پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۸۵۹۷
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر این روز‌ها حداقل برای پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران تبدیل به مبنایی برای ارائه آمار و ارقام میزان جمع‌آوری‌ها شده است و در مواردی حتی به‌صورت سرزده و ناگهانی در زمان استراحت معتادان در گرمخانه‌ها به بازداشت و انتقال آن‌ها به مراکز کمپ ترک اعتیاد اجباری مبادرت می‌کند.

شعار سال: نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط قضائی، یکی از دستگاه‌هایی است که وظیفه ساماندهی معتادان متجاهر را برعهده دارد و در این راستا موظف است تا با انتقال این افراد به مراکز ترک اعتیاد اجباری باعث اشاعه اعتیاد در جامعه نشده و با مددکاران و روانشناسان مستقر در مراکز، بتواند این افراد را به زندگی عادی بازگرداند.

به‌نظر می‌رسد اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر این روزها حداقل برای پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران تبدیل به مبنایی برای ارائه آمار و ارقام میزان جمع‌آوری‌ها شده است و در مواردی حتی به‌صورت سرزده و ناگهانی در زمان استراحت معتادان در گرمخانه‌ها به بازداشت و انتقال آنها به مراکز کمپ‌ ترک اعتیاد اجباری مبادرت می‌کند.

وقتی پلیس معتادان در فرآیند تَرک را بازداشت می‌کند!

نکته قابل تأمل در ادامه مربوط به ورود عوامل پلیس به گرمخانه محل اسکان موقت کارتن‌خواب‌های معتاد و بازداشت عده‌ای از مددجوهای تحت پوشش آن است که حتی مددجوهایی که تحت درمان متادون در یکی از مراکز درمانی بوده‌اند نیز توسط مجریان این طرح به مراکز ماده ۱۶ منتقل شده‌اند.

متادون مخدری خوراکی است که غالباً به عنوان دارویی نگهدارنده برای مهار اعتیاد به مواد مخدر به کار می‌رود و در حال حاضر در میان معتادان متجاهر با عنوان «شربت» مشهور است و خرید و فروش آن حتی در بسیاری از عطاری‌های محلی سطح شهر نیز به راحتی انجام می‌شود.

در اقدامی تعجب‌برانگیز در بامداد یکی از روزهای اخیر آبان ماه، پلیس سرزده و ناگهانی به یکی از گرمخانه‌های واقع در منطقه ۱۲ شهرداری تهران هجوم آورده و تعدادی از مددجویان را به اجبار به یکی از مراکز غربالگری برده و تعدادی از این افراد که در فرآیند درمان با متادون قرار داشته و جواب تست متادون آنها مثبت بوده را نیز به کمپ‌های ترک اجباری منتقل کرده است.

ورود غیرقانونی پلیس به گرمخانه‌ها به مرگ کارتن‌خواب‌ها در فصل سرما منجر خواهد شد

لازم به ذکر است مراکز متعدد متادون درمانی در منطقه شوش که درمنطقه ۱۲ شهر تهران واقع شده است، به درمان معتادان می‌پردازند و از سوی دیگر مراکز ترک اعتیاد اجباری نیروی انتظامی نیز از همین داروی متادون برای ترک معتادان استفاده می‌کند.

این اقدام پلیس علی‌رغم تلاش‌های فراوان در حفظ نظم و امنیت از چند جهت قابل تأمل است:

گرمخانه‌هایی که به‌ویژه در فصل سرما مکانی امن برای حضور افراد بی‌خانمان و حتی معتادی است که در زمان حضور در این فضا اجازه هیچ‌گونه مصرف ندارند با این اقدام پلیس ناامن شده و ظرفیت حدود ۹۰ نفری این گرمخانه (در یکی از کانون‌های اصلی معتادان در پایتخت) به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده که احتمال مرگ آنها به‌دلیل سرما و گرسنگی در آستانه برودت هوا در آینده‌ای نزدیک اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان چشم از آن فرو بست.

نکته دیگر این‌که معتادی که متادون مصرف می‌کند در پروسه ترک قرار دارد و تحت درمان است چطور با وجودی‌که در خود مراکز ترک اعتیاد نیروی انتظامی از متادون برای ترک استفاده می‌شود و در همان منطقه ۱۲ مراکز متعدد قانونی برای ترک اقدام به توزیع متادون در بین معتادان می‌کنند با مثبت شدن تست متادون مبادرت به بازداشت و انتقال آنها به کمپ می‌کنند؟!

مورد مهم‌تر این‌که یکی از کارویژه‌های مراکز گرمخانه‌ای علاوه بر این‌که سرپناهی برای افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب محسوب می‌شود محیط شهر را در شب از وجود این افراد پاک می‌کند که با این اقدام پلیس در ورود ناگهانی و سرزده به گرمخانه‌ها، معتادان دیگر جرأت حضور در این مراکز را پیدا نخواهند کرد و مردم نیز در این شب نیز نمی‌توانند خیالشان از بابت عدم حضور معتادان در محله‌ها راحت باشد.

به‌نظر می‌رسد پلیس پایتخت در مقایسه با آمار جمع‌آوری معتادان متجاهر در دوره‌های قبل کمی کم آورده و قصد دارد تا در زمان رسانه‌ای شدن گزارش‌ها در این خصوص با دست پر به استقبال رسانه‌ها بیاید.

گفتنی است سید مالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در ارتباط با پذیرش معتادان متجاهر گرمخانه‌ها گفته بود که معتادان متجاهری که رفتارهای پرخطر نداشته باشند و بپذیرند که بدون هرگونه مصرف وارد گرمخانه شوند ما هیچ مشکلی با آنها نداریم، چه بسا که هر چه به سمت سرما می‌رویم مواردی از این دست بیشتر هم می‌شود.

 

 

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ انتشار: 7 آبان 1399، کدخبر: -، ana.press

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
0
شاید این در ظاهر به ضرر معتادان باشه ولی در حقیقت این ترک کردن به نفع این کارتن خواب های محترم هست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
0
بعد از کرونا این کارتن خواب ها خیلی شرایط بدی پیدا کردن و اورژآنس های اجتماعی هم به دادشون نمیرسه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
0
تو ایران از این دست اتفاقات کم داشتیم حس میکنم این روزها پلیس یکم زده تو جاده خاکی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
0
این ها تو خارج تز کشور هم زندگی به شدت سختی رو گیذرونن تا در اثر تزریق داروهای تاریخ گذشته بمیرن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
0
این ناامنی بعدا جامعه رو درگیر چالش های خیلی زیادی میکنه که دامن گیر همه مون میشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
0
این ناامنی من عم معتقدم کل استان و اون منطقه رو در برمیگیره این ها بخشی از این جامعه هستن که باید مشکلشون حل بشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
0
خیلی وقته جامعه مون برای قشر کم درامد تا کارتن خواب ها ناامن شده! الان نوبت قشر متوسطه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
0
0
شما امار وارقام این هارو باور میکنید؟ من که بعید میدونم حتی ذره ای از این امار ها درست و نزدیم به واقعیت باشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
0
0
پلیس ایران داره یکم ساز ناکوک میزنه و این مساله باید جمع بشه وگرنه مردم ناراضی میشن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
0
0
پلیس ایران نباید از این دست رفتار ها از خودشبروز بده چون دشمن امون نمیده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
0
0
پلیس برای کارتن خواب ها ناامنی نباید ایجاد کنه و باید فضای امنی رو در عوض براشون پیدا کنن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین