پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۶۲۶۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۲
وزیر کشور با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی ستاد امنیت انتخابات کشور،گفت: تمامی مقدمات، ظرفیت‌ها و امکانات برای برگزاری انتخابات سالم و قانونی در کشور فراهم است.
شعار سال: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه نشست مشترک امروز ستاد انتخابات کشور و هیات اجرایی مرکزی انتخابات با حضور حجج اسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، سید محمود علوی وزیر اطلاعات و سایر اعضای حقوقی و حقیقی هیات اجرایی مرکزی انتخابات به صورت مشترک با اعضای ستاد انتخابات کشور، در محل وزارت کشور برگزار شد با بیان اینکه ستاد انتخابات کشور از نزدیک همه موضوعات مرتبط با انتخابات را رصد و کنترل می‌کند؛ گفت: در نشست امروز، موضوع اطلس امنیتی انتخابات؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مساله مشارکت انتخاباتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر کشور با بیان این موضوع که امنیت انتخابات از اولویت‌های بسیار مهم ستاد انتخابات کشور است؛ گفت: در جلسه امروز گزارش‌های مرتبط با انتخابات درحوزه امنیت انتخابات که از دی ماه سال گذشته با تشکیل ستاد امنیت انتخابات پیگیری شده، ارائه شد.
 
در شرایط جاری مواجه با موضوع امنیتی خاصی در زمان انتخابات نخواهیم بود

رحمانی فضلی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی ستاد امنیت انتخابات کشور، گفت: در شرایط جاری مواجه با موضوع امنیتی خاصی در زمان انتخابات نخواهیم بود. البته مسائل مستحدثه قابل پیش بینی است که این مورد را کاملا رصد می‌کنیم و آمادگی پیشگیری در موارد احتمالی را داریم.

وزیر کشور درخصوص دیگر دستور کار جلسه امروز که به موضوع کرونا و مسائل بهداشتی لازم در زمان تبلیغات و روز رای گیری اختصاص داشت؛ گفت: در این خصوص هم تعداد شعبه‌ها و هم ساعات رای‌گیری افزایش یافته و همچنین تلاش بر این است که شرایط مطلوب بهداشتی در تمام شعبه‌ها محقق شود.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا تصریح کرد: در کنار تلاش برای رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی، با هماهنگی وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر، شاهد حضور ناظرین بهداشتی در شعبه‌ها خواهیم بود.

وزیر کشور با اظهار این موضوع که همه این اقدامات با هدف حفظ سلامتی و ایمنی مردم صورت می‌گیرد؛ گفت: امیدواریم با تمهیدات مختلف اندیشیده شده، حداکثر رعایت اصول بهداشتی را در انتخابات داشته باشیم.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از صحبت هایش درخصوص برخی نگرانی‌های مطرح شده درخصوص روز رای گیری نظیر کمبود تعرفه و یا قطعی برق هم گفت: همه پیش بینی‌های لازم در این خصوص انجام گرفته و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه به هر دو وزارتخانه نیرو و ارتباطات اعلام شده که در روز رای گیری نباید هیچ قطعی برق و ارتباطات در کل کشور اتفاق بیفتد؛ گفت: مسئولان این وزارتخانه‌ها قول داده‌اند قطعی صورت نخواهد گرفت.

وزیر کشور درخصوص موضوع تعرفه‌ها هم گفت: تعرفه‌ها به اندازه کافی بلکه ۱۰ درصد بیش از آن توزیع شده است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

موضوع دستگاه‌های احراز هویت الکترونیک از دیگر محور‌های مورد اشاره وزیر کشور بود که در این خصوص گفت: همه این دستگاه‌ها مجهز به باتری و آفلاین هستند و برای همین نگرانی درخصوص هک این دستگاه‌ها مطلقا وجود ندارد.

دکتر رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ستاد انتخابات کشور تمام ابزار‌های لازم را برای برگزاری انتخاباتی کاملا سالم و بی عیب به کار خواهد گرفت؛ گفت: با قاطعیت و صراحت می‌گویم که در فرآیند رای‌گیری از ابتدای حضور مردم در شعبه‌ها، ثبت‌نام و رای گرفتن و رای دادن تا مرحله شمارش نهایی که شامل تجمیع نهایی هم خواهد شد، با اطمینان عرض می‌کنم که به هیچ وجه در این فرآیند امکان هیچ‌گونه تخلف و تقلبی واقعا وجود ندارد.

وزیر کشور با اشاره به تجربه دوره قبل انتخابات گفت: در دوره قبل هم برخی شکایت‌ها از عوامل مطرح شد که همه این‌ها در قوه قضاییه رسیدگی شد و تقریباً بیش از ۹۰ درصد آن‌ها منجر به تبرئه شد و بقیه هم در فرآیند مرتبط با رای نبوده است و مثلا مربوط به جانبداری در قالب صحبت و کلام بوده است. این احکام هم که قوه قضائیه صادر کرد بحمدا... موجب روسفیدی همه عزیزانی شد که در مراحل مختلف به ما کمک می‌کنند.
 
فعال نبودن ستاد‌های نامزد‌ها در مراکز استان‌ها و شهرستان

بررسی شرایط مشارکت در انتخابات دیگر دستور کار جلسه امروز نشست مشترک عوامل هیات اجرایی مرکزی با ستاد انتخابات کشور بود و در این خصوص وزیر کشور خاطر نشان کرد: مشارکت موضوع مهمی است، اما در شرایط کرونایی فعلی کانون‌های مشارکت آفرین در کشور با کندی و عدم فعالیت مواجه هستند.

وزیر کشور با اشاره به مدارس و دانشگاه‌ها و مساجد که از مهم‌ترین کانون‌های مشارکت آفرین انتخابات در کشور طی دوره‌های گذشته انتخابات بوده اند؛ گفت: این مراکز اکنون به خاطر کرونا تعطیل هستند دانشگاه‌ها از نظر مشارکت سیاسی بسیار مهم هستند، اما اکنون تعطیل است؛ مساجد هم که محل برگزاری اجتماع و نماز هستند در حال حاضر با تعداد اندکی فقط در حد نماز فعال هستند.

رحمانی فضلی همچنین به فعال نبودن ستاد‌های نامزد‌ها در مراکز استان‌ها و شهرستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اکثر نامزد‌ها در شهرستان‌ها و استان‌ها هنوز ستادی ندارند و علی القاعده وقتی ستاد ندارند، فعالیتی هم ندارند.

وی در این خصوص گفت: ستاد انتخابات کشور برای برگزاری میتینگ‌ها با شرط امکان استفاده از ۳۰ درصد فضا مجور داده است، اما تا امروز میتینگی هم برگزار نشده است.

رحمانی فضلی در این راستا درخواست کرد: در شرایط کنونی بایستی همه دستگاه‌ها، مردم و کانون‌های سیاسی و اجتماعی که توان تأثیرگذاری دارند، فعال شوند و به پرشور شدن انتخابات کمک کنند.

وزیر کشور به آغاز تبلیغات انتخابات شورا‌های شهر و روستا به عنوان زمینه‌ای برای پرشور شدن فضای انتخابات در کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم با شروع تبلیغات انتخابات شورا‌های شهر، این تبلیغات در افزایش مشارکت و گرمی بازار تبلیغات موثر باشد.

رحمانی فضلی درخصوص مسائل مطرح شده در خصوص مناظرات و برنامه تبلیغاتی نامزد‌ها هم گفت: برخی اعضا درباره بهبود مناظره‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی کاندیدا‌ها پیشنهاداتی داشتند که این پیشنهادات در جلسه فردای کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: تمامی مقدمات، ظرفیت‌ها و امکانات برای برگزاری انتخابات سالم و قانونی در کشور فراهم است و انشاءا.. در روز ۲۸ خرداد ماه سالجاری شاهد حضور پرشور مردم و شرایط امن، سالم و قانونی برای انتخابات در کشور خواهیم بود.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر:۱۴۰۰۰۳۱۹۱۴۲۰۸، isna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سینا
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
0
0
خدا کند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین