پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۵۸۷۵
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
مینو محرز گفت: ایمنی زایی، موثر بودن و بدون عارضه بودن واکسن کووایران برکت به اثبات رسیده است، نتایج مطالعات این واکسن را خیلی وقت پیش در اختیار مسوولان قرار دادیم و از آنان درخواست استفاده اضطراری از این واکسن را ارایه کردیم که امیدواریم این اقدام هرچه زودتر محقق شود.
شعار سال: علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز ۱۶ خرداد اعلام کرد: فردا و پس فردا جلسه کمیته اخلاق در پژوهش و کمیته‌های بالینی برگزار می‌شود. فاز اول و دوم واکسن ایرانی برکت پیشرفت خوبی دارد و اگر فردا بتوانیم مجوز مصرف اضطراری بگیریم به این معنی است که می‌توانیم از واکسن تولید داخل استفاده کنیم.
وی افزود: طی این هفته از واکسن تولید داخل حدود یک میلیون دوز به دست ما می‌رسد و بعد از آن هم واکسیناسیون شروع می‌شود.

دکتر مینو محرز امروز اظهارداشت: وزارت بهداشت باید زودتر مجوز استفاده اضطراری از نخستین واکسن ایرانی کرونا به نام " کوو ایران برکت" را صادر می‌کرد.

وی افزود: نتایج مطالعات این واکسن را خیلی وقت پیش در اختیار مسوولان قرار دادیم و از آنان درخواست استفاده اضطراری از این واکسن را ارایه کردیم که امیدواریم این اقدام هرچه زودتر محقق شود.

مسوول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت تاکید کرد: اگر من به جای وزیر بهداشت بودم زودتر مجوز اضطراری استفاده از این واکسن ایرانی را صادر می‌کردم.

محرز در پاسخ به این سوال که آیا پیش بینی می‌کنید مجوز امروز صادر می‌شود، گفت: امیدوارم مجوز هرچه سریع‌تر صادر شود و این موضوع از نظر علمی هیچ مشکلی ندارد.
 
ایمنی زایی، موثر بودن و بدون عارضه بودن واکسن کووایران برکت به اثبات رسیده است

وی با یادآوری این که در دنیا وقتی یک واکسن موثر است، این مجوز را صادر می‌کنند، ادامه داد: ایمنی زایی، موثر بودن و بدون عارضه بودن واکسن کووایران برکت به اثبات رسیده است، در حال حاضر هم از لحاظ واکسن در کمبود هستیم، پس باید زودتر آن را به مردم تزریق کرد.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی یادآور شد: من طرفدار هیچ کسی نیستم و فقط طرفدار مردم هستم، واکسن کوو ایران برکت واکسن خوبی است و خودم هم این واکسن را تزریق کردم، هم موثر است و هم عارضه ندارد و باید زودتر این مجوز صادر شود.

محرز به کمبود واکسن در دنیا اشاره کرد و اظهار داشت: کشور‌های دیگر به راحتی واکسن در اختیار ما نمی‌گذارند، پس مسوولان وزارت بهداشت واکسنی که در داخل تولید می‌شود را با بررسی کامل، تایید کنند و در اختیار مردم قرار دهند.

وی ادامه داد: فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن در تهران و البرز تقریبا انجام شده و به زودی این مرحله هم به اتمام می‌رسد.

مجوز استفاده اضطراری به این معنا است که یک محصول پزشکی مجوز ویژه سازمان غذا و دارو را دریافت می‌کند تا در مواقع اضطراری استفاده شود، اما هنوز به مرحله تایید کامل نرسیده است.

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام «کُوو ایران برکت» روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روی سه داوطلب آغاز شد.

تاکنون به ۲۰ هزار داوطلب در مرحله سوم واکسن کوو ایران برکت تزریق شده است که نیمی از آنان در شهر‌های تهران و کرج دوز اول واکسن خود را دریافت کردند. این طرح در ۶ شهر اجرا می‌شود که از ۲۴ اردیبهشت ماه در تهران و کرج آغاز شده است.

حسن جلیلی مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن «کووایران برکت» اخیرا در این زمینه گفت: چهار شهر شیراز، اصفهان، مشهد و بوشهر در روز‌های آتی وارد فاز مطالعاتی واکسن کوو ایران برکت می‌شوند و تزریق به داوطلبان این شهر‌ها از ۲۰ خرداد آغاز می‌شود.

همچنین محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اعلام کرد که به تولید انبوه واکسن ایرانی کوو ایران برکت رسیده‌ایم، براساس برنامه ریزی‌های انجام شده نزدیک ۵۰ میلیون دوز این واکسن تا پایان شهریور ۱۴۰۰ تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌شود.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان شهریور ۱۴۰۰ دغدغه‌ای به نام واکسن کرونا در کشور نخواهیم داشت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از انتخاب، تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۶۲۱۷۶۴، ww.entekhab.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین