پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۰۲۱۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
بصیری، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: به نظر می‌رسد هدف طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان، این است که مردم تصور کنند وضعیت آب اصفهان بهبود می‌یابد، اما باید توجه داشت این طرح بسیار پرهزینه است و با میزان آب گران قیمتی که انتقال می‌دهد، به هیچ وجه امکان رفع بحران آب حوضه زاینده رود را ندارد.
شعار سال: مهدی بصیری، در خصوص طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان، اظهار کرد: به نظر می‌رسد هدف طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان، این است که مردم تصور کنند وضعیت آب اصفهان بهبود می‌یابد، اما باید توجه داشت این طرح بسیار پرهزینه است و با میزان آب گران قیمتی که انتقال می‌دهد، به هیچ وجه امکان رفع بحران آب حوضه زاینده رود را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه از نظر محیط زیست و اقتصادی طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان توجیهی ندارد، تصریح کرد: این طرح علاوه بر آلوده کردن دریا، مصرف بسیار بالای انرژی دارد و در درازمدت، به زیان اقتصاد کشور است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان حداقل نیازمند یک نیروگاه جدید برای تامین انرژی و برق آن است، تاکید کرد: متاسفانه وزارت نیرو در حوزه برق خورشیدی سرمایه گذاری بالایی نکرده است، بنابراین در این شرایط ناچار به استفاده از سوخت فسیلی هستیم که آلودگی بالایی به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان نیازمند انرژی بالایی برای آب شیرین کن است، توضیح داد: این طرح نیازمند انرژی بالایی برای پمپاژ به ۱۵۰۰ متر ارتفاع و همچنین انرژی بالایی برای انتقال آب در طول حدود ۱۰۰۰ کیلومتر به اصفهان است (دو هزار متر پمپاژ دینامیک و استاتیک)، اما باید توجه داشت با اینکه طرح در اجرا و همچنین کارکرد، بسیار پرهزینه است، مقدار آب انتقالی آن به اندازه‌ای نیست که بحران آبی انسان ساز حوضه زاینده رود را جبران کند.

بصیری با بیان اینکه مطابق صحبت‌ها این طرح تنها مورد استفاده صنعت خواهد بود، تاکید کرد: این طرح حکایت از توسعه صنعت در اصفهان دارد، بنابراین کمبود آب در بخش شرب، محیط زیست و کشاورزی همچنان سر جای خود باقی می‌ماند و به طور قطع شرایط آبی اصفهان بدتر خواهد شد.

وی با اعتقاد بر اینکه طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان مفید برای این شهر و حل مشکلاتی آبی استان نیست، گفت: هزینه این طرح انتقال آب همانند احداث یک کارخانه جدید فولاد در کنار دریا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: باید توجه داشت که در دنیا طرح انتقال آب از دریا و آب شیرین کن برای صنعت و کشاورزی اجرا نمی‌شود و آب شیرین کن‌ها تنها برای مصارف شهری است.

وی با بیان اینکه در هر صورت در اجرای این طرح باید آب شیرین شود و بعد به اصفهان انتقال یابد، گفت: با شیرین کردن آب طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان، نمک‌ها مجدا به دریا ریخته می‌شود که این موجب از بین رفتن اکوسیستم‌های پرتولید ساحلی شده و تولید آبزیان را مختل می‌کند.

بصیری با بیان اینکه اصفهان با وجود کویری بودن، دارای آب بود، اما به دلیل توسعه مصارف آبی در استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری امروز با مشکل کم آبی مواجه است، معتقد است: اگر حدود نیمی از هزینه‌های طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان، صرف ساماندهی و کنترل رودخانه زاینده رود می‌شد و طرح‌های آبخیزداری اصلاح و به جای آب نگه داشتن در بالادست، حفظ خاک با پوشش گیاهی مدنظر قرار گیرد و از سوی دیگر طرح‌های برداشت آبی که پس از سال ۱۳۹۲ آغاز شده و براساس مصوبات شورای عالی آب و حکم قضایی، غیرقانونی است؛ از صاحبان آن خریداری و به طور خلاصه برای اعمال مدیریت صحیح و قانونی در حوضه زاینده رود هزینه شود، چندین برابر آب انتقالی این پروژه، آب تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه سالیانه حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب آب شیرین از چندین استان از طریق خوزستان وارد خلیج فارس می‌شود که البته ۳ تا ۴ میلیارد مترمکعب آن برای محیط زیست رودخانه و دریا لازم و مفید است، توضیح داد: این درحالیست که دوباره در طرحی هزینه بر می‌خواهیم آب را از خلیج فارس به اصفهان منتقل کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: متاسفانه آب شیرین با EC ۲۰۰۰ را وارد خلیج فارس می‌کنیم و در طرحی هزینه بر می‌خواهیم آب شور دریا با EC ۴۰۰۰۰ را بعد از شیرین کردن آب (نمک زدایی آب) دوباره به مرکز کشور انتقال دهیم.

وی گفت: متاسفانه چنین طرح‌هایی توجیه زیست محیطی ندارد و با مقدار آبی که این پروژه تامین می‌کند، مشکل کم آبی بخش‌های شرب، محیط زیست و کشاورزی اصفهان حل نخواهد شد، همچنین این گونه طرح‌ها تنها برای شرکت‌ها و دست اندرکاران اجرا مفید است.

بصیری ادامه داد: شیرین کردن آب دریا جهت مصارف شهری در صورت نیاز مبرم، تنها برای استان‌ها و مناطقی توجیه دارد که مجاور دریا باشند و ارتفاع آن‌ها حداکثر چند ۱۰ متر از سطح دریا بیشتر نباشد.

وی تاکید کرد: تنها با کنترل برداشت‌ها و با شناخت و تنظیم رودخانه زاینده رود و رعایت حقابه‌ها می‌توان چالش کم آبی اصفهان را برطرف کنیم.

شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران، تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۴۰۰۰۱۰۷۰۲۱۴۰، www.isna.ir
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
هیوا
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
0
0
واقعا این هزینه های سنگین با وجود مشکلات اقتصادی وقتی دردی دوا نمیکنه و مشکل بی ابی اصفهان و زاینده رود رو حل نمیکنه پس برای چی باید انجام بشه چه توجیه اقتصادی داره این طرح؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
0
0
برای چی میخواید زیست بوم هزاران گونه جانوری رو دست کاری کنید؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین