پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۹۴۲۰۵
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
در حالی که بخشی از اصلاح‌طلبان بر حضور در انتخابات ۱۴۰۰ حتی با حمایت از کاندیدای اجاره‌ای تأکید دارند بخش دیگری از این جریان با توجه به شرایط سختی که کشور دارد کنار کشیدن از این عرصه را برای حفظ حیثیت اصلاحات توصیه می‌کنند.
شعار سال: مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفته است: با توجه شرایط کشور بهترین کار این است که جبهه اصلاحات به مقوله انتخابات ۱۴۰۰، چه در ریاست‌جمهوری و چه در شوراها، ورود نکند. در واقع یک سیاستمدار هوشمند باید شرایط زمان و مکان را به خوبی بسنجد. ما الان در زمان و مکانی قرار داریم که بهترین حالت برای اصلاح‌طلبان به لحاظ حفظ حیثیت و اعتبار سیاسی شرکت نکردن در انتخابات است؛ یعنی اصلاح‌طلبان حداقل به مدت هشت سال نباید وارد مسائل سیاسی و اجرایی کشور شوند.

این نماینده ادوار مجلس در ادامه توصیه می‌کند: اصلاح‌طلبان در این هشت سال چند کار مهم انجام دهند؛ گذشته خود را آسیب‌شناسی کنند و ببینند کدام عیب‌ها باعث از دست رفتن پایگاه اجتماعی‌شان شده است.

وی می‌افزاید: دیگر اینکه اصلاح‌طلبان پس از آسیب‌شناسی در یک برنامه‌ریزی مفصل بازسازی و نوسازی حزب و تشکیلات اصلاح‌طلبی را آغاز کنند؛ لازم است جبهه اصلاحات با پرچم، برند، تابلو و البته نام جدید به میدان بیاید، چون مردم از شعار‌های کهنه و قدیمی زده شده‌اند. امیدوارم بزرگان و تصمیم‌گیران اصلی جریان اصلاحات به درک صحیحی از شرایط برسند.

 این سخنان در حالی از سوی آیتی عنوان شده است که در آن سوی جبهه اصلاح‌طلبی حجاریان چندی پیش صراحتا گفته بود برای اصلاح امور باید حتما درون قدرت حضور داشت.

این شکاف نگرشی در خصوص نحوه مواجهه اصلاح‌طلبان با انتخابات ۱۴۰۰، پس از شکست در انتخابات اسفند ۱۳۹۸ عمق بیشتری هم یافته است تا آنجا که این جریان را به دو دسته حیات در زیست سیاسی و یا اجتماعی تقسیم می‌کند؛ گروهی معتقدند باید از صحنه سیاست و قدرت کنار کشید و به عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی ورود کرد تا با مردم و خصوصا طبقه متوسط جامعه ارتباط برقرار شود و گروهی نیز معتقد به حضور در قدرت به هر قیمت هستند.

این اختلاف رویکرد به نظر اصلاح‌طلبان را با مشکل جدی در رسیدن به گزینه نهایی برای انتخابات ۱۴۰۰ مواجه خواهد کرد، چرا که به غیر از شکاف حضور یا عدم حضور در انتخابات گسلی جدی درباره حمایت از کاندیدای اجاره‌ای، چون علی لاریجانی و یا حمایت از یک گزینه اصلاح‌طلب نیز به وضوح در اردوگاه اصلاح‌طلبان دیده می‌شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از خبرگزاری   فارس، تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹، کدخبر: ۱۳۹۹۰۵۲۴۰۰۰۰۶۶، www.farsnews.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین