پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۰۱۰
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به دلیل تعداد زیاد دانش‌آموختگان مقطع دکتری، بورسیه دکتری خارج از کشور نداریم.
شعار سال: محمدعلی زلفی گل در حاشیه برگزاری آیین تقدیر از برگزیدگان بیست و ششمین المپیاد علمی دانشجویی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش یک رسانه درباره راه اندازی دوباره بورسیه دکتری خارج از کشور، اظهار داشت: در حال حاضر به قدری دانش آموخته دکتری داریم که نیازی به ایجاد دوره‌های بورسیه خارج از کشور نداریم.

تضمین مهاجرت نکردن نخبگان

وی در پاسخ به این سوال که چه تضمینی برای مهاجرت نکردن برگزیدگان المپیاد‌های علمی وجود دارد، تاکید کرد: تنها راه جلوگیری از مهاجرت نخبگان و برگزیدگان المپیاد‌های علمی دانشجویی، ایجاد شغل برای آن‌ها است و در جایگاهی قرار گیرند که احساس اثربخشی کنند.

ضرورت تقویت رشته‌های علوم پایه

وزیر علوم درباره توجه به رشته‌های علوم پایه، خاطرنشان کرد: رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی در سالیان گذشته مورد کم مهری قرار گرفته است؛ تقویت رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی یک ضرورت است و توزیع متوازن استعداد‌ها در این رشته‌ها انجام نمی‌شود. به جای هدایت تحصیلی، شرایط هدایت تحمیلی ایجاد شده است و رشته‌ها بر اساس تضمین وجود بازار کار در آینده و نه بر اساس علاقه ذاتی افراد، انتخاب می‌شوند.

زلفی گل درباره راهکار تقویت این رشته‌ها گفت: عزم فرابخشی، رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی را تقویت می‌کند؛ در این زمینه نهاد‌های مختلف باید حمایت کنند. به عنوان مثال، دانشگاه فرهنگیان از بین دانش آموختگان رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی، دانشجو پذیرش کند.

به گفته این مسوول وزارت علوم، راه دیگر، تأسیس دوره‌های پیوسته کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های علوم پایه است.

همسان سازی حقوق استادان

وی درباره همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی، تاکید کرد: همسان سازی همان گونه که در قانون بودجه تصویب شده است، طبق آن عمل می‌شود.

قوانین مجلس در کنکور ملاک عمل است

وزیر علوم در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس تاکید کرده اند وزارت علوم باید قانون سنجش و پذیرش مصوب مجلس را برای کنکور اجرا کند، اظهار داشت: این موضوع باید از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری شود. طبق قانون، شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند متناقض با مصوبات مجلس، مصوبه‌ای داشته باشد، اما اگر مصوبه شورا، مکمل مصوبه مجلس باشد، مشکلی نیست.

به گفته وی، قوانینی که مجلس شورای اسلامی پیش از این تصویب کرد، ملاک عمل است. اما مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در مواردی که قانون وجود ندارد و مکمل باشد، می‌تواند اجرا شود.

در آیین تقدیر از برگزیدگان بیست و ششمین المپیاد علمی دانشجویی کشور، ۸۳ برگزیده مورد تقدیر قرار گرفتند و دانشگاه صنعتی شریف ۱۹ مدال طلا را از آن خود کرد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار:۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۴۷۴۷۷۷۶، www.irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین