پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۷۷۳۸
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
بنابر گزارش ارسالی به نفت ما، ۵۰۰ نفر از نیرو‌های قرارداد حجمی نفت و گاز اروندان شاغل در میدان آزادگان جنوبی با مشکلات متعددی دست به گریبان هستند.
شعار سال: این نیرو‌ها تا پایان سال ۱۳۹۸ مستقیما تحت نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) بودند و حقوق و مزایای خود را مستقیما از این شرکت دریافت می‌کردند. منتها از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون تحت شرکت پیمانکاری "تسکو" قرار گرفتند و شرکت متن هم به عنوان کارفرما تلقی شد. تبعیضی که نسبت به این کارگران که در بخش‌های حراست، عملیاتی و خدماتی کار می‌کنند انجام شده اینست که تاکنون در سامانه ساپنا ثبت نشده و طرح طبقه بندی مشاغل نیز برای آنان اجرایی نشده است، در نتیجه از مزایایی همچون پاداش بهره وری نیمسال دوم ۱۳۹۹ و نیمسال اول ۱۴۰۰ بی بهره مانده اند و در عین حال حقوق کمی هم دریافت می‌کنند.

مراجعه این نیرو‌های حجمی به شرکت پیمانکار تکسو نتیجه‌ای در بر نداشته و اعلام شده که این موارد برعهده کارفرماست و شرکت نفت و گاز اروندان هم اعلام کرده که قرارداد این افراد حجمی محض است و باید عوض شود و منوط به باز کردن سامانه ساپنا و ثبت در آن توسط معاونت منابع انسانی وزارت نفت است.

نکته مهم اینکه قرارداد سال جاری این افراد با تسکو پس از ۸ ماه جهت امضا به آنان تحویل شده و عمدتا از امضای آن استنکاف ورزیده اند و جالب‌تر اینکه بندی راجع به پرداخت پاداش بهره وری اشاره نشده است و شفا‌ها گفته اند که آخر سال پرداخت می‌شود. مضافا این پرسنل حجمی سهم خواروبار هم دریافت نکرده‌اند! در حالیکه نیرو‌های قدیمی نفت و گاز اروندان هم پاداش بهره وری و سایر مزایای قانونی خود را سر موقع دریافت کرده اند. این کارکنان زحمتکش توسط تسکو تهدید شده اند که در صورت پیگیری، تعلیق کار شده و اخراج می‌شوند و در نتیجه امنیت شغلی ندارند. همچنین به این پرسنل حجمی فقط در طول سال یک بار لباس کار داده شده و نیرو‌های حراستی آن فاقد کانکس و برق و ملزومات کافی هستند.

همین موضوع در خصوص ۲۰۰ نفر از نیرو‌های حجمی آزادگان شمالی با پیمانکار به نام شرکت افق، حاکم است.

بدیهی است گره کار با اعطای مجوز در سامانه ساپنا توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزرات نفت گشوده خواهد شد و کارفرما و پیمانکار دیگر عذر و بهانه‌ای برای پرداخت مزایای قانونی نیرو‌های حجمی شاغل در پروژه‌های نفت و گاز نخواهد داشت.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از نفت ما، تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰، کد خبر: naftema.com/۱۴۲۱۹۶
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین