پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۹۸۳۱
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیات قرآن، گفت: اگر پدر و مادر اهل ایمان باشند و استغفار کنند، خداوند با اموال و فرزندان به آن‌ها کمک دائمی خواهد کرد و دنیا را برداشتن تنگناها، وسعت خواهد داد.
شعار سال: سبک زندگی از موضوعات حیاتی و مهم اجتماعات بشری است و ابعاد مختلف زندگی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. قرآن کریم به عنوان والاترین و تأثیرگذارترین وسیله تربیتی می‌تواند چراغ راهی برای یافتن صحیح‌ترین مسیر به سوی مقصد حیات طیبه باشد. 

همیز در بخش یازدهم این گفتگو‌ها در ادامه بخش دهم، به والدینی که نگران فرزندانشان هستند یک نوید داد و گفت: درباره اینکه واقعاً مشکلات تربیت فرزندان را خداوند چگونه برای ما حل می‌کند به قرآن مراجعه می‌کنیم. جالب است که قرآن از خود پدر و مادر می‌خواهد و می‌فرماید که اگر شما رو به سوی خدا داشته باشید و خدا را بخوانید، خداوند برایتان همه چیز را تنظیم می‌کند.

در سوره نوح آیه‌های ۱۰ تا ۱۲ خداوند می‌فرماید: «فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا ﴿۱۰﴾یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا ﴿۱۱﴾وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهَارًا ﴿۱۲﴾؛ و گفتم از پروردگارتان آمرزش بخواهید که او همواره آمرزنده است (۱۰) [تا]بر شما از آسمان باران پى در پى فرستد (۱۱) و شما را به اموال و پسران یارى کند و برایتان باغ‌ها قرار دهد و نهر‌ها براى شما پدید آورد (۱۲).

اگر شما اهل ایمان باشید، رو به خدا کنید و از اشتباهاتتان استغفار کنید، خداوند در‌های آسمان را به رویتان باز می‌کند. در‌های آسمان که باز می‌شود، ضیق و تنگی که در زمین است از ما گرفته می‌شود. در ادامه نیز می‌فرماید: خداوند با اموال و فرزندان به شما کمک می‌کند.

عطای روزی از جایی که حساب نمی‌کنید
خداوند در سوره اسراء نیز همین موضوع را می‌فرمایند که شما را به واسطه پول و فرزند یاری می‌کنیم به شرطی که پدر و مادر رو به خدا داشته باشند، خداوند را همه کاره بدانند و یقین داشته باشند؛ چون خداوند می‌فرماید اگر شما به من توکل کنید از جایی که حساب نمی‌کنید به شما روزی می‌دهم. می‌پرسند پس چرا عده‌ای تا این حد مشکلات مالی دارند؟ فقر علت‌های زیادی دارد از جمله ترک رحم و عاق والدین. در مقابل مثلاً بیدار بودن بین الطلوعین و انجام آداب آن ثروت می‌آورد. اما همینجا شبهه‌ای به وجود می‌آید که غربی‌ها و شرقی‌هایی که اهل گناه هستند چرا مشکل مالی ندارند؟ آیه ۳۳ سوره زخرف می‌فرماید: اگر شما متعجب نمی‌شدید ما سقف خانه کافران را از نقره می‌پوشانیدیم و خانه‌هایشان را به شکلی قرار می‌دادیم که مثل برج بالا بروند و ...؛ همه این‌ها متعلق به دنیاست و همه آن‌ها را در دنیا می‌گذارند و می‌روند «و العاقبة للمتّقین». آخرت و عاقبت متعلق به افراد به تقواست. خداوند در دنیا کسی را با دادن پول جایزه نداده و با گرفتن پول تحقیر نکرده است. قوانین دنیا سختی و پیچیدگی دارد، تزاحم داده و ما مزاحمت برای همدیگر درست می‌کنیم و همه این‌ها در آخرت از سوی خداوند جبار جبران می‌شود.

ولی ما می‌خواهیم در دنیا توسعه داشته باشیم. حضرت زهرا (س) دعا می‌کنند که خداوندا در دنیا به من توسعه بده. توسعه در دنیا آن ضیق و مزاحمت را از ما می‌گیرد.

پس حواسمان باشد خداوند قول داده اگر پدر و مادر، رو به خدا کنند آن‌ها را مدد خواهد کرد. مدد با نصرت تفاوت دارد. مدد دائمی است، اما نصرت متعلق به دوران بحرانی است که خداوند دست انسان را می‌گیرد مثل جنگ‌ها. خیلی نگران نباشیم بلکه بندگی خداوند را به جای آوریم، خداوند بنده پروری و حفاظت از عزیزان را بلد است. بچه‌های شهدا را ببینید، پدر‌ها و مادرهایشان رو به خداوند داشتند، خداوند جایزه آن‌ها را داد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایکنا، تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۳۹۶۶۶۶۷، www.iqna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین