پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۶۴۱
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲
مدیر کل دفتر امور غلات و کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت که امسال میزان تولید برنج به سه میلیون و 200 هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته 500هزار تن افزایش دارد .

شعار سال: کاوه خاکسار روز جمعه در حاشیه آئین برداشت مکانیزه برنج در روستای رزکنار از توابع شهرستان بابلسر افزود: شرایط مناسب کاشت و داشت شالی در سال زراعی جاری بستر خوبی را برای افزایش میزان تولید این محصول در کشور ایجاد کرده است .
وی این افزایش تولید برنج برای خوداتکایی در این این محصول کشاورزی را نمونه ای از عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در وزارت جهاد کشاورزی دانست ، گفت : شالیکاران استان های مازندران و گیلان به عنوان تولیدکنندگان اصلی این محصول از حمایت های ویژه دولت برخودار هستند .
مدیر کل دفتر امور غلات و کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: شالیکاران مازندران و گیلان باید با افزایش تولید در واحد سطح به امنیت غذایی کشور دراین محصول مهم توجه نمایند .
وی مدیریت زراعت برنج را مجموعه ای شامل مدیریت آب ، استفاده از ارقام مناسب ، بذر های گواهی شده ، زمان کشت ، رعایت دانش فنی در مراحل مختلف کشت وکار دانست و افزود : دولت با پرداخت تسهیلات ارزانقیمت در تامین ماشین آلات کشاورزی ، طرح های تامین آب با سد سازی آب بندان ها ، تسطیح و یکپارچه سازی زمین های کشاورزی ، ساماندهی بازار برنج و اصلاح شالیکوبی ها را در دو استان مازندران و گیلان در حال اجرا دارد .
مدیر کل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی گفت: موسسه تحقیقات برنج کشور نیز در معرفی ارقام کیفی و کمی برنج نقش مهمی دارد و باید بذور گواهی شده این محصول را بیشتر تولید کند.
وی با اشاره به اینکه پارسال حدود 850 تن بذر گواهی شده برنج بین کشاورزان توزیع شد، گفت: امسال حدود سه هزار تن بذر گواهی شده بین شالیکاران مازندران و گیلان توزیع می شود.
**
ضایعات 20 تا 25درصدی در تولید برنج
مدیر کل دفتر غلات و کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی به ضایعات 20تا 25درصد شالی برنج در مراحل مختلف تولید تا مصرف اشاره کرد و گفت: اصلاح شالیکوبی ها ، مکانیزه کردن فرایند تولید علاوه بر کاهش هزینه تولید در پایین آوردن میزان ضایعات برنج تاثیر بسزایی دارد .
وی گفت: در دو ماهه امسال حدود 190 هزار تن برنج خارجی با کیفیت و سالم وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 20 درصد کمتر است.
برداشت مکانیزه برنج از نوع طارم محلی مازندران درزمین یک هکتاری در روستای رزکنار بابلسر برگزار شد.
220
هزار هکتار زمین کشاورزی مازندران امسال به کشت برنج اختصاص یافت و این استان با تولید 950 هزار تن برنج ، 42درصد برنج مورد کشور را تامین می کند.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تاریخ انتشار 18 تیر 95 ، کد مطلب: 82140463: www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین