پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۰۸۶۲
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹
در چند سال گذشته، نرخ اعتیاد در کشور بسیار بالاتر رفته است و مواد مخدر‌های صنعتی تازه‌ای به بازار وارد شده‌اند. به همین دلیل کمپ‌های ترک اعتیاد زیادی تاسیس شدند تا به معتادان رسیدگی بنمایند

شعار سال:در چند سال گذشته، نرخ اعتیاد در کشور بسیار بالا تر رفته است و مواد مخدر های صنعتی تازه ای به بازار وارد شده اند. به همین دلیل کمپ های ترک اعتیاد زیادی تاسیس شدند تا به معتادان رسیدگی بنمایند. با این حال بیشتر این کمپ ها درمانی اصولی ندارند که جلوی بازگشت اعتیاد را نیز بگیرد. در این مقاله به هزینه کمپ ترک اعتیاد هنر زندگی  پرداخته شده است.
 
1- در کمپ های ترک اعتیاد چه خدماتی باید ارائه شود؟
 
2- هزینه کمپ ترک اعتیاد به چه چیز هایی بستگی دارد؟
 
 
1- در کمپ های ترک اعتیاد چه خدماتی باید ارائه شود؟
 
باید در نظر داشت که معتادان مجرم نیستند بلکه آن ها بیمارانی هستند که به دلایلی به استفاده از این مواد ها گرایش پیدا کرده اند و نا غافل گرفتار اعتیاد شده اند. اعتیاد در دسته بندی بیماری های روانی قرار می گیرد که جسم را نیز در گیر خودش می کند. در کمپ های ترک اعتیاد و جامعه باید از این گونه افراد، در حین و بعد اعتیاد حمایت های اجتماعی و روانی شود. قطعا راه درمان اعتیاد این نیست که فرد معتاد را در یک کمپ نگه داشته و با او رفتاری داشت که در شان یک انسان نباشد. یان روش ها ممکن است به صورت مقطعی فرد را ازرفتن دوباره به سمت اعتیاد باز بدارند اما در نهایت فرد باز هم تسلیم اعتیاد می شود و به دوباره به سمتش سوق پیدا می کند. اکثر این درمان ها غیر تخصصی می باشند و افرادی این درمان ها را ارائه می کنند که خود نیز روزی مصرف کننده بودند و فکر می کنند می توانند بیماری بقیه را نیز درمان کنند. در حالی که هر فرد از نظر روانی در شرایط متفاوتی قرار دارد و به تبع این شرایط، درمان متفاوتی را نیز باید برای او اعمال کرد. در کمپ های اعتیاد تخصصی، روانشناسان و مشاوران با تجربه و متخصصی وجود دارد تا معتادان را درمان کنند. در این صورت فرد بیمار هم از نظر روحی و روانی حمایت می شود و باعث می شود تا دیگر سمت مواد مخدر نرود و هم این که این فرد از نظر جسمی نیز درمان شده و جسمش اعتیادش را به مواد مخدر از دست می دهد. مایه ی تاسف است که این خدمات اصولی و علمی در اکثر مراکز ترک اعتیاد اجرا نمی شود و انواع رفتار های غیر انسانی و غیر علمی در این کمپ ها گزارش می شود. البته خوشختانه ستاد مبارزه با مواد مخدر با این گونه کمپ ها برخورد می کند و بعد از 3 بار تذکر دادن و در صورت عدم اصلاح روش خود، این کمپ ها را پلمپ می کند. اکثر کمپ هایی که روش های درمانی غیر علمی و غیر انسانی دارند، هزینه بسیار کمتری از فرد بیمار تقاضا می کنند. به همین دلیل بیماران زیادی نیز به این کمپ ها مراجعه می کنند. روش های درمانی در این کمپ ها ممکن است آسیب های روحی زیادی بر روی روح و روان بیماران به جا بگذارد. به همین دلیل بهتر است تا فرد معتاد و یا خانواده اش هزینه ی بیشتری را بپردازند و در عوض فرد بیمار از خدمات بهتر و علمی تری بهره مند شود.
 
2- هزینه کمپ ترک اعتیاد به چه چیز هایی بستگی دارد؟
 
هزینه ترک اعتیاد و بستری شدن در کمپ ترک اعتیاد، معضل بزرگی برای بسیاری از افراد می باشد. به خاطر هزینه ی بالایی که کمپ های خوب دارند، بیشتر افراد به خود درمانی و کمپ های بی کیفیت و ارزان قیمت روی می آورند. این کار در آینده نتیجه زیان باری بر روی سلامت جسم و روان فرد می گذارد. بسیاری از خانواده ها نیز به دلیل عدم آگاهی از کمپ های ترک اعتیاد و قیمت هاپی مختلف آنان، فرد بیمار را را می کنند و از او حمایت نمی کنند.
 
ترک اعتیاد در مزاکر مختلف هزینه مختلفی نیز دارد. همچنین به دلیل اقدامات دولت، فرد معتاد و خانواده ی او کمترین دردسر از نظر هزینه را متحمل می شوند. ضروری است که خانواده ها اطلاعات خود را از قیمت های کمپ ها بالا ببرند. آن ها باید بین مراکز مختلف تحقیق بکنند و سرسری تصمیم نگیرند و مرکز ارزان تر را انتخاب نکنند. بلکه باید ببینند که کدام مرکز نسبت به قیمت خدمات بهتر و با کیفیت تری ارائه می دهد و فرد معتاد را در آن کمپ بستری بکنند. از عوامل موثر بر هزینه کمپ ترک اعتیاد می توان به نوع کمپ اشاره کرد. به طور کلی 4 نوع کمپ وجود دارد که به دولتی، خصوصی، اختیاری واجباری تقسیم می شوند. هر کدام از این مراکز، هزینه های متفاوتی را از فرد می گیرند. بدیهی است که خدماتی که هر کدام از این مراکز ارائه می دهند نیز با یک دیگر متفاوت است.
 
عامل دیگری که هزینه بستری شدن در کمپ ترک اعتیاد به آن بستگی دارد، کمک هایی است که مرکز دریافت می کند. مراکز خصوصی تحت حمایت افراد و سازمان های مختلف می باشند و به همین دلیل کمک ها و سرمایه ی مختلفی نیز دریافت می کنندو هزینه بستری شدن در این کمپ های نیز به کمک هایی که دریافت می کنند دارد و با یک دیگر متفاوت است. اکثر مراکزی که در زیر نظر بهزیستی فعالیت می کنند، رایگان هستند.
 
عامل دیگری که هزینه بستری شدن را تعیین می کند، نوع اعتیاد است. موادی که معتاد به آن وابسته است نیز در تعیین هزینه بستری شدن نقش دارد. این هزینه بستگی به آن دارد که موادی که معتاد مصرف می کند سنتی باشد یا صنعتی. به دلیل این که برای هر کدام از این دو نوع، درمان های مختلفی ارائه می شود؛ هزینه های مختلفی نیز از بیمار اخذ می شود. این درمان های متفاوت، شامل جلسات مشاوره و دارو های متفاوت می باشد.
 
روش درمانی که پزشکان متخصص برای درمان بیمار استفاده می کنند نیز بخشی از هزینه ی بستری شدن را تشکیل می دهد. همچنین مدت زمانی که فرد بیمار باید در این کمپ بستری باشد نیز یک عامل تعیین  کننده هزینه می باشد. این  مدت زمان به نوع مواد مصرفی و میزان اعتیاد شخص بستگی دارد.
 
معمولا مراکز خصوصی خدمات بهتری نسبت به مراکز دولتی ارائه می دهند و بهتر است تا این مراکز را برای بستری کردن فرد معتاد در نظر گرفت.
 
جمع بندی: اعتیاد یک بیماری روانی است و باید توسط متخصصان درمان شود. به همین دلیل باید فرد بیمار را در کمپ های با کیفیت بستری کرد. هزینه کمپ ها به عوامل زیادی بستگی دارد که باید بین آن ها جستجو و بهترین کمپ را بالا ترین خدمات و کم ترین هزینه انتخاب کرد تا فرد معتاد باز هم به آغوش جامعه باز گردد.
 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا  ، تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1400، کدخبر: 1071469،www.ilna.news

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین