پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۵۸۴۷
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان گفت: عربستان سعودی دیگر یک کشور تولیدکننده نفت نیست بلکه یک کشور تولیدکننده انرژی است.
شعار سال: شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان هفته گذشته به پایگاه خبری "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: عربستان سعودی دیگر یک کشور تولیدکننده نفت نیست بلکه یک کشور تولیدکننده انرژی است.

عربستان سعودی بلندپروازی‌های بالایی در زمینه انرژی سبز شامل تولید گاز، تجدیدپذیر‌ها و هیدروژن دارد. شاهزاده عبدالعزیز گفت: من از دنیا می‌خواهم این موضوع را به عنوان واقعیت قبول کند. ما برنده همه این فعالیت‌ها خواهیم بود.

عربستان سعودی قطعا از گذار انرژی سود می‌برد. در حالی که غول‌های نفتی نظیر اکسون موبیل، شورون و رویال داچ شل سرگرم کشمکش با فعالان اقلیمی در اتاق‌های هیات مدیره و دادگاه‌ها هستند، شرکت‌های ملی نفت در کشور‌های مختلف عضو اوپک مشتاقانه از قیمت‌های بالاتر نفت سود می‌برند.

عربستان دیگر کشور تولیدکننده نفت نیست
 
عربستان به سوی تولید انرژی به جای نفت

عربستان سعودی قیمت فروش رسمی نفت برای بارگیری در ژوییه به مقصد آسیا را افزایش داده است، اما این موضوع مانع از پیگیری پروژه‌های انرژی سبز از سوی این کشور نمی‌شود. ریاض قصد دارد ۵۰ درصد از انرژی خود را تا سال ۲۰۳۰ از تجدیدپذیر‌ها تولید کند تا وابستگی به نفت را کاهش دهد. در سال ۲۰۱۷ سهم تجدیدپذیر‌ها از سبد انرژی در عربستان سعودی تنها ۰.۰۲ درصد بود.

اما این به معنای آن نیست که عربستان سعودی قصد دارد نفت کمتری تولید کند و به معنای آن نیست که عربستان سعودی درصدد توقف تامین مالی پروژه‌های جدید نفت و گاز است. این کشور توصیه اخیر آژانس بین المللی انرژی مبنی بر این که جهان برای رسیدن به سطح کربن خنثی تا سال ۲۰۵۰ باید سرمایه گذاری در نفت و گاز را متوقف کند، رد کرده است. عربستان سعودی همواره تاکید کرده که نفت منبع انرژی برتر در دهه‌های آینده خواهد ماند.

وزیر انرژی عربستان سعودی درخواست آژانس بین المللی انرژی در گزارش اخیرش را مانند دنباله‌ای برای فیلم لالا لند خوانده است. در واقع کشور‌های تولیدکننده و مصرف کننده متعدد نفت با این گزارش مخالفت کرده اند.

درآمد نفتی عربستان سعودی که برای تامین مالی هر گونه برنامه انرژی سبز مورد استفاده قرار خواهد گرفت، در یک سال و نیم گذشته کاهش پیدا کرده و شرکت دولتی آرامکوی سعودی ناچار شده است برای پرداخت سود نقدی سنگین به دولت که بزرگترین سهامدارش است، اوراق قرضه منتشر کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این حال ادعای بزرگترین صادرکننده نفت دنیا مبنی بر این که دیگر یک کشور تولیدکننده نفت نیست، قابل توجه محسوب می‌شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرآنلاین، تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۵۲۲۶۷۴، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین