پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۴۷۱۶
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۶
دادستان کل کشور گفت: اکنون یکی از مشکلات دستگاه قضایی، کارشناسی‌هایی است که مبانی درست ندارد و گاهی گروه کارشناسان نظرات مختلفی دارند و این اختلاف نظر‌ها بسیار زیاد است.

شعار سال:حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری روز دوشنبه در نشست کارآموزان کارشناسان رسمی استان تهران افزود: از اصول پذیرفته شده رایج در بین عقلای عالم در همه اعصار و قرون و دربین همه ملل و مذاهب، رجوع جاهل به عالم است و شرع مقدس اسلام نیز این اصل عقلایی را دارد و در هر موضوع و امری که انسان نیاز داشته باشد هم خواه ناخواه قواعد و اصول دارد.
 
وی ادامه داد: انسان در هر رتبه ای از علم و دانش که باشد در حوزه‌های دیگر جاهل است و در تحقق عدالت در جامعه وقتی افراد برای حق خود به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند، دستگاه قضایی باید به افرادی مراجعه کند که متخصص امور هستند.
 
منتظری اظهارداشت: دستگاه قضایی برای اجرای عدالت نیازمند افرادی است که اطلاعات تخصصی دارند و اگر دستگاه عدالت را به یک پرنده تعبیر کنیم، این پرنده دو بال نیاز دارد که کارشناسان و وکلا دو بال این پرنده هستند.
 
دادستان کل کشور گفت: حتما قاضی نیازمند نظر کارشناسی است زیرا تخصص یک قاضی علم حقوق است اما موضوع مراجعات مردم به دستگاه قضایی بسیار گسترده و متنوع است.
 
منتظری خطاب به کارآموزان کارشناسی رسمی دادگستری گفت: در قلم کارشناسی فقط خدا را ببینید و اگر در موضوعی اشراف و علم لازم را ندارید، حتما از اظهارنظر خودداری کنید یا کارشناسی را به فرد اعلم و افضل ارجاع دهید یا حتما مشورت بگیرید.
 
وی خاطرنشان کرد: نظر کارشناسان یک پایه بسیار مهم در تحقق عدالت است و قاضی براساس نظر کارشناسان قضاوت می‌کند بنابراین اگر حکم نادرستی توسط قاضی صادر شود کارشناسان رسمی دادگستری در این تضییع حقوق سهیم هستند.
 
دادستان کل کشور بر ضرورت آسیب شناسی کارشناسی رسمی دادگستری تاکید کرد و افزود: باید مشکلات کارشناسی احصا و در دوران کارآموزی به کارشناسان ارائه شود.
 
وی خطاب به کارآموزان کارشناسی رسمی دادگستری گفت: توصیه نپذیرید و زیر بار فشارها نروید و در امور کارشناسی اظهار نظر  مبتنی بر دانش و علم داشته باشید.
 
دادستان کل کشور به کارشناسان رسمی دادگستری توصیه کرد همواره بر علم و دانش خود بیفزایند و بر دانسته‌های خود اکتفا نکنند.

گرانی‌های اخیر پشت پرده‌هایی دارد
 
دادستان کل کشور گفت: گرانی که طی دو ماه اخیر در برخی نیازهای مردم شاهد هستیم، پشت پرده‌های دارد و پشت پرده‌های این گرانی را باید دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دنبال کنند.
 
حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری روز دوشنبه در حاشیه نشست کارآموزان کارشناسان رسمی استان تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره گرانی های اخیر افزود: موضوع گران‌فروشی در حوزه صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است اما در شورای عالی قضایی امروز هم اعلام کردیم به لحاظ اینکه مسأله گرانی‌ها به مردم فشارهای زیادی می‌آورد، آمادگی داریم در کنار سازمان تعزیرات این موضوع را دنبال کنیم.
 
وی تاکید کرد: برخورد با گرانفروشانی که بی‌ضابطه قیمت‌ها را بالا می برند جزو وظایف تعزیرات است اما از ظرفیتی که در دادسراها در سراسر کشور داریم، استفاده می کنیم.
 
 
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری ایران، تاریخ انتشار:  17 آبان  1400، کدخبر: ، www.ion.ir758380

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین