پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۸۲۴۳۳
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱
برخی از کارشناسان معتقدند که کارکرد واقعی وزارت عریض و طویل جهادکشاورزی برای بهره برداران با وظیفه مندی های سازمانی تعریف شده بشدت فاصله گرفته و عمیقا دور شده است. وزارتی که طرح های بنیادین اش در حد برنامه بوده و عموما ناقص است ، تسلط کافی بر بازار ندارد و بخش زیادی از بهره برداران از عملکردش ناراضی هستند را چه می توان نامید؟

شعار سال : ایران با وجود ظرفیت بالای بخش کشاورزی و مزیت نسبی اقلیمی می‌تواند با توسعه صادرات محصولات کشاورزی علاوه بر تحقق شعار سال، درآمد ارزی قابل توجهی داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی معتقد است کشاورزی یکی از پرظرفیت‌ترین بخش‌های کشور در اقتصاد بدون نفت به شمار می‌رود که بنا به اعلام بانک مرکزی در سال گذشته رشد ۸.۸ درصدی بخش کشاورزی منجر به رشد اقتصادی مثبت شد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که کشاورزی یکی از بخش‌های مهم در کشور به شمار می‌رود که علی رغم تمامی فشار‌ها توانست تاب آوری اقتصادی را افزایش دهد، هر چند کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، نبود زنجیره تولید تا ارزش و وجود واسطه‌ها و دلالان متعدد موانع و مشکلات زیادی در این بخش ایجاد کرده است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا در هفته جهاد سازندگی از موانع و مشکلات پیش روی بهره برداران و راهکار‌های اساسی برای تحقق شعار سال و بی‌نیازی از درآمد‌های نفتی با خبر شویم:

بازرگانی محصولات کشاورزی چالش اصلی پیش روی بهره برداران

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز مهم‌ترین نقطه ضعف کشاورزی را مربوط به دیدگاه مقامات ارشد و صاحبان اصلی دولت در بخش کشاورزی دانست و گفت: اگرچه مسئولان به بخش کشاورزی تنها به عنوان تامین‌کننده امنیت غذایی کشور نگاه می‌کنند، اما در حقیقت بخش کشاورزی موتور محرک اصلی اقتصاد کشور است.

وی افزود: علی رغم شرایط تحریم، وضعیت مطلوبی در بخش کشاورزی نسبت به سال‌های قبل از انقلاب داریم، این در حالی است که با نگاه کشور‌ها به سمت صنعتی شدن، توجه به بخش کشاورزی کمرنگ شده است.

اسدی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در شان بهره برداران نیست، بیان کرد: در مواقعی که بخش صنعت یا خودروسازی دچار مشکل شود، تمامی امکانات کشور بی‌دریغ به این سمت می‌رود، در حالیکه با بروز مشکل در بخش کشاورزی، مسئولان به بهانه‌های مختلف حمایت از کشاورزان را دریغ می‌کنند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ادامه داد: دولت در مقاطعی که قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را کمتر از حق قانونی کشاورزان اعلام می‌کند، به طور مستقیم دست در جیب کشاورزان می‌کند، این در حالی است که رئیس‌جمهوری از افزایش ۱۲ تا ۱۳ برابری درآمد گندمکاران خبر می‌دهد.

اسدی، بازرگانی محصولات کشاورزی را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی تولیدکنندگان برشمرد و گفت: محصولات کشاورزی با نرخ نازلی از کشاورزان خریداری شده و با قیمت‌های چندبرابری به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد که متاسفانه دولت تاکنون نتوانسته اقدام خاصی در زمینه حذف واسطه‌ها و دلالان از مزرعه تا سفره بکار گیرد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با انتقاد از کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی بیان کرد: وضعیت صنایع تبدیلی و تکمیلی در مقایسه با تولید محصولات کشاورزی فاجعه بار است که این امر موجب شده همه ساله بخشی از محصولات کشاورزی از بین رود یا ارزش افزوده مناسبی از قبل فروش نصیب تولیدکنندگان نشود.

جهش تولید با اجرای الگوی کشت محقق می‌شود

علی خان محمدی مدیرعامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با اشاره به اهمیت اجرای کشاورزی قراردادی اظهار کرد: اگر الگوی کشت متناسب با اقلیم هر منطقه اجرا شود، بدون تردید می‌توان در راستای جهش تولید گام برداشت.

وی افزود: با ایجاد برنامه‌ریزی پایدار و اصول مدیریتی برای اجرای کشاورزی قراردادی و الگوی کشت می‌توان در راستای اهداف جهش تولید گام برداشت.

خان محمدی دستیابی به شعار جهش تولید را مستلزم برنامه دانست و گفت: اگر برنامه‌ریزی مدونی برای تحقق شعار جهش تولید اتخاذ نشود، این شعار همانند سال‌های گذشته تنها روی کاغذ باقی می‌ماند.

مدیرعامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در پایان با اشاره به راهکار‌های توسعه صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: با اجرای کشاورزی قراردادی و الگوی کشت متناسب با اقلیم هر منطقه شاهد توسعه صادرات و ارزآوری و پایداری تولید خواهیم بود.

شعار سال،  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از سایت خبری گسترش، تاریخ انتشار 28 خرداد    99، کد خبر:   105002، www.gostaresh.news

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین