پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۳۹۳۲
تاریخ انتشار : ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
دکتر طاهره کاغذچی در سال ۱۳۸۱ چهره ماندگار مهندسی شیمی شد. در سال ۱۳۹۷ هم به عنوان یکی از ۵۰ زن دانشمند تأثیرگذار آسیا انتخاب شد. انجمن آکادمی‌های علوم آسیا زندگینامه‌ی او را در کتابی به نام «داستان‌های الهام‌بخش زنان دانشمند آسیا» منتشر کرده است. او عضو فرهنگستان علوم ایران است و در آن‌جا تحقیقاتی درباره‌ی تعداد زنانی که رشته‌های مهندسی را انتخاب می‌کنند، انجام داده است. طاهره می‌گوید: «مهم است زنان دانشمند را تشویق کنیم تا از استعدادهایشان استفاده کنند. حضور زنان در مدیریت و تصمیم‌گیری‌ها بسیار حیاتی است.» تلاش‌‎های او الهام‌بخش دختران بی‌شماری است که امروز در رشته‌های علمی و مهندسی درس می‌خوانند.

شعار سال:طاهره کاغذچی، متولد ۹ بهمن ۱۳۲۵ / تهران است. طاهره از دوران مدرسه به علوم علاقه داشت، مخصوصاً به شیمی. وقتی بزرگتر شد فهمید که شیمی فقط یک علم آزمایشگاهی نیست؛ مهندسان شیمی با استفاده از اصول علم شیمی محصولات مختلفی در صنایع غذایی، نفت و گاز و غیره تولید می‌کنند. به همین دلیل به رشته‌ی مهندسی شیمی علاقمند شد و آن را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کرد. در آن زمان دانشگاه رفتن برای دخترها چندان رایج نبود. طاهره تنها دانشجوی دختر در كلاسش بود. او رشته‌اش را بسیار دوست داشت و خانواده‌اش هم تشویقش می‌کردند.

طاهره در دانشگاه متوجه شد که مهندسی شیمی چه‌قدر می‌تواند در زندگی انسان‌ها مؤثر باشد، به‌خصوص در کشور نفت‌خیزی مثل ایران. بنابراین به انگلستان رفت تا تحصیلاتش را در این رشته ادامه بدهد. بعد به ایران برگشت و کارش را به عنوان تنها استادیار زن در دانشکده مهندسی شیمی پلی تکنیک تهران شروع کرد. از آن‌جا که این رشته صنعتی است، بعضی‌ها که نگاه سنتی داشتند آن را رشته‌ای مردانه می‌دانستند. طاهره که این تفکر را قبول نداشت، سخت تلاش کرد تا توانایی علمی‌اش را نشان دهد. او در مدت کوتاهی به درجه‌ی استادی رسید و در دانشگاه‌های مختلف دیگری هم تدریس کرد. از آن زمان آموزش و تحقیق، جزئی از زندگی او شد.

طاهره نقش مهمی در پیشرفت مهندسی شیمی در ایران بازی کرده است. او به همراه گروهی از همکارانش برای اولین بار دوره‌ی دکترای مهندسی شیمی را در دانشگاه امیرکبیر تهران راه‌اندازی کرد. کتاب‌ها و مقالات بسیاری هم درباره‌ی مهندسی شیمی نوشت و ترجمه کرد و چند اختراع در این زمینه انجام داد. در سال ۱۳۷۳ او به عنوان بهترین نویسنده و مترجم زن در کشور انتخاب شد.

دکتر طاهره کاغذچی در سال ۱۳۸۱ چهره ماندگار مهندسی شیمی شد. در سال ۱۳۹۷ هم به عنوان یکی از ۵۰ زن دانشمند تأثیرگذار آسیا انتخاب شد.‌ انجمن آکادمی‌های علوم آسیا زندگینامه‌ی او را در کتابی به نام «داستان‌های الهام‌بخش زنان دانشمند آسیا» منتشر کرده است. او عضو فرهنگستان علوم ایران است و در آن‌جا تحقیقاتی درباره‌ی تعداد زنانی که رشته‌های مهندسی را انتخاب می‌کنند، انجام داده است. طاهره می‌گوید: «مهم است زنان دانشمند را تشویق کنیم تا از استعدادهایشان استفاده کنند. حضور زنان در مدیریت و تصمیم‌گیری‌ها بسیار حیاتی است.» تلاش‌‎های او الهام‌بخش دختران بی‌شماری است که امروز در رشته‌های علمی و مهندسی درس می‌خوانند.

دانشمند و استاد مهندسی شیمی


 نویسنده: الهام نظری

پایگاه تحلیلی- خبری شعار سال، برگرفته از جامعه شناسی زن روز

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین