پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۰۰۴۷
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۶
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار کرد: منع سیستمی و هوشمند از مداخله کارکنان در معاملات دولتی در واقع اقدامی برای مبارزه با فساد با رویکرد پیشگیرانه و با استفاده از ابزار‌های سیستماتیک است. این اقدام بزرگی از طرف دولت برای جلوگیری از مفاسد احتمالی درون دولت است.
شعار سال: سید علی رهبری در مراسم رونمایی از فرآیند منع سیستمی و هوشمند مداخله کارمندان در معاملات دولتی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت گفت: با منع سیستمی و هوشمند از مداخله کارکنان در معاملات دولتی در واقع روش خوداظهاری و نظارت پسینی به روش سیستمی و پیشگیرانه تغییر جهت داده است، این اقدام بزرگی از طرف دولت برای جلوگیری از مفاسد احتمالی درون دولت است.

وی ادامه داد: یکی از پروژه‌های مهم کشور‌ها فراهم آوردن فرآیند‌های خرید و فروش توسط دولت به صورت الکترونیکی با حداکثر رقابت و سلامت می‌باشد که سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) در کشورمان یک تجربه جهانی در این زمینه است و قانون برگزاری مناقصات برای مبارزه با فساد و عدم ناکارآمدی همانند دیگر کشور‌ها در چارچوب سامانه ستاد محقق می‌شود.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه کار راه اندازی سامانه ستاد تدارکات الکترونیکی دولت از سال ۱۳۸۹ آغاز شده است، گفت: قوانین و زیرساخت‌های لازم برای تحقق آن تاکنون به خوبی پیش رفته است که همچنان ادامه دارد و در سامانه ستاد ۲ محور تحلیل، طراحی و پیاده سازی (امکانات نرم افزاری) و فعالیت تمامی بخش‌های مشمول درون سامانه با استفاده از قابلیت‌های نرم افزاری مد نظر می‌باشد.

فعال شدن انواع قوانین معاملات در سامانه ستاد

رهبری با بیان اینکه ثبت نام در سامانه ستاد به صورت غیر حضوری انجام می‌شود، اضافه کرد: انواع قوانین معاملات در این سامانه به صورت الکترونیکی فراهم شده است و در جا‌هایی که سامانه نیاز به تبادل دارد، تبادلات نیز به صورت تجمیعی و الکترونیکی انجام می‌شود.

وی با اعلام اینکه قابلیت‌های لازم برای تدارکات الکترونیکی دولت در سامانه ستاد به خوبی فراهم شده است که این روند روزبه‌روز ارتقا می‌یابد، افزود: بخش خصوصی نیز باید وارد این سامانه شود و فرآیند‌های خود را انجام بدهد. همچنین از منظر شفاف‌سازی اطلاعات نیز اقدامات لازم در سامانه ستاد انجام شده است و موضوعات مرتبط با پشتیبانی الکترونیکی از طریق ارسال تیکت و مرکز تماس فعال است.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در ادامه مراسم با اشاره به اینکه با فعال شدن ثبت نام غیرحضوری در سامانه ستاد و رایگان شدن این نوع ثبت نام، اکنون همه ثبتنام‌ها غیرحضوری و برخط انجام می‌شود، گفت: تمامی مراحل یک معامله بصورت فرایند گام به گام درون سامانه ستاد انجام می‌شود و با فراهم شدن قابلیت تیکتینگ در سامانه ستاد، کاربران درخواست‌های ارایه خدمات خود را علاوه بر مرکز تماس از این طریق ارسال می‌نمایند.

رهبری همچنین تصریح کرد: اطلاعات خروجی معاملات برای دستگاه‌های مربوطه نظارتی از جمله مالیات بصورت برخط و الکترونیکی ارسال می‌شود که این روند در حال ارتقا نیز می‌باشد.

ثبت نام حدود ۹۰ درصد از دستگاه‌های اجرایی در سامانه ستاد

وی با اعلام اینکه حدود ۹۰ درصد از دستگاه‌های اجرایی و ۳۰ درصد از زیر مجموعه‌های این دستگاه‌ها تاکنون در سامانه ستاد ثبت نام نموده اند، گفت: در سال ۱۳۹۹ امکان امضای الکترونیکی اسناد پاکات (ب) و (ج) فراهم گردید و رویه ارسال اسناد فیزیکی این پاکات حذف شد.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی یادآوری کرد: زمانی فواید سامانه ستاد بیشتر مشخص می‌شود که تمامی گام‌های معامله بصورت آنلاین انجام شود و بسمت حذف نقش عامل انسانی برویم و عملیات فیزیکی و انسانی کنار گذاشته شود.

رهبری اضافه کرد: رونمایی از منع سیستمی و هوشمندانه از مداخله کارکنان در معاملات دولتی در واقع اقدامی برای مبارزه با فساد با رویکرد پیشگیرانه و با استفاده از ابزار‌های سیستماتیک است و از مصادیق امکان مداخله مستقیم کارکنان دولت در سامانه ستاد با منع سیستمی و هوشمندانه جلوگیری شده است.

وی با بیان اینکه گام‌های پیشرفت سامانه ستاد به تدریج در حال انجام است، گفت: دستگاه‌های ذیربط با معاملات دولتی نیز در مسیر الکترونیکی کردن و شفاف سازی وارد شده اند.

جلوگیری از ورود ۲۶۷ کاربر حقیقی به ۵۱۰ معامله

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به برخی دستاورد‌های این حوزه، بیان کرد: از زمان منع سیستمی مداخله در سامانه ستاد تاکنون (کمتر ازیکماه) از ورود ۲۶۷ کاربر حقیقی به ۵۱۰ معامله منع شده است. همچنین از ورود ۴۷۹ کاربر حقوقی به ۱۰۳۵ معامله جلوگیری به عمل آمده است.

رهبری گفت: با هم افزایی و همکاری دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان امور اداری و استخدامی، ثبت شرکت‌ها و دیگر دستگاهها، فرآیند منع سیستمی محقق شده است.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایبنا، تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰، کد خبر:۱۲۹۶۵۱، www.ibena.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین