site traffic analytics تفاوت بین عرصه و اعیان در ملک چیست؟ | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۶۵۴۸
تاریخ انتشار : ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۲
طبق تعریف قانون‌گذار، عرصه به زمین و اعیان به ساختمانی که در آن ساخته می‌شود، گفته می‌شود.

شعار سال: شاید نام عرصه و اعیان به گوش شما هم خورده باشد، منظور از عرصه زمین است و اعیان ساختمان می باشد، این ساختمان ممکن است دارای کاربری های متفاوتی اعم از مسکونی، اداری و یا تجاری باشد. بنابر این زمانی که ملک به صورت شش دانگ خریداری می شود، مشتمل بر عرصه و اعیان بوده، اما در حالاتی خاص همچون اراضی موقوفی با مورد خریداری شده مشخص می شود که عرصه بوده یا اعیان؛ باید به این نکته توجه داشت که هر یک از آپارتمان هایی که بر روی یک زمین قرار دارد نیز اعیان می باشند.

تفکیک عرصه چگونه انجام می شود؟

این کار به تقاضای مالک و یا وکیل قانونی شروع می شود، و روش کار به این گونه است که مالک یا وکیل قانونی از شهرداری منطقه تقاضای نقشه تفکیک پلاک را می کند. پس از آن شهرداری اقدام به اخذ مدارک لازم که در مقررات وضوابط شهرداری آمده می کند و نقشه مصوبه را به متقاضی می دهد، یک نسخه از این نقشه جهت تطبیق با ضوابط ومقررات ثبت وتنظیم صورت مجلس به اداره ثبت ارسال خواهد شد. این کار بر اساس قانون ۱۰۱ شهرداری ها انجام می گیرد. پس از وصول نقشه، نماینده و نقشه بردار با یکدیگر به محل وقوع ملک رفته و از آن بازدید می کنند، پس از آنکه نقشه شهرداری با سند مالکیت صادر شده و محل ملک تطبیق داده شد و مغایرتی در آنها وجود نداشت، گواهی عدم تجاوز به مجاورین و معابر وشوارع به وسیله نقشه بردار ثبت انجام می شود، پس از آن نماینده ثبت اقدام به تنظیم صورت مجلس تفکیکی (صورت مجلس تفکیکی حاوی شرح مختصری از سابقه ملک وشرح قطعات مفروزی با قید مساحت و حدود و هم چنین ذکر تمام مشاعات موجود در ملک می باشد) کرده و در طی مراحل اداری و پرداخت هزینه های مربوطه یک نسخه از آن به دفتر اسناد رسمی متقاضی ارسال خواهد شد. تفکیک اعیان توسط اداره ثبت و با استناد به گواهی پایان کار ساختمان انجام خواهد گرفت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبلاگ اسکانو، تاریخ 18 دی 95، کد مطلب: -: www.blog.eskano.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین