site traffic analytics کاهش جلوه‌های فقر اجتماعی در پی کاهش نرخ بیکاری زنان | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۱۵۰۳
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۲
اقبالی گفت: اشتغال زنان یکی از محورهای مهم توسعه زنان در جامعه به شمار می‌رود و اگر نرخ مشارکت زنان در اجتماع افزایش یابد ارزش افزوده هم بیشتر می‌شود و در کنار کاهش نرخ بیکاری زنان شاهد کاهش جلوه‌های فقر اجتماعی خواهیم بود.

شعار سال: امروزه شاغل بودن زنان، یکی از مسائلی است که در اجتماع مطرح است و زنان به علل گوناگون به کار روی می‌آورند و حتی مجبورند علاوه بر مسئولیت‌های خود در خانه و تربیت فرزندان، مسئولیت‌های اجتماعی را نیز بپذیرند. در اینجاست که ما با قشری به عنوان «زنان شاغل» روبه‌رو می‌شویم. افرادی که در دو سمت جامعه و خانواده تلاش می‌کنند.

براساس بررسی‌های آماری انجام شده حدود 38 درصد زنانِ شاغل در بخش آموزشی و فرهنگی کار می‌کنند و در بخش‌های خدمات فنی، مهندسی، حرفه‌ای و کشاورزی، کمتر از 5 درصد اشتغال دارند.

به عبارت دیگر، زنان در مشاغل فنی و مهندسی، خدمات فنی و حرفه‌ای و کشاورزی کمتر تمرکز یافته‌اند، البته لازم به ذکر است که این آمار مربوط به مشمولین استخدام رسمی کشور است و بنابراین گروه کثیری که در امر کشاورزی و صنایع روستایی دست اندرکارند را شامل نمی‌شود.

با این وجود با محمدحسین اقبالی، کارآفرین و فعال اجتماعی، در خصوص دلایل اشتغال زنان و اهمیت این موضوع به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

 

اشتغال زنان یکی از محورهای مهم توسعه در جامعه به شمار می‌رود

اقبالی در رابطه با حضور زنان در محیط کار و دلایل اهمیت اشتغال برای آنان گفت: اشتغال زنان یکی از محورهای مهم توسعه زنان در جامعه به شمار می‌رود و اگر نرخ مشارکت زنان در اجتماع افزایش یابد ارزش افزوده هم بیشتر می‌شود و در کنار کاهش نرخ بیکاری زنان شاهد کاهش جلوه‌های فقر اجتماعی و دیگر پیامدها و آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

او ادامه داد: زنان به طور عمده از تحصیلات عالی برخوردارند و این امر برنامه‌ریزان و سیاستگذاران را وادار می‌کند تا به تغییر سیاست ها روی آورده و شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند که حضور زنان در عرصه‌های گوناگون بیشتر شود.

 

مسائل فردی و روانی دلایل گرایش زنان برای ورود به بازار کار

اقبالی با بیان اینکه در دهه‌های اخیر گروهی از زنان با اجبار درونی به سمت بازار کار گرایش پیدا کرده‌اند، توضیح داد: در واقع القا فرهنگی و اجتماعی جامعه و برخی مسائل فردی و روانی موجب شده تا این دسته از زنان با انگیزه کسب استقلال کاری و تلاش برای تامین آتیه خود به دنبال شغل بروند و تمایل بیشتری به کار کردن در بیرون از منزل از خود نشان بدهند.

این فعال اجتماعی تاکید کرد: بسیاری از زنان اگر از حمایت‌های کافی از سوی پدران، همسران یا مسئولان بهره‌مند شوند اشتغال تمام‌ وقت برای تأمین مالی را به نگه‌داری و تربیت فرزندان خویش ترجیح نمی‌ دهند.

 

ریشه اشتغال زنان عموما خاموش کردن یک عطش کاذب است

او این پدیده «عطش کاذب اشتغال» عنوان کرد و افزود: ریشه اشتغال زنان عموما خاموش کردن یک عطش کاذب است و این عطش کاذب می‌تواند چشم و هم چشمی نسبت به کار کردن یک دوست یا آشنا یا نگرانی فرد از تامین آینده خود باشد و برای روز مبادا و به دلیل نگرانی از عدم پاسخگویی خانواده به نیازهای فردی در پی یافتن شغل برود.

این کارآفرین در پایان خاطرنشان کرد: در یک دهه اخیر با باز شدن فضای فرهنگی و دانشگاهی، سطح تحصیلات در جامعه‌ زنان افزوده شده است و سطح توقعات و انتظارات زنان برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی را بالا برده است، در مقابل برخی فعالان حوزه کار معتقدند کار خانگی دیگر همانند گذشته تمام اوقات مفید یک زن را پر نمی‌کند و زنان به بهره‌مندی مفید از ایام زندگی خود تمایل پیدا کرده‌اند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ 27 بهمن 98، کد خبر: 964509،  www.borna.news

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین