پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۴۴۳۹
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۴
گاهی، برخی از انسان‌ها به طوری در رابطه عاطفی خود اسیر می‌شوند که از وجود خود می‌گذرند و دچار آسیب‌های روحی و جسمی بسیاری می‌شوند.
شعار سال: رویا نوری جامعه شناس، در رابطه با اسیر شدن برخی از افراد در رابطه عاطفی اظهار کرد: هر یک از ما انسان هستیم و انسان در ذات، بلندمرتبه و دارای عزت است، به همین دلیل، حتی اگر فردی آسیب خورده باشیم، در مواجهه با دیگری که از اعتماد به نفس و ارزشمندی برخوردار است، متوقف می‌شویم و این فرد را در دل تحسین می‌کنیم و حتی ممکن است مسحورش شویم.

وی بیان کرد: شکل گیری ارتباط یک نیاز برای کامل شدن است که در این راستا، گاهی زنان می‌گویند دست یافتن به مرد وجودم در یک جسم با ویژگی‌های مردانه و یا مرد می‌گوید دست یابی به زن وجودم در یک جسم زنانه. بنابراین، ما به دنبال خودمان در یک قالب تکامل یافته می‌گردیم، امّا نکته مهم این است که به علت آسیب‌های روانی و ذهنی به ندرت می‌توان کسی را پیدا کرد که به یک رابطه درست متصل شده باشد، زیرا او ناخودآگاه به دنبال مصور کردن تصویر ذهنی  خودش است که با ورود به چنین رابطه‌ای فقط رنج می‌کشد، تحقیر می‌شود، امّا نمی‌تواند رابطه را تفسیر کرده و صرفا احساس نیاز می‌کند و طرف مقابل به علت فهم این نیاز، ناخودآگاه فرمانروای فرد مقابل شده و طرف دیگر  نیز فرمانبر او می‌شود.

این جامعه شناس گفت: رابطه اگر بر اساس نیاز به یکدیگر شکل بگیرد بی شک گردابی است که فرد را می‌بلعد,، چون ما انسان‌ها برای تجربه کردن امنیت به رابطه نیاز داریم و نه به فرد و اگر این قاعده عوض شود محکوم به رنج هستیم.

نوری تصریح کرد: کارن هورنای در موضوع روانشناسی زنان در این خصوص می‌گوید مشکل عشق نیست، بلکه مشکل تاکید بیش از حد بر روی عشق در زندگی است. وقتی در زندگی، بیش از حد بر روی جنس مخالف تمرکز می‌کنیم و می‌خواهیم به هر ترتیبی که شده به عشق برسیم حالمان خوب نیست و عشق برای ما حکم ماده مخدر را دارد تا درد را تسکین دهد و عشق نباید درمان درد‌های ما باشد و اگر این طور باشد و حتی اگر به آن دست پیدا کنیم مطمئنا عشق سالمی نیست و بیمارگونه خواهد بود.

وی با اشاره به گفته‌های هورنای ادامه داد: در تحلیل روانی، بسیاری از زنان به این نکته رسیدیم که این زنان فقط یک فکر را در سر می‌پروراندند و آن هم این بود که "من باید مردی داشته باشم" یعنی این فکر چنان بر زندگی آن‌ها سایه افکنده که جایی برای افکار دیگر نگذاشته است، گویی در زندگی آن ها، دیگر نه فعالیتی و نه هدفی وجود دارد و فاجعه این جاست که فرد معنی و جهت و هدف زندگی خود را صرفا در عشق جستجو کند.

نوری در پایان خاطرنشان کرد: البته باید گفت که اگرچه معنی و جهت زندگی چیزی جز عشق نیست، امّا گاهی به نظر می‌رسد آن چه که نویسنده به التهاب نیاز به عشق تعبیر کرده بیشتر یک اختلال است نه عشق که بنیان هستی بر اساس آن گذاشته شده است و بهترین پایان می‌تواند این باشد که اغلب، معنی و هدف زندگی را فقط در چهره دیگری می‌بینند و این یعنی از خودبیگانگی است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار:۶ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر:۷۷۶۹۶۴۴، www.yjc.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین