پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۷۵۵
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۲
یک مقام مسئول در وزارت جهاد با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن انار تولید شود، گفت: خاصیت آنتی اکسیدان انار ۱۰ برابر چای سبز اعلام شده است.

شعار سال:

رئیس گروه میوه‌های نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه احداث باغات انار در اراضی شیبدار در سطح ۱۴ هزار هکتار طی ۱۰ سال برنامه ریزی شده است، اظهارداشت: با توجه به مشکلات کم آبی، برنامه توسعه باغ‌های انار را نداریم، مگر در مناطق خاص و اراضی شیبدار که مستعد کشت این محصول هستند.

زهرا جلیلی مقدم گفت: در حال حاضر از ۴۳۰ هزار هکتار باغ‌های نیمه گرمسیری، ۸۲ هزار هکتار به انار اختصاص دارد که ۶۷ هزار هکتار آن بارور است.

وی تولید میوه‌های نیمه گرمسیری کشور (شامل مرکبات، انار، انجیر، کیوی و خرمالو) را سالانه ۵.۲ میلیون تن عنوان و خاطر نشان کرد: نزدیک به یک میلیون تن این تولید به انار اختصاص دارد.

جلیلی مقدم پیش بینی کرد: امسال از سطح باغات بارور انار، بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصول تولید شود.

وی با بیان این که بخشی از باغ‌های انار کشور، درجه ۳ و دارای عملکرد پایین‌تر از حد اقتصادی است، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های ما اصلاح باغ‌های درجه ۲، حذف باغ‌های درجه ۳ و غیر اقتصادی و همچنین جایگزینی آن با ارقام تجاری، سازگار و احیای باغات جدید است.

رییس گروه میوه‌های نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی؛ متوسط عملکرد باغ‌های انار کشور را نزدیک به ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار دانست و تصریح کرد: مهم‌ترین استان‌های انارخیز کشور فارس، مرکزی، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد و سمنان هستند.

وی گفت: در طرح اصلاح باغات بر هرس فنی، تغذیه مناسب، اصلاح سیستم آبیاری و ارقام سازگار و مناسب تاکید شده است.

جلیلی مقدم استفاده از مالچ‌های پلاستیکی یا گیاهی بر روی خاک را یکی از راهکارهای کاهش تبخیر و صرفه جویی در مصرف آب دانست و اظهار داشت: این راهکارها در بعضی از باغ‌های کشور در سطح کمی انجام می‌گیرد.

وی درباره ارقام تجاری انار نیز گفت: تا کنون ۱۰ رقم تجاری انار شامل نادری، شیشه کپ فردوس، ملس ساوه، بجستانی، اردستانی، رباب تبریز، قجاق قم، ملس یزدی، زاغ عقدا و خزر بردسکن معرفی و ثبت شده است.

جلیلی مقدم با اشاره به وجود ۸۰۰ ژنوتیپ انار در کشور اظهار داشت: بعضی از این ژنوتیپ‌ها امید بخش هستند و می‌توانند به عنوان رقم ثبت شوند.

وی آفات و بیماری‌ها را از مشکلات باغ‌های انار در اکثر استان‌ها عنوان و تصریح کرد: میزان خسارات ناشی از آفات و بیماری‌های انار از ۱۰ درصد به بالا، بر حسب مناطق و نوع رقم متفاوت است.

رییس گروه میوه‌های نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی، کرم گلوگاه انار را از آفت‌های مهم این میوه دانست و گفت: پاک کردن تاج میوه انار از پرچم‌ها، پوشش میوه با توری، استفاده از کارت تریکو گراما، امحای انارهای آلوده، استفاده از تله‌های نوری و تغذیه بهینه باغات، مهم‌ترین اقدام‌ها برای کنترل این آفت به شمار می‌رود.

این مقام مسئول همچنین به عارضه دانه سفیدی انار اشاره و اضافه کرد: طرح تحقیقاتی درباره علل دانه سفیدی این محصول بر روی ارقام شیشه کپ فردوس و ملس ساوه با تاکید بر عوامل تغذیه‌ای و اقلیمی از سه سال پیش آغاز شده است و نتایج اولیه آن پس از جمع بندی منتشر خواهد شد.

جلیلی مقدم با بیان این که تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا ممکن است یکی از علل دانه سفیدی انار باشد، افزود: سال گذشته معاونت امور باغبانی برای پیشگیری و کنترل عارضه دانه سفیدی، پارچه‌هایی را با نام نیافت یا اسپان به صورت رایگان در هفت استان مهم انارخیز در سطح محدود و پایلوت توزیع کرد.

وی افزود: این پارچه‌ها به منظور ایجاد سایه بان و پایین آوردن دما در سطح درختان مورد استفاده قرار گرفتند که موثر بوده است.

جلیلی مقدم در همین حال به ارزش دارویی انار اشاره و خاطر نشان کرد: به دلیل ارزش دارویی این میوه، کشورهایی مانند آمریکا، چین و ترکیه برنامه توسعه باغات انار را دارند. وی گفت: خاصیت آنتی اکسیدان انار ۱۰ برابر چای سبز اعلام شده است.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار29 تیر 95 ، کد مطلب:3717865 : www. mehrnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین