پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۵۴۷۷۸
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
روزنامه نیوروک تایمز با اشاره به حملات موشکی اخیر ایران به پایگاه های نظامیان آمریکایی در عراق، آن را مایه "بهت زدگی" واشنگتن خواند و نوشت ایران سلاح هایی بسیار قوی تر از موشک هایی دارد که در این حملات به کار گرفته شدند.

شعار سال:نیویورک تایمز، از زاردخانه های موشکی، گروه های نیابتی، قابلیت های سایبری و همچنین پهباد به عنوان سلاح های پیشرفته ایران یاد کرده است.

"مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا از میزان دقت، شدت و قوت حملات موشکی ایران به پایگاه های نظامی آمریکا در شمال عراق، شگفت زده شدند. چهار ماه پیش هم موشک های کروز و پهبادهایی در ارتفاع کم، تاسیاست نفتی عربستان را هدف قرار دادند و واشنگتن را در بهت فروبردند. تقریبا هیچ کشوری در منطقه – شاید به غیر از اسرائیل – نمی توانست مقابل آن حملات بایستد. حملات ماه سپتامبر یادآوری قوی است از آنکه تهران در زرادخانه های خود سلاح هایی در اختیار ارد که در صورت تشدید خصومت بین ایران و آمریکا، قادرند بسیار فراتر از صرفا تهدید عمل کنند. گرچه ایران هرگونه دخالت را در این حملات تکذیب می کند، مقامات آمریکایی می گویند ایران پشت آن حملات قرار دارد."

نیویورک تایمز با بیان آنکه "قابلیت های کمتر متعارف ایران در میان قوی ترین های دنیا" است، افزود این توانایی، مناسبِ جنگ های نامتقارن با ابرقدرتی مانند آمریکا است. " ایران یکی از بزرگ ترین زرادخانه های موشک بالستیک و کروز را در منطقه در اختیار داشته، از گروه های متحد شبه نظامی با حدود ۲۵۰ هزار رزمنده بهره برده، تیم هایی از هکرهای رایانه ای دارد که مقامات آمریکایی آنها را در میان خطرناک ترین در دنیا رتبه بندی می کنند. پهبادهای پیچیده مسلح و شناسایی هم در منطقه مستقر و با استفاده از ناوگانی از قایق های تندرو و مین های زیرسطحی، راه های دیگری را برای مسدود کردن جریان نفت در خلیج فارس، جست و جو کرده است."

"جک واتلینگ" تحلیلگر موسسه خدمات متحد سلطنتی در لندن، که یک نهاد تحقیقات امنیتی است، می گوید: "توانایی تهاجمی آنها بسیار بیشتر از قابلیت دفاعی است که علیه شان آرایش گرفته. توانمدی ایران برای وارد کردن خسارت گسترده، هزینه جنگ با ایران را بسیار شدید می کند."

نیویورک تایمز افزیوید حمله روز چهارشنبه نشانگر بُرد موشک های بالستیک ایران بود – که در برخی بیش از ۶۰۰ مایل است- و مدعی شد این حمله همچنین بیانگر دقت کم موشک ها است.

به نوشته این روزنامه، تهران و متحدانش احتمالا همچنان در حال طراحی اشکال دیگر انتقام از آمریکایی ها هستند تا به ترور سردار قاسلم سلیمانی پاسخ دهند. بسیاری از تحلیل گران معتقدند ایران و شبه نظامیان متحدش درحال بازگشت به الگوی حملات مخفیانه و یا غیرمستقیم هستند که در آن هیچ گونه نقش ایران به صورت آشکار، مشخص نیست. کارشناسانی زیادی هم هستند که می گویند کشته شدن یک مقام آمریکایی، احتمالا در منطقه، شاید انتقامی باشد که تهران دنبال می کند.

نیویورک تایمز افزود حملات سپتامبر گذشته به تاسیسات نفتی عربستان نشان داد سیستم های دفاع موشکی سعودی ها آسیب پذیر هستند و این که فناوری ایران، پیشرفته تر از سازمان های اطلاعاتی آمریکا عمل می کند.

نیویورک تایمز با اشاره به توانمندی ایران در زمینه پهباد نوشت برخلاف پهبادهای پیشرفته آمریکایی یا چینی، پهبادهای ایران نمی توانند از آسمان موشک شلیک کنند اما می توان مواد منفجره در آنها جا داد، یعنی همان گونه که در حمله به تاسیاست نفتی عربستان صورت گرفت."موشک های دوربرد کروز ایران نیز قادرند به اهدافی در بیش از ۱۵۰۰ مایل دورتر از مرزهای ایران اصابت کنند، یعنی در هر مکانی در خلیج فارس."

نیویورک تایمز از حزب الله لبنان، حشد الشعبی عراق و حوثی های یمن به عنوان گروه های نیابتی ایران یاد کرد و نوشت برخی از این گروه ها نظیر حزب الله یا نیروهای حشدالشعبی عراق آنقدر گسترده، مجهز و سازمان یافته هستند که بیشتر شبیه شبه نظامیان حرفه ای به نظر می رسند تا غیرحرفه ای.

به نوشته نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی و صهیونیستی، با وجود تمام تلاش های آمریکا و اسرائیل، ایران همچنان به انتقال موشک با بردها و قابلیت های مختلف به گروه های نیابتی خود در سوریه، عراق، لبنان و یمن ادامه می دهد.

این روزنامه در خصوص قابلیت های ایران در عرصه حملات سایبری می نویسد کارشناسان و مقامات دولتی اخیرا شاهد گسترش فعالیت هکرهای طرفدار ایران و همچنین کاربرهای رسانه ای بوده اند. به گفته مقامات آمریکایی و کارشناسان مستقل امنیت سایبری، حملات سایبری ایران به عربستان سعودی یکی از خسارت بارترین حملات سایبری در تاریخ بوده و دستکم دهها میلیون دلار خسارت به بار آورده است.

"دن کوتس" مدیر سابق سازمان اطلاعات ملی آمریکا، ایران را همراه روسیه، چین و کره شمالی، در بین چهار منبع بسیار خطرناک حملات سایبری جهان در سال گذشته معرفی کرده است.

وی گفت: "ایران قادر است اقدامات مخرب موقت در محیط محلی ایجاد کند؛ مثلا اختلال در شبکه های به هم پیوسته شرکت های بزرگ که چند روز یا چند هفته ادامه دارد؛ دقیقا شبیه حملاتی که به ده ها شبکه دولتی و خصوص عربستان انجام داد و داده های آنها را پاک کرد."

به نوشته نیویورک تایمز، یکی از حملات سطح پایین ایران به تلافی ترور سردار سلیمانی به تازگی صورت گرفته است که در آن هکرهای ایرانی موقتا وب سایت "برنامه مخزن کتابخانه‌های فدرال آمریکا" را که یک سایت دولتی است هک و جملاتی در مدح سردار سلیمانی را جایگزین آن کردند.

در این وب سایت نوشته شده بود :" هک شده توسط هکرهای گروه امنیت سایبری ایران. این تنها بخشی کوچک از توانایی سایبری ایران است."

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  سایت خبری الف، تاریخ انتشار:20دی 1398، کد خبر:www.alef.ir،3981019052

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین