پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۶۱۴۳
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۵
هادی فرجی آزاد رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، مدعی تخلف شرکت پگاه استان آذربایجان در قیمت خرید شیر از دامداران و همچنین دیرکرد در پرداخت مطالبات آنان شده است. منتظر توضیحات شرکت پگاه برای شفاف سازی موضوع هستیم
شعار سال: رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی از تخلف آشکار شرکت پگاه استان در خرید شیر از دامداران خبر داد.

آذربایجان شرقی با دارا بودن دومین جمعیت دامی، قطب تولید محصولات دامی در کشور است. دامداران این استان ۸ درصد محصولات دامی را تولید می‌کنند که علاوه بر اشتغال زایی برای جوانان جویای کار، ارزش افزوده فراوانی نیز به اقتصاد استان به همراه داشته است.

با اینکه مجموع تولیدات دامی استان (گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ و شیر) در سال گذشته بیش از یک میلیون تن بوده است، اما دامداران این خطه برای تولید محصولات دامی با مشکلات متعددی از قبیل کمبود نهاده‌های دامی، افزایش قیمت علوفه، خشکسالی چند سال اخیر، تأمین علوفه از مرتع و عدم حمایت دولت مواجه هستند.

اخیرا برخی از دامداران و فعالان صنعت دامپروری در پیام‌هایی مختلف به رسانه بازار از خرید شیر توسط شرکت پگاه آذربایجان شرقی به قیمت پایین‌تر از نرخ مصوب کشوری انتقاد کرده اند.

برای پیگیری این موضوع گفتگویی با هادی فرجی آزاد رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

پگاه آذربایجان شرقی شیر را در هر لیتر ۱۰۰۰ تومان ارزانتر از نرخ مصوب خریداری می‌کند
هادی فرجی آزاد گفت: شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی نرخ خرید شیر را در تمامی استان‌ها ۶۴۰۰ تومان درب گاوداری تصویب کرده است.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی افزود: این نرخ مصوب کشوری در حالی است که در استان آذربایجان شرقی شرکت پگاه شیر را درب کارخانه به قیمت ۵۵۰۰ تومان خریداری می‌کند و با احتساب کرایه از گاوداری تا محل کارخانه قیمت شیر برای هر لیتر حدود ۵۰۰۰ تومان می‌شود.

شرکت پگاه در دو نوبت به میزان ۶۰ درصد محصولات لبنی خود را افزایش قیمت داده درحالی که اگر این شرکت شیر را به قیمت ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کرد باید ۴۵ درصد افزایش قیمت می‌داد

وی افزود: شرکت پگاه در دو نوبت به میزان ۶۰ درصد محصولات لبنی خود را افزایش قیمت داده درحالی که اگر این شرکت شیر را به قیمت ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کرد باید ۴۵ درصد افزایش قیمت می‌داد، ولی اکنون علاوه بر خرید ارزان‌تر شیر به قیمت حدود ۵۰۰۰ تومان محصولات نیز بالای ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
 
ادعای تخلف‌های چندگانه در تعامل شرکت شیر پگاه آذربایجان شرقی با دامداران


پرداخت پول دامداران با تاخیر ۳ ماهه
فرجی آزاد ادامه داد: در این سال که به نام “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها” توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، شرکت پگاه با ایجاد مشکلات متعدد برای دامداران در زمینه تولید شیر اختلال ایجاد می‌کند.

محصولات پگاه به روز به فروش می‌رسد، ولی هزینه شیر تولید شده توسط دامدار با تاخیر سه ماهه پرداخت می‌شود

وی گفت: به عنوان مثال پرداخت پول دامداران از بابت فروش شیر با تاخیر ۳ ماهه توسط شرکت پگاه استان انجام می‌شود، درحالیکه دامدار برای خرید نهاده باید به صورت روزانه هزینه آن را پرداخت کند و نهاده نیز با دو ماه تاخیر به دست تولیدکننده و دامدار می‌رسد. محصولات پگاه به روز به فروش می‌رسد، ولی هزینه شیر تولید شده توسط دامدار با تاخیر سه ماهه پرداخت می‌شود.

لیدری شرکت پگاه در تعیین نرخ پایینتر برای خرید شیر
رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: شرکت پگاه استان در این موضوع تعیین نرخ خرید شیر لیدری می‌کند و دیگر شرکت‌های بزرگ لبنی را نیز با خود هماهنگ کرده تا شیر تولیدی توسط دامدار با قیمت پایینی خریداری شود.

وی سپس در خصوص درصد چربی شیر نیز اظهار داشت: نرخ ۶۴۰۰ تومانی مصوب توسط شورای قیمت گذاری برای شیر با درصد چربی ۳.۲ واحد است و باید به ازای هر واحد افزایش چربی، قیمت آن ۸۰ تومان افزایش یابد، ولی در شرکت پگاه استان چنین اقدامی انجام نمی‌شود.

شیر تولیدی در استان درصد چربی بالای ۳.۵ و ۳.۶ واحد دارد که باید ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان نیز از نرخ مصوب کشوری بالاتر خریداری شود

فرجی آزاد افزود: بیشتر شیر تولیدی در استان درصد چربی بالای ۳.۵ و ۳.۶ واحد دارد که باید ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان نیز از نرخ مصوب کشوری بالاتر خریداری شود.

وی گفت: تولید با این شرایط و با این مشکلات متعدد برای تولیدکننده و دامدار صرفه اقتصادی ندارد و مجبور است تا دام را به فروش رسانده و یا ذبح کند، چون نهاده به موقع دریافت نمی‌کند و موقع دریافت نیز نهاده کیفیت لازم را نداشته و مجبور می‌شود از بازار آزاد نهاده با قیمت بالایی خریداری کند.

گفتنی است این وضعیت در تولید شیر و نرخ خرید آن توسط شرکت‌های بزرگ باعث بروز مشکلات متعددی برای دامداران شده است که باعث می‌شود تولید شیر نه به نفع تولید کننده باشد و نه به نفع مصرف کننده!شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری اقتصاددان، تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۴۰۰، ۶۸۳۵۸، www.eqtesaddan.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین