گروه شورشی مائویستی و شاخه چهار هزار نفره از شورشیان مسلح حزب کمونیست فیلیپین است که اعضای آن از چهار دهه گذشته تاکنون علیه دولت مرکزی می‌جنگند.

حزب کمونیست فیلیپین سال ۱۹۶۸ در پی شکست‌های جنبش چریک قدیمی هوکیاهاپ تشکیل شد. این حزب پس از مدتی همراه با بقایای هوک ها، جناح نظامی به نام ارتش نوین خلق تشکیل دادند.

این ارتش در هنگام تشکیل در سال ۱۹۶۹ تنها ۵۰ چریک و ۳۵ قبضه تفنگ داشت، اما به تدریج رشد کرد و در سال ۱۹۷۲ که سربازان دولتی، کمونیست‌ها را محاصره کردند تعداد آنان به ۶۰۰ نفر می‌رسید.

نیروهای چپگرا به مرور زمان به دلیل فساد در بدنه دولتی فیلیپین رشد کردند. بیشترین فعالیت چپگراها در حال حاضر در مناطق شمالی و جنوبی میندانائو است.

این حزب تاکنون چند دور مذاکره با دولت فیلیپین برای صلح انجام داده‌است و بنیگنو آکینو رئیس جمهوری فیلیپین نیز دی ماه سال ۹۲ از دولت نروژ خواسته بود برای برقراری صلح میان مانیل و ارتش نوین خلق (چریک‌های کمونیست) میانجی‌گری کند.

از ارتش نوین خلق به عنوان قدیمی ترین گروه چریکی در آسیا نام برده می شود.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1398 ، کدخبر: 397489 ، www.fararu.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین