پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۰۹۶۱
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
یک چهره سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: اصلاح طلبی روزهای سختی در پیش دارد بعد از آقای خاتمی دو دهه از قدرت به دور بودند و این مساله هر جریانی را دچار فرسودگی می کند.
شعار سال: «غلامعلی رجایی»، چهره سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با خطرات و احتمال جبران پذیری «کاهش اقبال عمومی» جامعه نسبت به جریان اصلاحات، گفت: من فکر می‌کنم انتخابات درس‌های زیادی برای اصولگرایان و اصلاح طلبان و برای حاکمیت داشت و پر از درس بود. رای آقای خاتمی در سال ۷۶ همچنان سر است و این نشان می‌دهد ما نسبت به قبل عقبگرد داشتیم. اقتدار نظام به حضور مردم پای صندوق‌های رای و مشارکت مردم در تصمیم‌های نظام برای پیشبرد مصالح کشور، این درسی برای اصلاح طلبان و اصولگرایان و حاکمیت است که بدانند بخش عمده‌ای از مردم را از دست داده اند.

او افزود: اگر بی اعتمادی به خواست مردم ادامه پیدا کند ممکن است، کسانی که آمدند و رای باطله دادند دیگر پای صندوق‌های رای نیایند و از این هم عقب‌تر برویم. اصلاح طلبی اگر به هر قیمتی به دنبال حفظ بقای خود باشد خواهیم دید که مثل دولت روحانی مشارکتی می‌شود، ولی هزینه‌هایی که اصلاح طلبان می‌دهند بسیار بالاتر از آن است که در قدرت سهم و مشارکت داشته باشند.

رجایی تاکید کرد: اصلاح طلبی باید دلیل کاهش آرا خود در سبد‌های رای را بررسی کند.
 
آینده اصلاحات چگونه رقم خواهد خورد؟

او خاطرنشان کرد: اگر اصلاح طلبی به معنای اصلاح و بهبود وضع موجود باشد مردم هیچگاه به این اصلاح طلبی موجود میل نخواهند کرد. مردم حس می‌کنند دغدغه اصلاح طلبان تنها بقای خودشان است و اهمیتی به مردم نمی‌دهند و می‌خواهند به هر قیمتی در قدرت باشند.

رجایی با بیان اینکه اصلاحات باید از ۱۴۰۰ درس بگیرد، ادامه داد: اصلاح طلبان امروز این درس را گرفتند که هر چه آن‌ها بگویند مردم تایید نمی‌کنند. اصلاح طلبان و اعتدالیون ۱۳۰۰۰۰۰ به محسن هاشمی رای دادند و امروز مهندس چمران در رتبه اول لیست اصولگرایان حدودا ۴۰۰۰۰۰نفر رای آورده است این یعنی یک سوم رای نفر اول دوره قبل، اما من فکر نمی‌کنم، اصلاح طلبی به پایان کار خود رسیده باشد.

او در پایان گفت: اصلاح طلبی روز‌های سختی در پیش دارد بعد از آقای خاتمی دو دهه از قدرت به دور بودند و این مساله هر جریانی را دچار فرسودگی می‌کند. آن‌ها دکترینی برای اصلاح جامعه دارند که با نامزد اجاره‌ای نشان دادند موفق به محقق کردن آن‌ها نمی‌شوند باید در زیرساخت‌ها و باور‌ها و تشکیلات و جوانگرایی در اصلاحات تحولی صورت بگیرد. احزاب در ایران جدی گرفته نمی‌شوند تا بتوانند حاکمیت را نقد کنند. ما امروز در زندان وکیل داریم وکیل که نباید به زندان بیفتد فعال سیاسی نباید بخاطر نقد کردن به زندان بیفتد. وظیفه اصلی اصلاحات نقد مشکلات کشور است و امروز باید دست به عصا باشد در این صورت از چارچوب خود خارج می‌شود و باور مردم نسبت به آن از بین می‌رود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبرآنلاین، تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۵۳۵۸۳۵، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین