site traffic analytics ائتلاف دریایی در خلیج فارس به موفقیت نخواهد رسید | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۷۱۵۳
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
"امین حطیط" نویسنده و کارشناس امور نظامی و راهبردی با ابراز تردید درباره موفقیت ائتلاف خودخوانده آمریکا تأکید کرد که اسرائیل با وجود ابراز آمادگی برای شرکت در این ائتلاف، از ترس برخورد با قدرت ایران، به‌طور عملی و جدی درگیر مشارکت با آن نخواهد شد.

شعارسال :"امین حطیط" نویسنده لبنانی  درباره اخباری مبنی بر احتمال پیوستن رژیم صهیونیستی به ائتلاف خودخوانده دریایی آمریکا در خلیج فارس، تصریح کرد: شرکت اسرائیل در ائتلاف دریایی در خلیج (فارس) خواه از طریق مشارکت عملی یا اعزام یگان‌های دریایی یا مشارکت نمادین، یک هدف راهبردی را دنبال می‌کند. هدف این است که اسرائیل خود را به پشتیبان کشورهای (عرب) خلیج (فارس) معرفی کند به‌جای آن که دشمن آنها به‌شمار آید!

وی درباره ماهیت این کشورهای عرب گفت: این کشورها که می‌خواهند اسرائیل به یکی از ارکان سیستم و ساختار منطقه تبدیل شود، همان کشورهای سرسپرده سیاست آمریکا هستند.

به‌عقیده این کارشناس امور نظامی، شرایط موفقیت پروژه تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج (فارس) وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی آمریکا می‌بیند که هرگونه برخورد نظامی به منافعش زیان زده است، هم‌پیمانانش را وارد کوره آتش می‌کند، خود از میدان عقب‌نشینی می کند. کشورهای (عرب) خلیج (فارس) از این موضوع آگاهی دارند و از همراهی با سیاست آمریکا در این باره می‌ترسند. این کشورها از پیوستن به سیستم و ساختارهایی که آمریکا آن را تشکیل دهد و سپس خود را در این سیستم‌ها و ساختارها تنها (و بدون پشتوانه آمریکا) ببینند، هراس دارند.

این کارشناس امور نظامی و راهبردی افزود: اسرائیل با وجود ابراز آمادگی برای شرکت در ائتلاف خودخوانده دریایی آمریکا، به‌طور عملی و جدی خود را درگیر شرکت در این ائتلاف نخواهد کرد زیرا نگران برخورد با قدرت ایران است که اجازه نزدیک شدن اسرائیل به مرزهایش را هرگز نخواهد داد.

متن کامل گفت‌وگو با "امین حطیط" نویسنده و کارشناس لبنانی در امور نظامی و راهبردی به‌شرح زیر است:

* رژیم صهیونیستی اعلام کرده قصد دارد در ائتلاف مورد ادعای آمریکا برای "حمایت از امنیت دریایی منطقه" شرکت کند، آیا این رژیم می‌تواند در چنین ائتلافی شرکت کند یا نه؟ چرا این مسئله در چنین شرایطی مطرح شده است؟

امین حطیط: این موضوع به‌طور کلی به راهبرد آمریکا مربوط است. راهبرد آمریکا سه هدف اصلی را دنبال می‌کند؛ نخستین هدف، معطوف کردن دشمنی منطقه‌ای و عربی از دشمنی عربی ــ صهیونیستی به‌سمت دشمنی عربی ــ ایرانی است. دومین هدف، ایجاد ساختار و سیستم‌های منطقه‌ای است که اسرائیل یکی از ارکان اصلی آن باشد. این ساختار و سیستم‌ها، اسامی متعددی دارد؛ از جمله ساختارها و سیستم‌های مالی که ما در نشست اخیر بحرین شاهد بودیم، یا ساختارها و سیستم‌های نظامی نظیر پروژه ایجاد ائتلافی دریایی به‌بهانه حفظ امنیت خلیج (فارس).

زمینه‌سازی برای یک ساختار و سیستم سوم هم در جریان است. برخی می‌گویند که این ساختار یا سیستم سوم، جایگزین اتحادیه عرب خواهد شد و یک اتحادیه منطقه‌ای خواهد بود. این امر در چارچوب مفهوم (طرح سازش آمریکایی موسوم به) معامله قرن صورت می‌گیرد.

اما مقصود از همه اینها، تغییر ماهیت ساختارِ عناصرِ تشکیل دهندهِ منطقه و ادغام کردن و ترکیب دوباره آنها به‌نحوی است که در نهایت، اسرائیل رکن اساسی این ترکیب جدید باشد، از این رو، درخصوص شرکت اسرائیل در ائتلاف دریایی در خلیج (فارس) خواه به‌طور عملی یا اعزام یگان‌های دریایی یا نمادین باید گفت که هدف راهبردی از این کار، تبدیل اسرائیل به پشتیبان کشورهای خلیج (فارس) است؛ به‌جای آن که دشمن آنها به‌شمار آید، هدف اصلی این است.

کدام‌یک از کشورهای عربی برای مشارکت با رژیم صهیونیستی در این ائتلاف تلاش می‌کنند؛ به‌ویژه که بسیاری از کشورهای عربی ادعا می‌کنند که این رژیم را به‌رسمیت نمی‌شناسند؟

امین حطیط: کشورهای اصلی که می‌خواهند اسرائیل شریکی در این ائتلاف باشد، همان کشورهایی هستند که در منطقه خلیج (فارس) قرار دارند. این کشورها به‌طور اصلی عربستان، امارات، بحرین و قطر هستند. اما دو کشور عرب دیگر یعنی مصر و اردن نیز هستند که توافقنامه‌های صلح با اسرائیل امضا کرده‌اند. این دو کشور تا زمانی که بهانه‌ای برای مخالفت با حضور اسرائیل در هرگونه ساختار و سیستم منطقه‌ای نداشته باشند، نمی‌توانند با این امر مخالفت کنند. می‌توان گفت که کشورهای عرب امروز به چهار گروه تقسیم می‌شوند؛ گروهی خواهان ریشه دواندن اسرائیل در منطقه با اتکا به یک سری بهانه‌ها هستند و پرچمدار آنها نیز کشورهای عرب حوزه خلیج (فارس) به‌رهبری عربستان است. گروه دوم، کشورهایی نظیر اردن و مصر هستند که به‌دلیل امضای پیمان‌های امنیتی صلح با رژیم اسرائیل، نمی‌توانند با این رژیم که در تلاش برای کسب جایگاهی اصلی در منطقه است، مقابله کنند. سومین گروه هم کشورهای عربی هستند که سکوت پیشه کرده‌اند و نمی‌توانند از ترس مجازات آمریکا هرگونه اظهار نظری در پذیرش یا رد این موضوع انجام دهند. تنها کشورهای عربی اندکی نظیر سوریه یا الجزایر و نظایر آنها باقی می‌مانند که ورود اسرائیل در یک ساختار و سیستم منطقه‌ای تحت هر عنوانی را نمی‌پذیرند. کشورهایی که می‌خواهند اسرائیل به یکی از ارکان ساختار و سیستم منطقه تبدیل شود، همان کشورهایی هستند که به‌طور کلی سرسپرده سیاست آمریکا هستند.

با توجه به مخالفت شدید روزهای اخیر با تشکیل ائتلاف آمریکایی ــ حتی از سوی هم‌پیمانان آمریکا در اروپا که عدم شرکت در این ائتلاف را اعلام کرده‌اند ــ آیا اساساً تشکیل چنین ائتلافی امکان‌پذیر است، تا اسرائیل بخواهد عضو آن شود، و یا این که از اساس طرح تشکیل این ائتلاف زیر سؤال رفته و آمریکا توان ایجاد آن را ندارد؟

امین حطیط: آمریکا اخیراً تلاش کرده چند ساختار و سیستم تحت حاکمیت خودش ایجاد کند. به‌طور اساسی، پروژه ناتوی عربی را یادآور می‌شوم که ایده‌ای آمریکایی و اسرائیلی بود اما وقتی به مرحله اجرا رسید و عربستان مأمور گام برداشتن در این زمینه شد، دیدیم که شکست خورد. امروز نیز درخصوص پروژه تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج (فارس)، معتقدم که شرایط موفقیت آن فراهم نیست؛ خصوصاً که نوعی بی‌ثباتی در روابط بین عربستان با امارات و قطر وجود دارد. برخی کشورها نگران هستند که گام‌های زیاده از حدی در مسیر سیاست آمریکا در رویارویی با ایران بردارند و سپس خود را ــ بعد از شانه خالی کردن آمریکا در این زمینه ــ یکه و تنها در رویارویی با ایران ببینند.

آمریکا درباره بحران سوریه با صراحت گفته بود قصد ورود به جنگ سومی به‌خاطر هیچ کسی را ندارد. منظور آمریکا در آن زمان، تروریست‌ها و کردها بودند. امروز نیز این روند تکرار می‌شود، زیرا آمریکا وقتی ببیند در هرگونه مقابله نظامی منافعش آسیب دیده است، هم‌پیمانانش را وارد کوره آتش می‌کند، از میدان عقب‌نشینی می‌کند و کشورهای (عرب) حوزه خلیج (فارس) این موضوع را می‌دانند و از همراهی سیاست آمریکا در این باره می‌ترسند. این کشورها از پیوستن به سیستم و ساختارهایی که آمریکا آن را تشکیل می‌دهد و سپس خودشان را در این ساختارها تنها (و بدون پشتوانه آمریکا) می‌بینند، هراس دارند.

به‌اعتقاد من، با وجود این که در حال حاضر امکان موفقیت چنین ائتلافی تبلیغ و ترویج می‌شود، اما خودداری اکثر اروپایی‌ها و مخالفت صریح یا ضمنی اکثر اعراب و تردید کشورهای (عرب) حوزه خلیج (فارس) با آن، باعث می‌شود که احتمال موفقیت این پروژه اندک باشد.

ما در روزهای گذشته اعتراض شدید ایران به تشکیل چنین ائتلافی را شاهد بودیم و ایران تأکید کرد که امنیت منطقه فقط از طریق همکاری بین ایران و کشورهای همسایه میسر است و آمادگی خود را برای ایجاد چنین ائتلافی بین ایران و کشورهای عربی ابراز داشت. وقتی اسرائیل اعلام می‌کند که در این ائتلاف شرکت خواهد کرد، پیامدهای این موضوع در صورت محقق شدن چه خواهد بود؟

امین حطیط: معتقدم که حضور مؤثر اسرائیل در خلیج (فارس) تهدید مستقیمی برای امنیت ملی ایران به‌شمار می‌رود. ایران هرگز اجازه چنین امری را ــ خواه حضور اسرائیل به‌تنهایی یا در قالب ائتلافی بین‌المللی باشد ــ نخواهد داد زیرا امنیت خلیج (فارس) برای اسرائیل به هیچ وجه اهمیتی ندارد، حضورش در این ائتلاف، اقدامی تحریک‌آمیز است که به ایران ــ به‌عنوان صاحب منافع و حق مشروع برای دفاع از خود ــ حق مقابله را می‌دهد، لذا فکر می‌کنم با وجود این که اسرائیل آمادگی خود را برای شرکت در این ائتلاف ابراز داشته اما به‌طور عملی و جدی خود را درگیر این شرکت نخواهد کرد زیرا نگران برخورد با قدرت ایران است که اجازه نزدیک شدن اسرائیل به مرزهایش را هرگز نخواهد داد.

حضور اسرائیل در آب‌های خلیج (فارس) و چند ده مایلی سواحل ایران خطری برای امنیت ایران خواهد بود و این چیزی است که ایران اجازه آن را هرگز نخواهد داد. اسرائیل این مسئله را می‌داند و آگاه است که ایران برای مقابله با منبع هرگونه خطرِ پیشِ‌روی خود عزم و اراده دارد و آن‌چه برای نیروی دریایی انگلیس روی داد و برخی یگان‌های دریایی انگلیس از مقابل سپاه پاسداران فرار کردند و همچنین سرنگونی پهپاد آمریکایی بعد از نقض حریم هوایی ایران، نمونه‌هایی است که اسرائیل آن را می‌بیند و از آن پرهیز می‌کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار 22مرداد 98، کدخبر: 2073500 ،www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین