پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - 2023 September 29
کد خبر: ۳۵۸۴۶۰
تاریخ انتشار : ۱۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
جنگل‌های استان تهران از سه تیپ جنگلی تشکیل شده است که به سه تیپ سوزنی‌برگ، پهن‌برگ درختی و پهن‌برگ درختچه‌ای تقسیم می‌شوند.
شعارسال: جنگل‌های استان تهران بیش از ۵۰ هزار هکتارمساحت دارد و به سه تیپ سوزنی برگ، پهن برگ درختی و پهن‌برگ درختچه‌ای تقسیم می‌شود. بر اساس اطلاعات اداره کل منابع طبیعی استان تهران برخی از ویژگی‌های آن به شرح زیر است:

* مساحت جنگل‌های استان ۵۵ هزار هکتار است که ۳.۹ درصد مساحت استان را تشکیل می‌دهد. از این میزان ۱۹ هزار و ۱۴۷ هکتار به‌صورت جنگل طبیعی و ۳۳ هزار و ۷۲۳ هکتار جنگل دست‌کاشت و جنگلکاری مشارکتی و ۲۱۳۰ هکتار به عنوان ذخیره گاه جنگلی مورد حفاظت است.

*بیشترین تمرکز جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت در شهرستان‌های تهران، شمیرانات و فیروزکوه است. سهم متوسط سرانه جنگل در استان ۴۲ متر مربع یعنی یک چهلم سرانه کشور و یک دویستم سرانه جهانی است.

* جنگل‌های طبیعی استان (همراه با بیشه زار و درختچه زار) عموما در ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان واقع شده است.
 
 
مگه تهران هم جنگل طبیعی داره؟

* جنگل‌های استان تهران سه تیپ سوزنی برگ، پهن برگ درختی و پهن‌برگ درختچه‌ای تقسیم می‌شوند. در گروه اول، ارس (Juniperus polycarpos)، در گروه دوم بنه (Pistacia mutica) و در گروه سوم، شیر خشت (Cotoneaster spp) و بادام کوهی (Amygdalus lycioides) گونه درختی و یا درختچه‌ای غالب هستند.

* رویشگاه‌هایی با غلبه نارون، سیب وحشی (سیب ترش)، بید، صنوبر، توس، بادامک، سماق، زرشک و نسترن در استان تهران وجود دارند.

* مساحت عموم توده‌های موجود از حدود نیم تا ۴۰۰ هکتار متغیر است.

* فلور درختچه‌ای و درختی استان (مجموعه گیاهی یا پوشش گیاهی که در یک منطقه می‌روید) شامل بیش از ۱۱۰ گونه است.

* خانواده گل سرخیان با بیش از ۴۰ گونه، ۳۷ درصد فلور درختی و درختچه‌ای استان را تشکیل می‌دهد.

* عمده عناصر درختی و درختچه‌ای استان مربوط به ناحیه رویشی ایران و تورانی است و فقط در وسعت ۳۴۰ هکتار در شمال شرق استان، عناصر رویشی هیرکانی مشاهده می‌شود.

شعارسال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از زیست‎‌آنلاین، تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۴۰۰، کدخبر: ۸۵۲۱۹، zistonline.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین