پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۲۹۹۱
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
ارتش جمهوری اسلامی ایران در یک قرارداد بزرگ با وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، به دنبال در اختیار گرفتن هزار فروند پهپاد نظامی است که از جمله بزرگترین قرارداد‌ها در جهان محسوب می‌شود. رونمایی از پرنده‌های بدون سرنشین انتحاری و مجهز شدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶ در نقش سرکوب پدافند هوایی، از جمله اخبار مهم در این بخش به شمار می‌رود که نویدبخش اقدامات و اتفاقات بزرگ در این حوزه است.
شعار سال: حوزه پرنده بدون‌سرنشین در حقیقت یکی از مهم‌ترین پایه‌های توان دفاعی و بازدارندگی کشورمان در دهه ۹۰ به حساب می‌آید و در حالی که برای مدت‌های طولانی سپاه پاسداران به عنوان متولی و کاربر اصلی این سامانه‌ها محسوب می‌شد، اما از چند سال قبل ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز وارد این دنیای مدرن و حساس شده که خوشبختانه ثمرات و دستاورد‌های بسیاری را برای کشورمان به همراه داشته است.

اگرچه کاربری پرنده‌های بدون سرنشین در ارتش، ابتدا در نقش‌هایی همچون اهداف پرنده برای پدافند هوایی بود، اما در چند سال اخیر و خصوصا در سال ۱۳۹۹ شاهد جهش چشمگیر و ناگهانی حضور پرنده‌های بدون سرنشین در نیرو‌های مختلف ارتش بودیم که اقدامات مهمی مثل رونمایی از پرنده بدون سرنشین کمان ۲۲ یا رزمایش پهپادی ارتش از جمله نکات مهم در این بخش محسوب می‌شد.

اکنون و در ابتدای سال جدید نیز رونمایی از پرنده‌های بدون سرنشین انتحاری و مجهز شدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶ در نقش سرکوب پدافند هوایی، از جمله اخبار مهم در این بخش به شمار می‌رود که نویدبخش اقدامات و اتفاقات بزرگ در این حوزه است.

در ادامه این روند نیز ارتش جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، قراردادی مهم را با یکدیگر به امضاء رسانده اند که بر اساس آن قرار است وزارت دفاع، ۱۰۰۰ فروند پرنده بدون سرنشین را برای ارتش ساخته و تحویل بدهد.

البته در خصوص مدل پهپاد‌های مورد نظر خبری اعلام نشده و صرفا به این مسئله اشاره شده که پرنده‌های مورد نظر به زودی به ارتش تحویل داده خواهد شد. شاید بتوان این قرارداد را، بزرگترین سفارش پهپادی در قالب یک قرارداد تا به امروز در صنایع دفاعی کشور به حساب آورد. در عین حال، مسئله سفارش هزار فروند پهپاد و تحویل سریع آن نکاتی را به نظر می‌رساند که بایستی به آن‌ها اشاره کرد.

عدد رسمی اعلام شده یعنی ۱۰۰۰ فروند پهپاد - از مدل‌های کوچک تجاری تا گونه‌های سنگین و بلند پرواز نظامی - برای طراحی، ساخت، تولید انبوه و تحویل فوری نیازمند یک زیرساخت صنعتی و با تجربه بالاست که نشان می‌دهد با گذشت بیش از سه دهه از آغاز تولید پرنده‌های بدون سرنشین در کشور، جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی در کنار تعداد محدودی از قدرت‌های جهانی در حوزه تولید انبوه و کاملا صنعتی پرنده‌های سرنشین قرار گرفته است. در این کلاس و این تعداد شاید بتوان فقط به نام‌هایی مثل آمریکا و چین به عنوان رقیب واقعی اشاره کرد.

ارتش به دنبال کدام پرنده‌های بدون سرنشین است؟

اما سوال مهم و بزرگ در خصوص این قرارداد جدید این است که پرنده‌های بدون سرنشین مورد نظر ارتش در این قرارداد شامل کدام نوع‌ها هستند؟ همان طور که اشاره شد خبری در این زمینه اعلام نشده، اما می‌توان در این زمینه به یک سری از حدس‌ها و گمانه زنی‌ها را طرح کرد.

پهپاد مهاجر ۶ را شاید بتوان به نوعی یکی از بهترین انتخاب‌ها در خانواده‌های بدون سرنشین کشور به حساب آورد. این پرنده بدون سرنشین شناسایی و رزمی با ترکیبی از یک طراحی ساده، توان حمل مهمات مناسب، سرعت و ارتفاع پروازی کافی و در عین حال توان تولید انبوه مخصوصا برای محیط‌هایی مثل مرز شرقی کشور که در چند سال اخیر ماموریت حفاظت بخشی از آن به ارتش واگذار شده است یک گزینه مطلوب به حساب می‌آید. این پهپاد در حدود ۵.۵ کیلومتر ارتفاع پروازی داشته و می‌تواند با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز پرواز کند.

این پهپاد توان حمل ۴۰ کیلوگرم محموله را نیز دارد و ماندگاری آن نیز در حدود ۱۲ ساعت است. البته ارتش جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز این پرنده بدون سرنشین را تحویل گرفته و احتمالا با افزایش دریافتی ها، در ماموریت‌های پایش مرزی نیز استفاده بیشتری از این هواپیمای معروف شود. سال گذشته نیز تعداد قابل توجهی از این پهپاد به نیروی دریایی سپاه تحویل شد.
 
مجهزشدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶

پهپاد مهاجر ۶

پهپاد کرار از دیگر گزینه‌های جالب و مورد توجه برای ارتش است. این پهپاد در ۷ نقش مختلف از رهگیری هوایی، تهاجم زمینی، شناسایی، عملیات انتحاری و ... تولید شده و در سال‌های اخیر نمونه‌های مختلفی از آن به نیرو‌های مسلح از جمله ارتش تحویل داده شده است. مشخصات اعلام شده این پرنده شامل برد هزار کیلومتر، سرعت حدود ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت، محموله قابل حمل حدود ۵۰۰ کیلوگرم و سقف پرواز حدود ۲۵ هزار تا ۴۰ هزار پا (۷۵۰۰ تا ۱۲۰۰۰ متر) در نمونه‌های مختلف بود.

روش بکارگیری این نمونه از «کرار» به صورت پرتاب از روی پرتابگر با یک پیشران راکتی است که پس از اتمام انرژی آن، رها شده و موتور جت خود پرنده روشن می‌شود. این پهپاد از موتور‌های جت سری طلوع ساخت صنایع دفاعی ایران بهره می‌برد.

مجهزشدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶
 
پهپاد کرار در مدل انتحاری

کمان ۱۲ و کمان ۲۲ دو گزینه مهم دیگر هستند که در ابتدا به صورت نمونه‌ای توسط خود ارتش توسعه پیدا کرده و نمونه‌های اولیه آن نیز توسط بخش‌های صنعتی آجا طراحی و ساخته شده است. این احتمال وجود دارد که با استفاده از توان صنعتی وزارت دفاع در این بخش، تولید انبوه این دو سامانه پروازی به این ارگان محول شده باشد.

کمان ۱۲ در حقیقت یک پرنده شبیه و هم کلاس مهاجر ۶ است و در جریان رزمایش سال گذشته پهپادی ارتش نیز نشان داد که توان حمل و پرتاب ۴ تیر بمب دورایستا را به مانند سری مهاجر ۶ دارد. مشخصات پروازی این پرنده بدون سرنشین به صورت کلی عبارت است از وزن نهایی ۴۵۰ کیلوگرم، مداومت پروازی ۱۰ ساعته، برد رزمی هزار کیلومتر و حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت.
 
مجهزشدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶

پهپاد کمان ۱۲

گزینه بعدی، عضو جدید خانواده کمان یعنی کمان ۲۲ است. این هواپیمای بدون سرنشین مجهز به محموله‌های رزمی، اپتیکی و جنگالی است و بر اساس مطالبات عملیاتی نیروی هوایی طراحی شده و در مراحل پایانی تولید قرار دارد. پهپاد کمان ۲۲ اولین پهپاد پهن پیکر رزمی کشور است و قابلیت حمل انواع محموله با مداومت پروازی بسیار بالا و بیشتر از ۲۴ ساعت و برد ۳۰۰۰ کیلومتر را دارد که توانایی شناسایی، مراقبت و جمع آوری اطلاعات و عکس‌برداری از اهداف دوردست را دارد و با حمل انواع مهمات هوشمند توان رزمی بالایی به این نیرو خواهد بخشید.
 
مجهزشدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶

پهپاد کمان ۲۲

این پرنده بدون سرنشین است یکی از برد بلندترین یا برد بلندترین پهپاد شناسایی/ رزمی ما محسوب می‌شود. در بحث تسلیحات با نگاهی به تصاویر منتشر شده شاهد نصب ۴ تیر بمب قائم، دو تیر بمب یا موشک ناشناخته، یک سیستم شناسایی الکترواپتیکی و یک غلاف در زیر بدنه پهپاد هستیم. به صورت رسمی درباره ماهیت غلاف مورد نظر صحبتی مطرح نشده، اما با توجه به اشاره فرمانده نهاجا به محموله جنگالی می‌توان این احتمال را با اطمینان بالایی مطرح که غلاف مورد نظر حامل سیستم جنگ الکترونیک مدرن باشد.

مشخصا پهپاد‌هایی مثل کمان ۲۲ جزو گزینه‌های گران قیمت به حساب آمده و در صورت وجود این گزینه در لیست سفارش ارتش تعداد آن زیاد نخواهد بود. این مسئله البته کاملا عادی بوده و در باقی نیرو‌های مسلح جهان نیز به همین صورت است.

پهپاد هدف یا انتحاری؛ مسئله این است!

در بحث پرنده‌های بدون سرنشین در تیراژ تولید بالا با کاربرد نظامی و با توجه به تجربیات و دارایی‌های ارتش تا به امروز دو کلاس مد نظر قرار می‌گیرد. یکی بحث پرنده‌های بدون سرنشین هدف است که برای تمرین واحد‌های پدافندی و حتی نهاجا کاربرد زیادی دارد. ولی مشخصا با نگاهی به تعداد رزمایش‌های سالانه در کشور در این بخش‌ها و حجم کلی سفارش باز هم به نظر می‌رسد که پهپاد‌های هدف نیز بخش قابل توجهی از این سفارش را به خود اختصاص نخواهند داد.

در اینجا به گزینه آخر می‌رسیم که آنهم پرنده‌های بدون سرنشین انتحاری هستند چراکه از اواخر سال گذشته تا به امروز ارتش دو حرکت مهم نیز در این بخش داشته است. گام اول و محکم ارتش در این حوزه رونمایی از پهپاد کیان ۲ و آرش است. پهپاد کیان ۲ به عنوان یک پرنده بدون سرنشین انتحاری قابلیت حمله به طیف زیادی از اهداف زمینی را دارد، ولی پهپاد آرش با برد ۱۴۰۰ کیلومتر با داشتن قابلیت ضد رادار توان سرکوب پدافند هوایی و همچنین عملیات ضد کشتی را داشته و برد بلند‌ترین پهپاد انتحاری جهان به حساب می‌آید. تولید انبوه این دو کلاس از پرنده‌های بدون سرنشین، خصوصا مدل آرش توان سرکوب پدافندی و ضد کشتی ارتش را در فاصله‌های دور به طرز محسوسی تقویت خواهد کرد.
 
مجهزشدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶
 
پهپاد انتحاری آرش

اما در سال جدید، جهاد خودکفایی نزاجا از سری جدید پهپاد‌های انتحاری خود رونمایی کرد که ترکیبی از یک پرنده مادر و پیشرو و تعداد بیشتری پرنده کوچک انتحاری است. این پهپاد‌ها قابلیت بهره گیری از هوش مصنوعی و حملات دسته جمعی ۱۰ فروندی را دارد. این سامانه‌های پهپادی با برد عملیاتی ۴۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و هدایت از طریق ایستگاه زمینی، توانایی انهدام اهداف مورد نظر را دارند این سامانه از سر جنگی با وزن پنج تا ۱۵ کیلوگرم برخوردار است.

 
مجهزشدن آجا به پهپاد‌های شناسایی و رزمی مهاجر ۶

پهپاد پیشرو و ریز پرنده‌های انتحاری ساخت جهاد خودکفایی نزاجا

با توجه به سایز کوچک پرنده‌های بدون سرنشین مورد نظر، به احتمال فراوان این پهپاد‌ها نیز یکی از گزینه‌های مهم و اصلی برای تولید انبوه در سفارش هزار فروندی ارتش جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌روند و اضافه شدن حجم بالایی از این پهپاد‌ها به ارتش آنهم در بازه زمانی کوتاه، توان آفندی فوق العاده بالایی را به نیرو‌های مسلح کشورمان اعطاء و توان استفاده از هوش مصنوعی و حملات فوجی آنها، دفاع در مقابل این مهاجم جدید ایرانی را بسیار سخت‌تر از گذشته خواهد کرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از مشرق، تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۲۱۸۶۷۷، www.mashreghnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین