پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۳۵۰۱
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
خداییان با اشاره به اینکه برای حدود ۴۱ درصد از مساحت کشور سند تک برگ داده شده است، گفت: در سال ۹۹ چهار و نیم برابر ۴۰ سال گذشته یعنی ۵۴ میلیون هکتار از اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع ثبت شد.
شعار سال: ذبیح الله خداییان، رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور شب گذشته (پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه برای حدود ۴۱ درصد از مساحت کشور سند تک برگ داده شده است درباره آخرین وضع طرح کاداست (حدنگاری) گفت: تامین نشدن هزینه این طرح و همکاری نکردن برخی دستگاه‌های اجرایی موجب تاخیر در اتمام این طرح شده است.

وی با بیان اینکه طرح کاداست سابقه ۵۰ ساله دارد، اما در سال ۹۳ قانون جامع حدنگاری به تصویب رسید که براساس آن همه دستگاه‌های اجرایی موظف بودند در دو سال نقشه املاک خود را در اختیار سازمان ثبت اسناد قرار دهند، گفت: این سازمان نیز در ۵ سال کار ثبت املاک را به پایان برساند، اما برخی دستگاه‌ها نمی‌خواهند املاک آن‌ها شفاف شود. اگر طرح کاداست به اتمام برسد همه بخش‌های دولت از آن منتفع می‌شوند.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با تصریح این نکته که در بودجه سال ۱۴۰۰ حداقل مبلغی برای اجرای این طرح یا طرح کاداست مصوب شده است، افزود: جلسات متعددی برای اتمام طرح کاداست با وزراء برگزار کرده و مکاتباتی بابخش‌های مختلف ریاست جمهوری انجام داده ایم تا با افزایش آگاهی عمومی دستگاه‌ها پای کار بیایند البته بحث مبارزه با ترک فعل‌ها نیز تاثیرگذار بوده است. از جمله دستگاه‌هایی که پس از این تلاش‌ها پای کار آمد سازمان مراتع و جنگل‌ها بود که ۱۳۴ میلیون هکتار از ۱۶۲ میلیون هکتار اراضی کل کشور را در اختیار دارد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد اراضی کشور در اختیار سازمان جنگل‌ها و مراتع است و این اراضی بیش از بقیه در معرض تعرض، تعدی و سوء استفاده افراد سودجو است، ادامه داد: اگر طرح کاداست به سرانجام برسد میزان قابل توجهی از تجاوز به اراضی منابع طبیعی کاهش می‌یابد.

خداییان با اشاره به اینکه براساس آمار تا پایان سال ۹۷ حدود ۲۴ میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی تثبیت شد که از این میزان برای ۱۱ میلیون هکتار سند کاداست صادر شد، گفت: در سال ۹۸ حدود ۹ میلیون هکتار ثبت و از این مقدار برای ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار سند صادر شد. در سال ۹۹ چهار و نیم برابر ۴۰ سال گذشته یعنی ۵۴ میلیون هکتار از اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع ثبت و برای ۴۷ میلیون هکتارسند مالکیت صادر شد.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با بیان اینکه تاکنون ۸۷ میلیون هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی را تثبیت کرده ایم، گفت: امیدواریم در شش ماه نخست امسال کار تثبیت اراضی ملی و منابع طبیعی را به پایان برسانیم البته اولویت ما استان‌های تهران، البرز، گلستان، مازندران و گیلان است که در مازندران ۹۸ درصد اراضی ثبت و در یزد نیز همه اراضی ملی و منابع طبیعی تثبیت شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۶ و نیم میلیون هکتار از اراضی کشور زمین‌های کشاورزی است، افزود: قانونی که در سال ۸۵ برای جلوگیری از خورد شدن اراضی کشاورزی تصویب شد مانع‌ای برای صدور سند کاداست برای کشاورزانی است که زمین آن‌ها کمتر از ۱۰ هکتار است. وزارت جهاد کشاورزی حدنصاب اراضی کشاورزی را در قانون ۱۰ هکتارقرار داده است یعنی کشاورزانی که زیر ۱۰ هکتار زمین دارند و سند آن‌ها مشاع است اگر تقاضای سند کند وزارت جهاد کشاورزی براساس قانون به آن‌ها سند نمی‌دهد.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با بیان اینکه با موافقت وزارت جهاد کشاورزی از دولت می‌خواهیم در آیین نامه‌ای به کسانی که ۴۵-۵۰ سال زمین در اختیارشان است و روی آن کشاورزی می‌کنند و زمین شان کمتر از ۱۰ هکتار است سند مالکیت شش دانگ بدهد، افزود: قانون سال ۸۵ روند کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را برای صدور سند برای اراضی کشاورزی کُند کرده است.

خداییان با بیان اینکه از دولت می‌خواهیم این آیین نامه را برای کمک به کشاورزان هر چه زودتر اصلاح کنند، گفت: قانون جلوگیری از خورد شدن اراضی اکنون به قانون خورد شدن اراضی تبدیل شده است، زیرا کشاورزانی که سند ندارند زمین‌های خود را به صورت قولنامه‌ای قطعه بندی می‌کنند و می‌فروشند.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با بیان اینکه تسهیل روند شکل گیری کسب و کار از شاخص‌های بهبود این فضاست افزود:​ در سال گذشته ۷۰ هزار و ۶۸۵ شرکت و ۷ هزار و ۱۳۶ موسسه تجاری ثبت کردیم که درمقایسه با سال ۹۸، بیست و دو درصد افزایش داشت.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۷۰۰ هزار شرکت ثبت شده در کشور داریم، ادامه داد: برای تسریع در فرایند شرکت‌ها با کمک اتاق بازرگانی ایران و وزارت اقتصاد دارایی در استان‌های تهران، اصفهان، فارس و خراسان رضوی پنجره‌های واحد ایجاد کرده ایم که کار‌های ثبت شرکت در یک اتاق انجام می‌شود و اگر مدارک کامل باشد یک روزه شرکت ثبت می‌شود.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با بیان اینکه در این زمینه ماده‌ای به نظام نامه ثبت شرکت‌ها برای تسهیل امکان تبدیل شرکت اضافه کرده ایم و این مانع نیز برداشته شده است، گفت: لایحه‌ای از هیات دولت برای جلوگیری از ثبت شرکت‌های صوری ارسال شده است و کار‌هایی برای تشخیص شرکت‌های صوری با کمک سازمان امور مالیاتی انجام داده ایم.

خداییان با بیان اینکه برای مبارزه با شرکت‌های صوری افرادی که مدیرعامل یا رئیس هیات مدیره شرکت باشند نباید شاغل باشند، ادامه داد: در زمان ثبت شرکت‌ها به صورت برخط از دستگاه‌های مربوطه همه مشخصات و مورد نیاز را استعلام می‌گیریم، اما در این زمینه نظارت بر شرکت‌ها اهمیت دارد و سازمان ثبت شرکت‌ها پس از ثبت شرکت‌ها صلاحیت نظارت بر آن را ندارد.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با تصریح این نکته که اگر دستگاه‌ها به خوبی نظارت کنند کسی جرات نمی‌کند شرکت صوری ایجاد کند، اضافه کرد: امسال انحلال ۱۰ هزار و ۱۸۳ شرکت را ثبت کردیم.

وی با بیان اینکه دفاتر اسناد و رسمی به موجب قانون موظف هستند هنگام ثبت و نقل و انتقال خودرو حقوق دولتی را نیز وصول کنند، افزود: مالیات، حق الثبت و حق التحریر در دفترخانه‌ها دریافت می‌شود که حق الثبت و مالیات به خزانه واریز می‌شود و حق التحریر که حدود ۲۰ درصد مبلغ دریافتی است مختص دفترخانه است البته این رقم برای نقل و انتقال املاک از خودرو کمتر است.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با بیان اینکه براساس قانون به ازای هر ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر باید یک دفترخانه وجود داشته باشد افزود: سال گذشته تحول خوبی در حوزه سر دفتری ایجاد و زمینه‌ای فراهم شد که هر سال آزمون سردفتری را برگزار کنیم، زیرا در برخی شهر‌ها کمتر از حدنصاب دفترخانه داریم. سال گذشته یک هزار مجوز سردفتری صادر کردیم و امسال نیز پیگیر برگزاری آزمون هستیم.

خداییان با اشاره به اینکه مقرر شده است همه امور دفترخانه‌ها الکترونیکی انجام شود و مردم بتوانند به صورت غیر حضوری معامله و کار‌های خود را در منزل انجام دهند و حتی اسناد را امضاء کنند، گفت: همه دفاتر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اسکن شده است و براساس آیین نامه جدید طرح تحول قوه قضائیه همه دفاتر دفترخانه‌ها باید اسکن شوند و این کار در حال اجراست

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با بیان اینکه براساس این آیین نامه هر کسی در دفترخانه معامله‌ای انجام می‌دهد تصویر و صدای او ضبط می‌شود، ادامه داد: برای مراجعه کننده به دفاتر مفاد اسناد خوانده و صدا و تصویر آن ضبط می‌شود. امیدواریم با تهیه دوربین‌ها اینکار تا پایان سال اجرایی شود.

خداییان با اشاره به اینکه سال گذشته سامانه‌ای راه اندازی کردیم که اثر انگشت هر کسی که به دفاتر مراجعه می‌کند با اثر انگشت او در سازمان ثبت احوال مقایسه می‌شود، گفت: این کار موجب می‌شود کسی نتواند به جای دیگری اسناد را امضاء کند. در دفترخانه‌های تسویه حساب مالیاتی و دیگر استعلام‌ها به صورت برخط انجام می‌شد و فقط سازمان تامین اجتماعی زیر ساخت‌های لازم را در این زمینه فراهم نکرده است.

رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با بیان اینکه اسناد عادی و قولنامه‌ها موجب ناامنی روانی در کشور شده است افزود: درسند تحول قوه قضائیه افزون بر اجرای طرح کاداست اعتبار بخشی به اسناد رسمی نیز مورد توجه قرار گرفته است. افراد می‌توانند اسناد مورد نیاز را در سامانه ssaa.ir استعلام کنند، زیرا بخشی برای تصدیق اسناد رسمی در این سامانه برای مشخص شدن جعلی یا واقعی بودن اسناد در زمینه خرید و فروش اجاره و وکلالت ایجاد شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه اسناد عادی برای پولشویی و فرار مالیاتی استفاده می‌شود افزود: در سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار پرونده برای دعاوی الزام به تنظیم سند، ابطال مبایعه نامه و ... تشکیل شد. اگر قانون سند رسمی را به رسمیت بشناسد بسیاری از این دعاوی ایجاد نمی‌شود.

خداییان با بیان اینکه براساس طرحی که در مجلس شورای اسلامی مطرح است همه کسانی که اکنون سند عادی دارند باید در سامانه‌ای که تعریف می‌شود سند خود را ثبت کنند سپس به آن‌ها مهلتی برای تبدیل سند عادیشان به سند رسمی داده می‌شود، گت: پس از آن هر کس بخواهد نقل و انتقالی انجام دهد باید در قالب سند رسمی باشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از شبستان، تاریخ انتشار:۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر:۱۰۵۸۵۸۸، www.shabestan.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین