پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۲۰۵۳
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۳
طرح اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی، از جمله طرح‌هایی است که از نخستین روز‌های آغاز به کار مجلس یازدهم در دستورکار قرار گرفت. طرحی که ابوالفضل ابوترابی به عنوان طراح اصلی آن درباره آخرین وضعیت آن می‌گوید که هنوز درباره مفاد ان با ستاد کل نیرو‌های مسلح توافق نشده است.
شعار سال: طرح اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی، از جمله طرح‌هایی است که از نخستین روز‌های آغاز به کار مجلس یازدهم در دستورکار قرار گرفت. طرحی که ابوالفضل ابوترابی به عنوان طراح اصلی آن درباره آخرین وضعیت آن می‌گوید که هنوز درباره مفاد ان با ستاد کل نیرو‌های مسلح توافق نشده است. پیش از این نیز ابوترابی اعلام کرده بود که مقرر است تا اعلام نظر ستاد کل نیرو‌های مسلح طرح مذکور مسکوت بماند.

برای بررسی این طرح کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تشکیل شده است. به گفته ابوترابی طرح در کارگروه مذکور، در ۹ تبصره تصویب و به کمیسیون ارائه شده و فعالان توییتری با انتشار سلسله مطالبی با هشتگ مشترک «از سربازی بگو» از اجباری بودن خدمت ۲ساله وظیفه انتقاد و روایت‌های شخصی خود را از تاثیر سربازی اجباری بر زندگی‌هایشان بازگو کردند.

ابوترابی در گفت و گویی در سال گذشته تاکید کرد که از زمان رضاخان قانون سربازی ۲ساله اجباری برقرار است در حالی که قانون باید بر اساس نیاز روز جامعه تغییر کند و در شرایط فعلی به واقع با سربازی اجباری کارخانه دشمن‌سازی برای نظام راه افتاده است.

وی درباره انتقاد از سربازی اجباری تاکید کرده بود: «بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، دومین عامل تاخیر ازدواج آقایان سربازی است و این مساله خود ضرورت تغییر در قانون سربازی را بیشتر می‌کند. در دنیا ۲۸ کشور قانون سربازی اجباری دارند و از این کشور‌ها تنها ۱۸ کشور سربازی اجباری بیش از یک سال دارند که ایران نیز در این زمره است. اکنون با قانون فعلی سه میلیون غایب و سرباز فراری داریم و جوانان را مجرم کرده‌ایم؛ در جامعه‌ای که قانون منطبق بر واقعیت نباشد شهروندان مجرم تلقی می‌شوند، به همین خاطر قانون سربازی فعلی نیازمند تغییر بنیادی است.»
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از دیده بان ایران، تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۱۸۱۳۴، www.didbaniran.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین