پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۴۲۲۰
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۰
امروزه شهرمان فرصتی برای لذت بردن از محیط خود را به شهروندانش نمی‌دهد.

شعار سال: تکاپوی استقبال از بهار و فراهم آوردن سفره نوروز یکی از شیرین ترین لحظات روزهای پایانی زمستان است. به راستی یکی از شیرین‌ترین لحظات زندگی در بازار‌ها و خیابان‌های شهر لا به لای غوغای خرید لباس و ملزومات مهمانی بهار و عطر شیرین نرگس‌ها سپری می‌شود.

تلاش برای غرق نشدن در روزمره‌ها و مشکلات روزافزون زندگی و حفظ انرژیمان برای سپری کردن عمر گران حجم بالایی از استرس‌ها و اضطراب‌ها را برایمان به ارمغان آورده است. سیل اخبار مختلف در روز، ناکامی در رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ، مشغله‌های مختلف خانوادگی و اجتماعی سبب ایجاد تنش‌های فکری و بعضا ناآرامی‌های روحی شده است.

شهر یک اثر هنری بزرگ است که آفرینندگانی به وسعت خود و به تعداد جمعیتش دارد، این جمله کریستوفر الکساندر نشان از اهمیت بالای شهر و محیط شهری دارد. در زندگی مدرن امروزه اغلب در محیط شهری پی مشاغل خود هستیم و در زمان‌های فراغتمان نیز در خیابان‌ها و بازار هایش در حال گردش سپری می‌شود.

اما امروز شهرمان فرصتی برای لذت بردن از محیط خود را به شهروندانش نمی‌دهد. با گذر از بلوار‌ها و خیابان‌های شهر و مشاهده محیط شهری حجم بالایی از آشفتگی‌های بصری به چشم می‌آید. ساختمان‌ها با رنگ‌های نامناسب و شکل و شمایل متفاوت از یک سو، تابلو‌های سردر مغازه‌ها با ابعاد و رنگ و لعاب‌های متنوع از سوی دیگر موجب ایجاد آلودگی‌های بصری شده است.

لطفا تابلو نباشیم؟! / شهر در تسخیر تابلو‌های نا زیبا

حقوق فراموش شده شهروندی

حمید مستخدمین حسینی جامعه شناس و پژوهشگر حوزه اجتماعی گفت: شهر مکانی است با تراکم بالای جمعیت و مرکزیت سیاسی، اداری و تاریخی که در آن فعالیت اصلی مردم غیرکشاورزی است. تفاوت شهر و روستا در وسعت، نوع فعالیت اقتصادی، درجه اشتغال و قشر بندی اجتماعی در شهرها، پیچیدگی روابط و مناسبات انسانی است.

او با اشاره به وجود روابط گرم و صمیمی در روستا‌ها نسبت به شهر‌ها افزود: در شهر به خاطر پیچیدگی روابط افراد و بنا بر عضویت در گروه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و کاری روابط بین افراد سطحی و عموما سرد است. شهر سالم شهری است که محیط فیزیکی و محیط اجتماعی آن سلامت جسمی و سلامت روان ساکنین را تامین سازد.

پژوهشگر حوزه اجتماعی ادامه داد: در شهر‌های سالم براساس فرهنگ شهرنشینی با شهروندان مواجه هستیم نه شهرنشینان.  شهروندان بر اساس فرهنگ شهری در کنار آشنایی با قوانین و حقوق شهری خود، حقوق دیگران را نیز رعایت می‌کنند.

شهر در تسخیر تابلو‌های نا زیبا / لطفا تابلو نباشیم؟!

مستخدمین حسینی تصریح کرد: در شهر‌های سالم تعلق اجتماعی در سطح بالایی قرار دارد و شهروندان می‌آموزند تا با هم مشارکت کنند و با بهره گیری از امکانات موجود در شهر به آسایش و آرامش دست یابند. اما شهر شلوغ، شهری است که با مشاهده نزاع و درگیری میان دونفر، مابقی افراد با دوربین‌های موبایل خود نظاره گر هستند.

او با اشاره به اینکه رنگ، روشنایی و کیفیت محیطی شهر تاثیر مستقیم بر شهروندان دارد، افزود:کاربرد نامطلوب انواع تابلوها، استفاده از رنگ‌های تند و روشنایی کم موجب ایجاد فشار روانی بر افراد خواهد شد و اگر محیط شهری دارای کیفیتی مطلوب باشد بر روحیه شهروندان تاثیر مثبتی می‌گذارد.

آشفتگی‌های بصری تاثیر مستقیم بر روان افراد دارد

این جامعه شناس و پژوهشگر حوزه اجتماعی با اشاره به نظریه پنجره شکسته عنوان کرد: نظریه پنجره شکسته در خصوص آسیب شناسی اجتماعی و جرم شناسی مطرح شده است. بر اساس این نظریه، ساختمانی را در نظر بگیرید که چند پنجره شکسته دارد. اگر این پنجره‌ها تعمیر نشوند، احتمالاً افراد خرابکار، در هنگام مشاهده‌ این ساختمان (در مقایسه با یک ساختمان سالم) تمایل بیشتری به تخریب سایر پنجره‌ها خواهند داشت. حتی ممکن است وارد آن ساختمان شوند و اگر کسی ساکن آنجا نباشد، آنجا را اشغال کنند.

مستخدمین حسینی ادامه داد: وجود بی نظمی‌ها و آشفتگی‌های بصری در شهر موجب تحمیل فشار روانی بر اهالی شهر می‌شود و حجم بالایی از استرس‌ها را برافراد وارد می‌کند. حتی بزهکاری‌های اجتماعی را به دنبال دارد. آشفتگی‌های بصری و ناهنجاری‌های تصویری تاثیر مستقیم بر روان افراد دارد.

شهر در تسخیر تابلو‌های نا زیبا / لطفا تابلو نباشیم؟!

مراقب باشید تابلو نشوید!

مجتبی شرفیه، کارشناس تبلیغات محیطی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گفت: شهرداری به عنوان متولی اصلی مدیریت شهری و صدور مجوز تابلو‌های معرف است که این امر از آبان ماه سال گذشته از سازمان فرهنگی_ ورزشی شهرداری به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری منتقل شده است.

او با اشاره به هدف افزایش کیفیت بصری و زیبا سازی در سطح شهر افزود: بازدید‌های نظارتی به صورت روزانه و دائمی توسط اکیپ‌های نظارتی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری در خیابان‌ها و بلوار‌های شهر صورت می‌گیرد. در صورت مشاهده موارد تخلف ابتدا به مالکین تذکر و فرصت ده روزه جهت اصلاح تابلو‌های معرف داده می‌شود و با پایان ده روز اگر مالکین اصلاحی صورت نداده باشند تا ۷۲ ساعت دیگر فرصت دارند. در صورت سرپیچی، تمامی تابلو‌ها توسط شهرداری جمع آوری و مشمول جریمه می‌شود.

کارشناس تبلیغات محیطی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ادامه داد: تابلو‌هایی همچون تابلو‌های عمودی، تابلو‌های هشتی شکل و متحرک مقابل مغازه‌ها و تابلو‌های پزشکانی که ابعاد غیراستاندارد دارند، شامل جریمه و بلافاصله جمع آوری می‌شوند. اما اگر تابلویی در شرایطی باشد که از لحاظ مساحت و ابعاد اندکی از استاندارد تعیین شده تخطی کرده باشد مشمول جرایم نقدی می‌شوند که این جرایم از ۱۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر متر تعیین می‌شود.

شهر در تسخیر تابلو‌های نا زیبا / لطفا تابلو نباشیم؟!

هر که بامش بیش برفش بیشتر

شرفیه تعیین مبالغ جرایم را متاثر از مواردی همچون منطقه شهری مغازه ها، ابعاد و نوع تخلف مربوط به تابلو‌ها برشمرد و گفت: جرایم معمولا براساس منطقه شهری که مغازه‌ها در آن قرار دارند تعیین می‌شود و هر چه مغازه‌ها در محلات پرتردد و مرکز شهر مبالغ جریمه‌ها رو به بالا است. تابلو‌های معرف اصناف باید با طولی معادل  ۳/۵متر و عرض ۱/۳۰ و تابلو‌های پزشکان نیز ۵۰ در ۷۰ باشند.

او افزود: موارد تخلف شامل ایجاد مزاحمت تابلو‌ها برای همسایه‌ها و عابرین، نصب در ارتفاع، نصب بیش از یک تابلوی معرف و نیز شرایط فنی مانند بیرون زدگی از ساختمان و عدم رعایت ایمنی می‌باشد.

کارشناس تبلیغات محیطی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تصریح کرد: صاحبان مشاغل و واحد‌های صنفی موظف اند قبل از نصب تابلو‌های معرف خود به سازمان سیما، منظرو فضای سبز شهرداری مراجعه نمایند و از ضوابط و قوانین تعیین شده مطلع گردند. جهت اخذ مجوز نصب تابلو‌های صنفی در هر واحد صنفی به ازای هر متر از ابعاد تابلوی خود ۲۲ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

شرفیه ادامه داد: تا پایان سال اکیپ‌های نظارتی گسترده‌تر و نظارت‌ها شدت بیشتری خواهد گرفت تا در آستانه سال نو فضای شهری زیبا تری داشته باشیم.

شهر در تسخیر تابلو‌های نا زیبا / لطفا تابلو نباشیم؟!

جای خالی...

مهندس حامد دوست محمدی محقق و پژوهشگر حوزه معماری و شهرسازی گفت: متاسفانه تابلو‌های معرف اصناف به دلیل نبود ساختار‌های قانونی و نظارتی موجب از بین رفتن سیما و منظر شهر شده است. با تهیه طرح‌های جامع و برنامه ریزی‌های بهتر می‌توان این مشکل را کنترل کرد.

او با اشاره به راهکار‌های معرفی مشاغل توسط اصناف افزود: با طراحی داخلی بهتر و نصب تابلو‌های معرف تنها بر سردر مغازه‌ها مغازه داران می‌توانند تمرکز خود را جهت جلب مشتری به جا‌ی وسعت تابلو‌ها و ویژگی‌های نامناسب بر روی ارائه کار بهتر بگذارند.

دوست محمدی راه نجات شهر از آلودگی‌های مختلف تصویری را آگاهی صاحبان اصناف از شیوه‌های نو تبلیغاتی و ایجاد طرح جامع برنامه ریزی‌های شهری دانست.

شهر در تسخیر تابلو‌های نا زیبا / لطفا تابلو نباشیم؟!

سخن آخر

گردشی کوتاه در بازار‌های قدیمی شهر از نظم و زیبایی مالکان آن حکایت دارد. کتیبه‌های سر در دکان‌های قدیمی تنها امکان کاسبان برای معرفی حرفه و پیشه خود بود. کتیبه‌های متحد الشکل که سهم بزرگی در آرامش بازار‌ها داشته اند و دارند. اما حالا تابلو‌های سردر مغازه ها، ساختمان‌های کوتاه و بلند، پیاده رو‌های جنگ زده و هزاران هزار نابسامانی‌ها در شهر، محیطی ناآرام و آشفته برای شهروندان می‌سازد.

از قدیم وقتی کسی مامور انجام کار‌های مهم و به اصطلاح محرمانه می‌شد یا نیاز بود تا کاری با دقت تمام انجام شود، برای تاکید بیشتر در جهت جمع کردن حواسش به او می‌گفتند "مراقب باش تابلو نشی".

خلاصه  که تابلو‌های سردر مغاز‌های شهر حسابی تابلو شده اند و باید حواسمان را جمع کنیم تا  بیشتر از این اسیر یک شهر شلوغ و درهم نشویم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ: 14 اسفند 98، کد خبر: 7257639، www.yjc.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین