پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۲۹۵۷
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
گلستان در حالی که کم‌آبی صبر گلستانی‌ها را لبریز کرده، اما متأسفانه اقدامات مسئولان برای خروج از این بحران شفابخش نبوده و به نظر می‌رسد مردم به ناچار باید تابستان داغ سال آینده را هم در انتظار اقدام عاجل مسئولان با بی‌آبی سپری کنند.

شعار سال:با وجود آنکه سال‌هاست مردم گلستان از بی آبی شِکوه می‌کنند اما به نظر می‌رسد واژه کم آبی در زیر لای‌ های سرسبز نگارستان ایران و در ادبیات مسئولان معنا پیدا نمی‌کند شاید به همین دلیل است که تاکنون هیچ اقدام اساسی برای رفع این معضل اندیشیده نشده است.
 
متأسفانه در حالی که کم‌آبی صبر گلستانی‌ها را لبریز کرده و گذران تابستان داغ برای مردم طولانی و نفسگیر شده اما بسیاری از طرح‌ها از سازگاری با خشکسالی تا انتقال آب از خزر به گرگان و همچنین شیرین‌سازی آب‌های لب شور بر روی کاغذ باقی مانده است، حتی احداث سدمیرداماد به عنوان یک طرح عاجل با اما و اگرهای زیادی از تامین اعتبار گرفته تا تملک اراضی رو به رو است.
 
کمتر کسی تصور می‌کند که در فاصله کمتر از هفت کیلومتر از مرکز استان گلستان مردمانی باشند که پس از گذشت سال‌ها از عمر با برکت انقلاب اسلامی از آب لوله‌کشی سالم بهره مند نباشند و در تابستان آب مورد نیاز خود را از بخش‌های کشاورزی تامین کنند و اگر مسئولان به جای آنکه این واقعیت‌ها را کتمان می‌کردند آن را می‌دیدند و سختی و مشقت مردم را بیش از پیش درک می‌کردند شبانه روز برای حل این بحران تلاش می‌کردند.
 
اما متأسفانه باید گفت با وجود شرایط سخت آبی در گلستان برخی مدیران به سخاوت آسمان چشم دوختند و امید دارند با کاهش بحران خشکسالی، این شرایط بهتر شود از طرفی بسیاری از مسئولان نیز معتقدند باید رفته رفته سپرهای دفاعی استان را برای رویارویی با بحران شدید خشکسالی بالا بگیریم.
 
برنامه‌ریزی برای حفر ۴۵ حلقه چاه در گلستان
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان در این باره گفت: با توجه به مشکلی که در حوزه آب شرب بود همه دست به دست هم دادند و استاندار گلستان نیز به صورت هفتگی موضوعات مربوط به آب را پیگیری و رصد می کنند و جلسات متعددی با حضور دستگاه های مرتبط برای پیشگیری و بهبود شرایط موجود برگزار می شود.
 
بهزاد هرمزی افزود: در حوزه تنش آبی در گلستان با پیگیری های انجام شده توانستیم علاوه بر پروژه های آبرسانی برای شهرها، اعتباری را نیز به تنش آبی اختصاص دهیم به ویژه در حوزه شهر گرگان اتفاقات خوبی در حال انجام است و در کنار اجرای پروژه های آبرسانی در اقدام فوری و اضطراری حفر چاه نیز در دستور کار قرار گرفته است و دو حلقه چاه وارد مدار شده و فرایند انتخاب پیمانکار برای حفر سه حلقه چاه دیگر در دست اقدام است.
 
وی اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات ما در شهر گرگان تقویت زون جنوبی بود و توانستیم با استفاده از تغییر مسیر پمپاژ و اصلاح شبکه های توزیع مقدار آب رسیده به گلشهر(کانون توزیع آب در شهر گرگان) را دو برابر کنیم و این مسئله کمک می کند تا در شرایط پیک مصرف شرایط بهتری داشته باشیم.
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان از برنامه ریزی برای حفر ۴۵ حلقه چاه در استان گلستان خبر داد و گفت: تاکنون مناقصه ۲۵ حلقه چاه برگزار شده است. همچنین هشت حلقه چاه به بهره برداری رسیده و عملیات اجرایی مابقی آن در دهه فجر آغاز شده است، در مجموع ۱۶۷ کیلومتر شبکه توزیع، ۲۳۱ کیلومتر خط انتقال و ۴۳ باب مخزن به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در دست اجرا است و ۳۵۱ ایستگاه پمپاژ در سال جاری به مدار بهره برداری می رسد که همه این اقدامات برای بهبهود شرایط آبی نسبت به سال گذشته است.
 
هرمزی با بیان اینکه اگر برداشت های غیرمجاز از آب در بخش کشاورزی نباشد ما در مسئله آب مشکلی نداریم، متذکر شد: تقریباً ۸۸ درصد آب در حوزه کشاورزی استفاده می شود و از ۳۶ هزار حلقه چاه آب کشاورزی تنها ۶۰۰ حلقه در حوزه آب شرب است و مابقی چاه ها در حوزه کشاورزی استفاده می شود.
 
وی، نیاز آبی شهر گرگان در سال ۱۴۱۵ را یک هزار و ۹۱۰ لیتر بر ثانیه اعلام کرد و متذکر شد: در شرایط خوب تقریباً می توان یک هزار و ۳۵۰ لیتر بر ثانیه آب از چاه های شهر گرگان استحصال کرد حال آنکه در شرایط فعلی نیاز آبی شهر گرگان یک هزار و ۷۵۰ لیتر بر ثانیه است، در حال حاضر مشکل آب شرب استان گلستان را باید در حوزه کشاورزی حل کرد و باید تدابیری برای چاه های غیرمجاز و برداشت های بی رویه از آب زیرزمینی اتخاذ شود.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان نیز در این باره اظهار کرد: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بهبود وضعیت آبی و اجرای طرح های آبرسانی در ۶ شهر گلستان را از ما درخواست کرده که در این راستا تجهیز و تحویل یک حلقه چاه دیگر در بندرترکمن و گمیشان، تجهیز سه حلقه چاه و حفر دو حلقه چاه جدید در گرگان،  تکمیل خط انتقال کلیدی از گرمابدشت به گرگان و همچنین ساخت مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی در دستور کار قرار دارد، همچنین برنامه های مختلفی نیز برای بهبود وضعیت آبی در شهرهای آزادشهر، کلاله و رامیان در نظر گرفته شده است.
 
سید محسن حسینی به آخرین وضعیت آب شیرین کن اشاره کرد و توضیح داد: در سفر معاون وزیر نیرو که به نیابت از وزیر محترم به گلستان سفر کردند موضوع استفاده از آبخوان های شور و لب شور و شیرین سازی آن در دستور کار ما قرار گرفت و مقرر شد در این بخش مطالعات لازم انجام شود که مطالعات در ۶ محور انجام شد و کمیته های فنی نیز نتیجه مطالعات را تأیید کردند و به زودی اقدامات فراخوان سرمایه گذار انجام خواهد شد.
 
اعلام فراخوان جذب سرمایه گذار شیرین سازی آب دریا در اسفندماه
 
وی افزود: موضوع دیگر شیرین سازی آب دریا بود که بعد از مدت ها پیگیری در تابستان امسال توانستیم مجوز تخصیص آب از دریا را اخذ کنیم و در این خصوص نیز مطالعاتی انجام شد و سوم بهمن ماه برای معاون وزیر نیرو ارسال شد و در حال حاضر در کمیته های فنی در حال بررسی است و به نظر می رسد نتیجه بررسی ها تا انتهای بهمن ماه مشخص شود و در اسفندماه فراخوان آن و مسائل مربوط به جذب سرمایه گذار اجرایی خواهد شد.
 
به گفته کارشناسان؛ اتمام سد نرماب و چهل چای به تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی بیش از ۵۵۰ هزار نفر از مردم استان گلستان به ویژه شهرهای دارای تنش آبی کمک خواهد کرد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان در خصوص آخرین وضعیت تکمیل سد نرماب گفت: بدنه اصلی سد نرماب ۹۲ درصد پیشرفت داشته است و اگر مشکلی ایجاد نشود خاکریزی آن تا تابستان به اتمام می رسد و تاج سد آسفالت خواهد شد البته سد نرماب مشکلاتی هم دارد، سد نرماب از محل پیوست بودجه ۱۵۵ میلیارد تومان اعتبار داشت و با پیگیری های انجام شده توانستیم ۴۵ میلیارد دیگر اعتبار جذب کنیم، از محل تهاتر نفت نیز حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه تصویب شد.
 
حسینی کل اعتبار موردنیاز برای تکمیل سد نرماب را دو هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر با توجه به اعتباری که از محل تهاتر نفت تصویب شد و همچنین وعده هایی که در سفر رئیس جمهور به گلستان داده می شود امیدواریم روند اجرای این پروژه سرعت بیشتری بگیرد.
 
۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه نیاز گلستان برای خروج از تنش آبی/ عقب ماندگی گلستان در بخش زیرساخت های سد
 
وضعیت نگران کننده آب در گلستان به جایی رسید که استاندار گلستان مسئله آب را یکی از دغدغه های اساسی استان می داند.
 
علی محمد زنگانه با بیان اینکه نیاز آبی استان برای خروج از تنش آبی نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه است، افزود: میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی در گلستان ۱۴۰میلیون مترمکعب است که این میزان باید به ۷۰میلیون مترمکعب کاهش پیدا کند، متأسفانه جزو معدود استانی هستیم که بیش از ۹۰ درصد آب موردنیاز را از آب های زیرزمینی تأمین می کنیم که این مسئله زمینه ساز بروز مشکلاتی از جمله فرونشست زمین شده است.
 
 وی به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای رفع تنش آبی در گلستان اشاره کرد و توضیح داد: در شهر گرگان حدود ۵۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب وجود دارد که این مسئله در عید نوروز و فصل تابستان مردم را با مشکل مواجه می کند، از محل اعتبارات تنش آبی اعتبارات خوبی را برای رفع مشکل کم آبی در گرگان در دستور کار قرار خواهیم داد.
 
زنگانه با بیان اینکه ایجاد مخزن، احداث چاه های آب در نقاط مختلف گرگان و خرید آب از زمین های کشاورزی به عنوان برنامه های کوتاه مدت به طور جدی در حال انجام است، یادآور شد: مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی آب در نزدیکی گرگان در حال راه اندازی است و تاکنون تدابیر لازم برای جبران ۲۲۰ لیتر بر ثانیه کسری آب برای گرگان انجام شده است.
 
استاندار گلستان احداث آب شیرین کن را جزو اقدامات میان مدت برای رفع تنش آبی استان دانست و گفت: در حال حاضر سرمایه گذار برای آب شیرین کن آماده سرمایه گذاری است، گرچه تولید آب شیرین بخش اول کار است و ایجاد شبکه انتقال مسئله دیگری است، از طرفی در اقدام بلند مدت ساخت سد در دستور کار ما قرار دارد. متأسفانه گلستان از لحاظ زیرساخت های سد عقب ماندگی هایی دارد که باید رفع شود.
 
تابستان امسال هم دریغ از پارسال!
 
به گزارش ایسنا، براساس شاخص ها در صورتی که بیش از ۴۰ درصد از منابع آب زیرزمینی مورد استفاده قرار گیرد آن جامعه دچار چالش خواهد شد و متأسفانه در گلستان بیش از ۹۰ درصد منابع آب زیرزمینی برداشت و در حوزه کشاورزی استفاده می شود و شاید برای همین است که امروز چالش بی آبی یقه استان سرسبز گلستان را گرفت و مردم را با مشکل مواجه کرده است.
 
فصل زمستان به انتها نزدیک شده و قطعاً مردم دیگر تاب ندارند که در سراب تصمیمات مسئولان باقی بمانند، مردم گرگان در تابستان امسال ۹ تا ۱۱ ساعت از بی آبی رنج بردند و براساس گزارش های مردمی برخی از محلات تنها یک ساعت از شبانه روز به آب آشامیدنی دسترسی داشتند که این مسئله موجب شد تا مردم اعتراض و گلایه خود را به استانداری گلستان ببرند که مسئولان نیز وعده دادند در تابستان سال آینده مشکلات را کمتر می کنند این در حالی است که اقدامات انجام شده مسئولان تاکنون نشان می دهد تابستان امسال هم دریغ از پارسال!
 
به طور قطع با حرف درمانی مشکلات حل نخواهد شد و گلستانی ها به ویژه مردم گرگان خواهان اقدام عاجل برای رفع مشکل کم آبی هستند.
 
 
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا  ، تاریخ انتشار:26 بهمن1400، کدخبر:1400112620173 ، www.isna.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین