پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۵۹۶۲
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۵
سخنگوی گمرک گفت: ۱۶ تن قارچ دنبلان کوهی از کامیون یخچالداری که محموله خود را میوه به مقصد اسلونی اظهار کرده بود با هوشیاری پرسنل گمرک کشف شد.

شعار سال: سید روح اله لطیفی، اظهار داشت: مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک در رصد محموله ها،  با مشکوک شدن به یک محموله میوه از مبدا شمال شرق کشور، موضوع را  در دستور کار گروه مربیان سگ های مواد یاب قرار داد ، گمرک خروجی اعلام شده  این محموله  "گمرک سرو" در استان آذربایجان غربی اعلام شده بود، این محموله  به محض ورود به گمرک" سرو" برای کنترل های تخصصی و دقیق به گمرک "بازرگان" منتقل شد . کالای اظهاری گوجه، آلو، گیلاس، آلبالو، هلوی منجمد با  وزن خالص 18هزار و 960  کیلوگرم عنوان شده بود که  طی کارنه" تیر" از ایران به مقصد اسلونی در حال حرکت بود که پس از انجام بازرسی دقیق مشخص شد که مقدار 16تن" قارچ دنبلان سیاه کوهی"  در داخل  میوه های منجمد جاسازی شده بود.
 
لطیفی توضیح داد:صادرات  "قارچ دنبلان سیاه کوهی"  بدلیل اینکه جزو ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور است، ممنوع بوده و گمرک نیز بر اساس وظایف ملی و  موضوعات و مفاد  کنوانسیون های بین المللی گمرکی و حفظ محیط زیست، مانع از خروج ذخایر ژنتیکی زیستی و ورود  مواد آسیب زا به کشور می شود.
 
لطیفی گفت: قاچاقچیان" قارچ ترافل" (قارچ دنبلان سیاه کوهی) را به قیمت های گزافی به فروش می رسانند که حتی برخی آن را تا کیلویی پنج هزار و 700یورو  اعلام می کنند که اگر چنین باشد این محموله تا 90میلیون یورو در کشورهای دیگر به فروش می رسد، هر چند استخراج بی رویه ی این محصول ارزشمند از جنگل های کشور آن چنان آثار زیان باری به دنبال دارد که قابل محاسبه نیست.
 
سخنگوی گمرک  تاکید کرد:قاچاقچیان بدون توجه به آسیب پذیری منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری و صرفاً با هدف رسیدن به سود های کلان اقدام به قاچاق این سرمایه های ملی می کنند. بدیهی است که تجهیز و تقویت گمرکات کشور به دستگاهها و تجهیزات کنترلی، به روز رسانی زیر ساخت هایی همچون دستگاههای ایکس ری، لیفتراک، بارانداز، سگ های مواد یاب و... در گمرکات کشور می تواند در جلوگیری از خروج ذخایر ارزشمند کشور بسیار مهم باشد.
 
وی افزود: در ماه گذشته نیز  یک محموله قارچ دنبلان سیاه دیگر به وزن چهار تن در گمرک پلدشت کشف و به مقامات قضایی تحویل شد.

تعداد بازدید : 6شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایلنا، تاریخ انتشار:  30 مرداد   1400، کدخبر: 1120131، www.ilna.news
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار: 30 مرداد1400، کدخبر:621676 ، www.hamshahrionline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین