پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۱۵۴۸
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
محمدصادق کریمی نوشت: در وزارت نیروی دولت سیزدهم، بدون شک دیگر فرصتی برای آزمون و خطای مدیران ناآشنا با آب و برق و مشکلات متعدد این دو صنعت وجود ندارد و وزیر نیروی دولت سیزدهم باید فردی باشد که به جای تکیه بر مشاوران برای تهیه برنامه، خود برنامه‌ای جامع مبتنی بر راهکار‌های اجرایی حل مشکلات آب و برق کشور داشته باشد؛ این مهم میسر نمی‌شود جز اینکه وزیر نیروی دولت آینده، از بدنه صنعت آب و یا صنعت برق بوده و مشکلات این دو صنعت زیربنایی کشور را از نزدیک درک کرده باشد.
شعار سال: بعد از مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید در تاریخ ۱۲ مردادماه امسال، اسامی وزرای دولت سیزدهم توسط ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب به مجلس ارائه خواهد شد تا نمایندگان بعد از بحث و بررسی روی صلاحیت نامزد‌های تصدی پست وزارت، با رأی گیری و دادن رأی اعتماد، وزرا را یک به یک راهی وزارتخانه متبوع شان کنند.

یکی از وزارتخانه‌های حیاتی که علاوه بر نقش اقتصادی آن، نقشی پررنگ در عرصه‌های اجتماعی و تأمین نیاز‌های ضروری زندگی روزانه مردم دارد، وزارت نیرو است.

وزیر نیروی جدید در حالی کار خود را در ساختمان شیشه‌ای نیایش آغاز می‌کند که پیک تابستانی مصرف برق را پشت سر گذاشته‌ایم و دیگر خبری از خاموشی‌های تابستانه نیست، اما با مدیریت منابع آبی در ماه پایانی خشک‌ترین سال آبی قرن مواجه است. کم آبی احتمالی شهریورماه و خشکسالی ابتدایی پاییز نخستین بحران پیش روی وزیر نیروی دولت سیزدهم است.

در ماه پایانی پاییز، در حالی که افزایش غلظت آلاینده‌ها در هوای کلانشهرها، الزام مصرف گاز بیشتر در نیروگاه‌ها و جلوگیری از مصرف سوخت مایع را به دنبال دارد، تکرار چالش ناترازی در تولید و مصرف گاز و به تبع آن، اجبار برای واحد‌های حرارتی در جایگزینی سوخت مایع به جای سوخت گاز و احتمال کمبود در تأمین گاز نیروگاه ها، بحران بعدی پیش روی وزیر نیروی دولت سیزدهم است. بحرانی با نام "تأمین زمستانی برق کشور در شرایط محدودیت سوخت"، دومین بحران وزیر نیروی آینده خواهد بود.

در همین ایام، وزیر نیرو و تیم تحت امر وی، از یک سو باید در مدیریت منابع آبی بر پایه میزان بارش‌های سال آبی جدید متمرکز باشد و از سوی دیگر، با وجود محدودیت‌های سوخت رسانی به نیروگاه ها، شرایط مدیریت شده‌ای در پیشبرد تعمیرات دوره‌ای و اساسی واحد‌های نیروگاهی برای آماده شدن نیروگاه‌ها به منظور تولید برق تابستان را رقم بزند.
 
وزیر نیروی دولت سیزدهم باید از بدنه صنعت آب یا برق باشد
 
شرایط احتمالی بروز سیلاب در ماه‌های پایانی سال جاری و ابتدایی سال آینده، بروز ترسالی و یا ادامه خشکسالی، بروز احتمالی قطعی‌های زمستانی برق، حل مشکلات بخش خصوصی صنعت آب و صنعت برق، پیشبرد پروژه‌های نیمه کاره آب و برق، بررسی و ارائه ضروریات آب و برق در جریان تدوین برنامه هفتم و ... گوشه‌ای از مسائلی است که وزیر نیروی دولت سیزدهم با آن مواجه است و بدون شک فردی می‌تواند بر این مسائل و مشکلات فائق آید که علاوه بر توان مدیریتی لازم، آشنایی کاملی با مشکلات آب و برق کشور داشته باشد.

در وزارت نیروی دولت سیزدهم، بدون شک دیگر فرصتی برای آزمون و خطای مدیران ناآشنا با آب و برق و مشکلات متعدد این دو صنعت وجود ندارد و وزیر نیروی دولت سیزدهم باید فردی باشد که به جای تکیه بر مشاوران برای تهیه برنامه، خود برنامه‌ای جامع مبتنی بر راهکار‌های اجرایی حل مشکلات آب و برق کشور داشته باشد؛ این مهم میسر نمی‌شود جز اینکه وزیر نیروی دولت آینده، از بدنه صنعت آب و یا صنعت برق بوده و مشکلات این دو صنعت زیربنایی کشور را از نزدیک درک کرده باشد.

محمدصادق کریمی- فعال اجتماعی

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایلنا، تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۱۰۶۱۵۶، www.ilna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین