پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۴۳۵۲
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
یک تخته فرش ابریشمی که پیشینه آن به بیش از ۴۰۰ سال گذشته در ایران بازمی‌گردد، در حراجی «هنر بهاری جهان‌های اسلامی و هندی» کریستیز لندن در روز ۳۱ مارس چوب حراج می‌خورد.
شعار سال: این تخته فرش ابریشمی زربفت پیش‌تر در اختیار خاندان روتشیلد بود که از خانواده‌های بسیار پولدار و پرنفوذ آلمان بودند. این فرش اواخر قرن ۱۶ و اوایل قرن ۱۷ در نواحی مرکزی ایران بافته شد و سال‌ها در گنجینه آثار هنری آدولف کارل فون روتشیلد (۱۸۲۳ تا ۱۹۰۰) نگهداری می‌شد. به گفته مسئولان حراج‌خانه کریستیز، برچسب اصالت این فرش همچنان روی آن باقی مانده و قرار است در حراجی آخرین روز مارس ۲۰۲۲ در لندن با رقم ۱.۳۵ تا دو میلیون دلار فروخته شود.

تخته فرش پارسی پس از آن به موریس دو روتشیلد رسید که سیاستمدار و بانکدار فرانسوی بود و در ۱۹۵۷ از دنیا رفت. در ۱۹۶۸ یک خانواده سرشناس آلمانی این فرش را در پاریس خرید و از آن زمان تا امروز در گنجینه خود نگه داشت. در بافتن این فرش ابریشمی نفیس از تار و پود طلا و نقره هم استفاده شده و در ترکیب آن ۱۲ رنگ بسیار زنده و چشمنواز دیده می‌شود.

لوییس برودهرست، مدیر بخش فرش در کریستیز لندن فرش ابریشمی پارسی را از مهم‌ترین و سالم‌ترین یادگار‌های مانده از دوران طلایی هنر ایران در عصر صفویان می‌داند. قرار است این فرش در حراج «هنر بهاری جهان‌های اسلامی و هندی» روز ۳۱ مارس در حراج‌خانه کریستیز لندن به بهای ۱.۳۵ تا دو میلیون دلار کنار ۲۱۰ اثر دیگر چکش بخورد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری هنر آنلاین، تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۷۰۷۹۲، www.honaronline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین