پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۳۰۱۹۹
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
«باور ۳۷۳» مهمترین پروژه پدافندی تاریخ کشورمان است که در کمتر از ۱۰ سال و بدون کمک خارجی و تنها با استفاده از توان داخلی در تمامی مراحل، طراحی و تولید شده است.
شعارسال: در هفته‌های اخیر سامانه پدافند موشکی «باور ۳۷۳» نقل محافل آکادمیک و غیرآکادمیک شده و از کارشناسان نظامی و شخصیت‌های لشکری و کشوری گرفته تا مردم کوچه و بازار درباره مهمترین دستاورد پدافندی کشورمان می‌گویند.

«باور ۳۷۳» مهمترین پروژه پدافندی تاریخ کشورمان است که در کمتر از ۱۰ سال و بدون کمک خارجی و تنها با استفاده از توان داخلی در تمامی مراحل، طراحی و تولید شده است.

مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی سامانه موشکی باور ۳۷۳، این است که این سامانه ساخت ایران بوده و دانشمندان صنایع دفاعی کشور از دانش داخلی برای ساخت آن بهره برده‌اند و سامانه غیرقابل نفوذ است.

باور ۳۷۳، سلاحی مرگبار و دقیق برای هدف قرار دادن طیف متنوعی از پرنده‌ها ازجمله موشک‌های کروز، بالستیک، بالگردها، هواپیماها، جنگنده‌ها و پهپادها است.

هر گردان سامانده پدافند موشکی «باور ۳۷۳» از دو آتشبار تشکیل شده، که برحسب نیاز، این قابلیت وجود دارد تعداد آتشبارها افزایش یابند و نیز هر آتشبار این سامانه موشکی قادر به شلیک ۱۲ موشک است که این موشک‌ها در دو قالب، قابل چیدمان هستند.

در یک قالب از چیدمان‌ها، پرتابگرها به‌صورت دوتایی و در قالب ۶ پرتابگر دوتایی مستقر می‌شوند و در قالب دوم چیدمانی از سه پرتابگر چهارتایی عملیاتی می‌شوند.


همچنین هر آتشبار در باور ۳۷۳ به‌طور جداگانه از «سه رادار معراج ۴»، «رادار کشف هدف با برد ۳۲۰ کیلومتر» و «رادار ردگیری با برد ۲۶۰ کیلومتر» و نیز یک پست فرماندهی و یک ژنراتور تشکیل شده است.

موشک «صیاد ۴»، یکی از مهمترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده نوک پیکان تخریب و انهدام اهداف موردنظر بوده که در این سامانه به کار رفته است. موشک صیاد ۴، در دو مدل طراحی و تولید شده که یک نسخه آن از بالک برای تغییر مسیر استفاده می‌کند و نسخه دیگر از فناوری تغییربردار رانش برای اینترسپت مسیر هدف استفاده می‌کند.

بُرد موثر موشک صیاد ۴، ۲۰۰ کیلومتر است، اما کارشناسان حوزه تجهیزات نظامی برد نهایی آن را بیش از ۲۰۰ کیلومتر تخمین زده‌اند. این موشک به دو روش اصابت مستقیم و استفاده از فیوز مجاورتی، هدف خود را سرنگون می‌کند و در مقایسه با موشک‌های صیاد ۲ و صیاد ۳ برتری‌های قابل توجه‌ای دارد.

این سامانه قابلیت رهگیری همزمان ۶۰ هدف را دارد که هر آتشبار باور ۳۷۳ قادر به شلیک ۱۲ موشک و درگیری هم‌زمان با ۶ هدف را دارد به این ترتیب به‌طور میانگین این سامانه هوشمند پدافندی برای هر هدف می‌تواند دو موشک شلیک کند .

گفتنی است از باور ۳۷۳ به‌‌عنوان اولین سامانه ورتیکال لانچ در جهان اسلام نام می‌برند که توسط یک کشور اسلامی تولید شده است. در واقع جمهوری اسلامی ایران با تولید این سامانه به جمع معدود تولیدکنندگان این سامانه‌ها در سطح جهان پیوسته است.

سامانه موشکی باور ۳۷۳ نسبت به سایر سامانه‌های موشکی از دو ویژگی مهم بهره می‌برد که اولین ویژگی، بهره‌گیری از فناوری مدرن پرتاب عمودی موشکی (VLS) است و ویژگی دوم آن قابلیت درگیری با اهداف ارتفاع بالا (۲۷ کیلومتر) و برد بلند (۲۰۰ کیلومتر) است.

تعداد بازدید : 0

تعداد بازدید : 0


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار: 9 شهریور 1398 ، کدخبر: 413069 ، www.ana.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین