پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - 2023 September 29
کد خبر: ۲۲۸۰۵۲
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
علیرضا کاظمی در نشست سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با مدیران و کارکنان معاونت پرورشی و فرهنگی اظهار‌ کرد: تکیه‌ کلام رهبر معظم انقلاب در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به تربیت‌معلم به‌عنوان مزرعه مادر و توجه به نیروی انسانی و معاونت پرورشی و فرهنگی است.
شعار سال:معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه توجه به آسیب‌های اجتماعی، مشاوره و توسعه فضایل اخلاقی از برنامه‌های دهه چهارم این معاونت است، گفت: در سال ۹۸ تاکنون ۱۸درصد تخصیص منابع برای ما انجام شده است.

علیرضا کاظمی در نشست سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با مدیران و کارکنان معاونت پرورشی و فرهنگی اظهار‌ کرد: تکیه‌ کلام رهبر معظم انقلاب در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به تربیت‌معلم به‌عنوان مزرعه مادر و توجه به نیروی انسانی و معاونت پرورشی و فرهنگی است.

وی افزود: تنها بخشی از آموزش‌وپرورش که مصوبه مجلس دارد این معاونت است با همه این تأکیدها حوزه پرورشی و فرهنگی جایگاه حداقلی در ساختار منابع مالی و انسانی دارد و این مورد یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما است.

معاون پرورشی و فرهنگی درباره سیر ساختار و محتوای معاونت پرورشی و فرهنگی خاطرنشان کرد: امور تربیتی سابقه طولانی دارد. سال‌های58 تا 63 این نهاد انقلابی با تدبیر شهیدان رجایی و باهنر شکل گرفت و در سال 64 معاونت و دفاتر شکل گرفت، سال‌های 67 تا 69 ساختار مدرسه‌ای پیش‌بینی شد و در سال 79 طرح جامع تربیت شکل گرفت و معاونت حذف شد اما مخالفان این قانون را در سال 86 احیا کردند.

توجه به آسیب‌های اجتماعی و مشاوره در دهه چهارم فعالیت معاونت پرورشی

وی ادامه داد: از  نظر محتوا برنامه‌ها قبل از انقلاب به‌صورت فوق‌برنامه، سرود و اردو بود اما در دهه اول انقلاب دو هدف تربیت دینی، تعمیق معارف دینی و حفظ انقلاب، در دهه دوم بحث سازندگی، زیرساخت‌ها، توسعه اردوگاه‌ها و توسعه امکانات و تجهیزات، دهه سوم توسعه تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان و در دهه چهارم توجه به آسیب‌های اجتماعی، مشاوره و توسعه فضایل اخلاقی از برنامه‌های معاونت پرورشی بوده است.

کاظمی گفت: در حوزه ساختار بزرگ‌ترین مشکل آموزش‌وپرورش که اجازه نمی‌دهد اهداف تربیتی محقق شود ساختار آموزش‌وپرورش کشور است و آموزش را با رویکرد دانش‌افزایی و حافظه‌محوری پیش بردیم که چهار فرآیند یادگیری در مرحله اول متوقف می‌شود و این موضوع در تضاد مأموریت اصلی آموزش‌وپرورش است و با ساخت انسان تراز تداخل دارد.

وی یادآور شد: تحولات محیطی و فضای مجازی در تربیت، اغنای کافی برای دانش آموزان ندارد بنابراین آنان به سمت محتوای خارج از چارچوب پرورشی گرایش دارند.

نیاز به 40 هزار نیرو

معاون پرورشی و فرهنگی از نیاز به 40 هزار نیرو با وجود 12 هزار مشاور خبر داد و خواستار توجه سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش به این موضوع شد.

کاظمی توسعه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اردویی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مهم دانست و گفت: با این مقوله دانش آموزان در برابر آسیب‌ها واکسینه می‌شوند

وی از اعزام 17 میلیون دانش‌آموز به اردو خبر داد و گفت: امنیت اردوها برای ما همیشه یک چالش بوده که با تأسیس مرکز کنترل تا حدودی این موضوع حل‌شده است. دستورالعمل اردویی در سال جاری با نظر معاونان نهایی می‌شود و به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

تخصیص منابع مالی معاونت پرورشی و فرهنگی فقط 18 درصد

کاظمی درباره منابع مالی معاونت پرورشی گفت: تخصیص بودجه برای ساخت مدارس و توجه به حوزه عمرانی 100 و 110 درصد است اما در حوزه فرهنگی در سال 96 این تخصیص 10درصد، در سال 97، 26 درصد تخصیص و در سال 98 تاکنون 18 درصد تخصیص منابع بوده است این در شرایطی است که 60 برنامه ملی و 120 برنامه اختصاصی به همراه توسعه فعالیت‌های فرهنگی داریم.

وی افزود: ابلاغ دستورالعمل امربه‌معروف و نهی از منکر، همیار مشاور، جشنواره فرهنگی هنری حمایت از کالای ایرانی، زندگی به سبک‌روح الله، بحث نماز و اجلاس آن و نهضت ملی حفظ قرآن ازجمله برنامه‌های معاونت است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش به طراحی20 برنامه در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد که یکی از این برنامه‌ها میز خدمت نماد و ترویج فعالیت‌های مشاوره‌ای در حوزه آسیب‌های اجتماعی است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری تسنیم،تاریخ انتشار:27مرداد1398،کدخبر:2078154، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین