پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۸۵۰۸
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۱
وی درباره حضور رئیسی در انتخابات گفت: مطالبه برای حضور آقای رئیسی برای انتخابات در اقشار مختلف وجود دارد، اما از اینکه گروه خاصی نامه‌ای به رهبری زده‌اند تا آقای رئیسی در انتخابات شرکت کند، خبر ندارم. البته برخی هم معتقد هستند که ایشان در انتخابات حضور پیدا نکنند، چشم انداز قوه قضاییه از زمانی که ایشان حضور پیدا کردند خیلی روشن نیست به همین دلیل بهتر است در قوه قضاییه فعلا باشند و وارد انتخابات نشوند.

  شعار سال:سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان در نشست خبری خود به تشریح آخرین اخبار و مواضع این شورا درباره حضور کاندیداهای ریاست جمهوری پرداخت.
 
منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت، امروز دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه در نشست خبری درباره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: میزان مشارکت در انتخابات مجلس دشمنان را تحریک کرد که نظام را دچار مشکل و مردم را درگیر یاس کنند؛ برای انتخابات ۱۴۰۰ در شرایطی به میدان می رویم که ۸ سال تجربه در دولت های یازدهم و دوازدهم داشتیم.
 
وی درباره حضور رئیسی در انتخابات گفت: مطالبه برای حضور آقای رئیسی برای انتخابات در اقشار مختلف وجود دارد اما از اینکه گروه خاصی نامه‌ای به رهبری زده‌اند تا آقای رئیسی در انتخابات شرکت کند، خبر ندارم. البته برخی هم معتقد هستند که ایشان در انتخابات حضور پیدا نکنند، چشم انداز قوه قضاییه از زمانی که ایشان حضور پیدا کردند خیلی روشن نیست به همین دلیل بهتر است در قوه قضاییه فعلا باشند و وارد انتخابات نشوند.
 
سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان افزود: آنهایی که مخالف حضور آقای رئیسی در انتخابات هستند یا خودشان نامزد دیگری دارند یا آینده روشنی بعد از آقای رئیسی در قوه قضاییه نمی بینند.
 
سخنگوی شورای وحدت ادامه داد: برخی‌ از پرونده های موجود در قوه قضاییه مربوط به دولت است وقتی خصوصی سازی دچار مشکل می شود، سیستم بانکی دچار رشوه می شود اگر در دولت یک تحولی ایجاد شود  سلامت در این مجموعه شکل می گیرد. افرادی که بتوانند مبارزه با فساد را براساس آن چه که مدنظر رهبری است در قوه قضائیه اجرا کنند، کم نیستند.
 
وی تصریح کرد: براساس پاسخ هایی که دبیرخانه شورای وحدت برسد برنامه خود را عملیاتی می کنیم، اقدام ما در طراحی شورای وحدت موکول به کسانی است که به نامه رئیس شورای وحدت پاسخ می‌دهند. در متن نامه آمده کسانی در معرض نامزد شدن قرار دارند که برنامه های خود را اعلام کنند و دیگری این بود که حداقل ۱۰ نفر از تیم خود را معرفی کنند، کارگروه بررسی برنامه و بررسی تیم را در شورای وحدت تشکیل دادیم و این دو کارگروه سوالات و چالش ها را نسبت به نامزدها داشتند  می توانند مطرح کنند و بعد از آن اعلام نظر خواهد شد.

بررسی قانون انتخابات، جزو  اولویت شورای وحدت نیست
 
متکی با بیان اینکه زمان کمی تا انتخابات مانده است و بررسی قانون انتخابات، جزو  اولویت شورای وحدت نیست، گفت: موضوعاتی در مجلس و شورای نگهبان مطرح شده است اگر به نتیجه نهایی درباره قانون انتخابات برسند ما هم براساس قانون جدید عمل خواهیم کرد.
 
وی درباره اینکه که کدام گفتمان را در انتخابات پیروز می‌دانید؟ گفت: گفتمان باید کارگشا باشد و برای باز شدن قفل‌هایی که در حوزه اقتصاد وجود دارد، تلاش کند. همچنین باید تعهد خود را به مردم و انقلاب حفظ کند و درک درستی از شرایط مردم در جامعه داشته باشد.
 
سخنگوی شورای وحدت افزود: گفتمان جدید باید یک تحول اساسی در مسیر وضع مطلوب ایجاد کند لذا گفتمان ما باید اصولگرایانه انقلابی و معطوف به مشکلات مردم و مقاومت و ایستادگی در حوزه داخلی و بین المللی باشد ،زیرا هزینه مقاومت و ایستادگی همیشه کمتر از وادادگی است.
 
وی در پاسخ به این سوال که رقیب اصلی خود را کدام جریان می‌دانید؟ بیان کرد: یک جریان، جریانی است که در ۸ سال گذشته کشور را مدیریت کرده و علیرغم اینکه برخی در تلاش هستند بازی را خراب کنند و هم بگویند من نبودم و هم بگویند دولت اختیاری ندارد؛ اما معتقدم که همه اینها از یک جریان هستند، جریان دوم هم جریانی است که در دولت نبوده و صرفا شاهد و ناظر اعمال آن بوده است و آن هم جریان انقلابی کشور است و رقابت بین این دو جریان شکل گرفته است.
 
آقایان اصرار کردند که باید مذاکره کنیم

این سیاستمدار اصولگرا درباره اینکه تاثیر مذاکرات وین در انتخابات، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که من درباره نتایج این مذاکرات تردید جدی دارم زیرا دوستان ما در دولت همواره شاهد شرایط بودند و حال چیزی را که سال‌ها نتوانستند به آن برسند در صدد هستند تا با تلاش چند ماهه شاید بتوانند نتیجه‌ای به دست بیاورند؛ نمی‌خواهم قضاوت کنم که چقدر انتخاباتی است اما می تواند در انتخابات موثر باشد اما واقعیت صحنه این است که با توجه به تجربه ۴۰ سال خود به صورت عام و ۶ سال به طور خاص باید قدری عینک ذوق زدگی را از خود دور کنیم و واقع بین باشیم.
 
وی افزود: واقعیت این است که آمریکا از هیچ فرصتی برای تحمیل خواسته‌های خود به ملت ایران فرو گذار نکرده است و عملکرد ترامپ درباره ایران هم از دلایل اصلی شکست در دور دوم انتخابات بود و ما شاهد این شرایط هستیم و حالا دولت تازه آمریکا باید کاری انجام دهد که در دو جمله مقام معظم رهبری خلاصه شده است: نخست اینکه تحریم‌ها به طور کامل لغو شود و بعد اینکه تمام گفته هایشان راستی آزمایی شود.
 
وزیر خارجه  پیشین ایران گفت: تحقق این خواسته خیلی نیاز به نشست و مذاکره ندارد اما آقایان اصرار کردند که باید مذاکره کنیم و مقام معظم رهبری به طور ضمنی مذاکرات را تائید کردند اما فرمودند با چشم باز و دل مطمئن و اینکه مذاکرات فرسایشی نباشد باید به برجام وارد شد. اما در گذشته هم مقام معظم رهبری رهنمود می کردند و آقایان در میدان حاضر می شدند و می گفتند این مسائل امکان پذیر نیست؛فضایی ایجاد شد که گفته شود برجام خسارت محض است.
 
وی ادامه داد: علی رغم چنین نگاهی باز مذاکره می‌کنیم. اگر از دل این مذاکرات تحقق فرمایشات رهبری دربیاید باید به دولت خسته نباشید و دست مریزاد بگوئیم اما با توجه به صحبت هایی که معاون مدیر کل اتحادیه اروپا اظهار کرده و اظهارات نماینده روسیه که می گویند خوشحالیم که همه حمایت کردند طرف دیگر به برجام برگردد خوشبین نیستیم زیرا اتحادیه اروپا و ۴+۱ به راه افتادند تا داماد و عروس را به فرش قرمز برگردانند شک برانگیز است.
 
سخنگوی شورای وحدت درمورد اصلی ترین دغدغه مردم در حوزه اقتصادی، تصریح کرد: بارها از سوی رهبری، دولتی‌ها و... گفته شده که مشکل ملموس جامعه ما، مشکل اقتصادی است، باید به رویکرد اساسی در این زمینه برسیم و یکی از مشکلات اساسی کشور ما این است که در موضوعات مختلف اجماع نداریم، کارگزاران جمهوری اسلامی در موارد مختلف باید به اجماع برسند.
 
وی با بیان اینکه آمریکا هر ماه و هر هفته موضوع یک سخنرانی در ایران بوده است و همچنین موضوع سخنرانی آمریکایی ها هم بوده است، ابراز داشت: آمریکا برای برخورد با ایران نقشه راهی را تعریف کرده است و براساس آن عمل می کند اما در ایران اینطور نیست به جز امام خمینی و رهبری، هیچکس درخصوص آمریکا در کشور ما به اجماع نظر نرسیده است.
 
متکی ادامه داد: اقتصادی مقاومتی مثال دیگری است که می گویم ۱۶ سال است که رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی صحبت می کنند، رهبری فرمودند که اقتصاد مقاومتی راهی برای برون کرد اقتصاد است اما دولت فعلی اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد و این در کشور ما موجب بروز تحول جدی نمی شود.
 
وی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی در کشور ما اقتصاد است، یادآور شد: در شورای وحدت هیات اجرایی طراحی‌ شده است و ۲۰ کمیته در این هیات اجرایی تعریف شده است و باید ۳ سوال اصلی درخصوص وضعیت اقتصادی را بررسی کنند که مشکل اصلی چیست؟ آسیب ها و چالش ها کدام است؟ و راهکارهایی را ارائه دهیم که از وضعیت موجود خارج و به وضعیت مطلوب برسیم. وظیفه این کمیته ها بررسی این موضوعات است که بعد از رسیدن به نتیجه نهایی، به عنوان برنامه نامزدهای ما در انتخابات مطرح خواهد شد.
 
این کنشگر سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه رهبری دو ماه قبل در این رابطه اظهار نظر کردند که عجله ای نداریم آمریکا به برجام برگردد، گفت: آمریکا نتوانست عملیات ماشه را اجرا کند چون از برجام بیرون رفته بود. دستاورد برجام باید لغو تحریم باشد و اگر این خواسته محقق نشود یعنی باز هم موفق نبوده ایم.

لیست شورای وحدت به ۱۰ نفر منحصر نیست
 
وی درباره منحصر بودن لیست شورای وحدت به ۱۰ نفر اعلامی توضیح داد: لیست شورای وحدت به این ۱۰ نفر منحصر نیست و ممکن است کسانی به این لیست از جریان ارزشی و انقلابی اضافه شوند.
 
سخنگوی شورای وحدت درباره اینکه آیا اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ به یک گزینه واحد می رسند یا خیر و آیا انتخابات ۹۲ تکرار می شود؟ گفت: دو مدل و عملکرد را در انتخابات ۹۲ و ۹۶ داشتیم. در مدل سال ۹۲ تعداد نامزد های اصول گرایان یا نیروی های ارزشی دلیل شکست آنها بود و انتخابات برده را باختیم.
 
وی افزود: مدل ۹۶ مدلی بود که نیروهای ارزشی و اصول گرا نشان دادند که می توانند به وحدت برسند و این مدل اگر چه حرف و حدیث داشت و اگرچه منتهی به انتخاب نامزد واحد نشد اما ۱۶ میلیون رای از تجمیع جریان های مختلف قابل اعتنا است و مدل مورد تائید ما مدل ۹۶ است و با نامزدهای مختلف وارد می شویم. اما بر یکپارچه عمل کردن و رسیدن به یک نامزد واحد را شرط لازم را برای موفقیت در انتخابات می‌دانیم.
 
متکی درباره تحلیل جریان اصولگرایی و نقد به شورای وحدت گفت: شورای وحدت در مقابل شورای ائتلاف نیست و دو ظرفیتی هستند که می توانند تجمیع شوند. ادامه تلاش‌ها برای وحدت و یکی شدن و همچنین پرهیز از اختلاف در دو نکته مورد تاکید است. با شورای ائتلاف و جبهه پایداری قطعا در مقوله انتخابات اشتراکات بسیار زیادی داریم که می تواند به ما کمک کند هم اردوگاه واحدی را طراحی کنیم و هم به نامزد واحد برسیم.
 


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری تحلیلی  جماران ، تاریخ انتشار: 30فروردین 1400، کدخبر: ، www.jamaran.news،1506089

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین