پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۶۱۵
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۶
ادعا شده که مصرف برق کشور تا ساعاتی دیگر از مرز ۵۳ هزار مگاوات عبور خواهد کرد. از زمستان ۱۴۰۰ بار‌ها و بار‌ها هشدار کمبود حدودا ۱۷ هزار مگاوات برق در کشور را دادیم، اما عزیزان توانیر و وزارت نیرو به فکر افزایش قیمت‌ها با اسم رمز مصرف بهینه بودند. هشدار داده بودیم که بهره وری صنعت برق بشدت پائین است. هشدار داده بودیم که وضعیت نیروگاهی ما تعریفی ندارد و این جریان را از سه نقطه عدم توسعه روند تامین سوخت گازی، توسعه نیروگاهی و ادعا‌های بومی سازی آن‌ها در کشور (با محوریت یک شرکت خاص) و وضعیت خاص وزارت نیرو جستجو کنید. هشدار داده بودیم که وزارت نیرو شروع کننده دومینوی افزایش قیمت خواهد بود. هشدار داده بودیم که بحث ما افزایش قیمت نیست، اخذ قیمت برق مصرفی به شیوه‌ای عادلانه است. اما کسی نشنید و وزارت نیرویی‌ها و توانیری‌ها هم احتمالا ما را دشمن خود دیدند. هنوز هم هشدار نفاق و نفوذ در این صنعت را می‌دهیم. ایران کشوری انرژی محور است، دوستان امنیتی هشدار می‌دهیم که بشدت مراقب این بحث باشید. علاوه بر بحث امنیت داخلی، حتی امنیت منطقه‌ای را هم می‌توان با سیم‌های برق تحت کنترل گرفت.

شعار سال: روابط‌عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرد، با توجه به اوج‌گیری میزان مصرف برق، پایش مصرف اداره‌ها با هدف اطمینان از تامین برق مطمئن و پایدار، با جدیت در دستور کار قرار گرفته است.

برای امروز میزان انرژی دریافتی برون‌مرزی (واردات برق) حدود ۴۸۰ مگاوات و میزان مصرف برق صنایع ۵ هزار مگاوات گزارش شده است.

بر این اساس با توجه افزایش دما در روز‌های آتی و افزایش نیاز مصرف برق در کشور رعایت نکات مدیریت مصرف در ساعت اوج مصرف برق که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ و ۱۹ تا ۲۳ گزارش شده و تنظیم درجه وسایل سرمایش بر روی ۲۵ درجه امری بسیار مهم و کمک‌کننده برای تامین برق هموطنان خواهد بود.

وزیر نیرو درباره جزئیات مشوق‌های وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق، گفت: از ابتدای خردادماه، مشترکان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت کاهش مصرف، پنج برابر تعرفه برق هر کیلووات یعنی معادل ۵۰۰ تومان پاداش می‌گیرند.

«علی‌اکبر محرابیان» افزود: امسال برای افرادی که در مصرف خود صرفه‌جویی می‌کنند، پاداش‌هایی پیش‌بینی کردیم که با انجام اقدامات کوچک مدیریت مصرفی می‌توانند پاداش لازم را برای صرفه‌جویی بگیرند.

وی با بیان اینکه الگوی مصرف ایام گرم سال در مناطق غیر گرم و عادی ۳۰۰ کیلووات است، اضافه کرد: مشترکانی که در مصرف برق صرفه‌جویی و الگوی مصرف را رعایت کنند، بابت هر کیلووات به طور متوسط ۱۰۰ تومان پرداخت خواهند کرد و این مشترکان در صورت صرفه‌جویی و به‌ازای هر کیلووات‌ساعت پنج برابر تشویق می‌شوند یعنی به‌ازای هر کیلووات‌ساعت ۵۰۰ تومان تشویق می‌شوند.

وزیر نیرو تصریح کرد: اگر این مشترک فقط ۵۰ کیلووات صرفه‌جویی کند (به طور مثال سال گذشته ۳۰۰ کیلووات مصرف داشته و امسال مصرف را به ۲۵۰ کیلووات برساند)، قبض برق این مشترک رایگان شده و هیچ پولی بابت برق پرداخت نمی‌کند.

محرابیان خاطرنشان کرد: اگر مشترک ۲۰۰ کیلووات مصرف و ۱۰۰ کیلووات صرفه‌جویی کند، ۵۰ هزار تومان منفعت خواهد شد به‌گونه‌ای که ۲۰ هزار تومان پول قبض شده و ۳۰ هزار تومان از دولت بستانکار می‌شود. به عبارتی دیگر در این موضوع نه‌تن‌ها مشترک برای قبض خود هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند بلکه برای صرفه‌جویی خود نیز پاداشی دریافت می‌کند.

 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار:۲ خرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۸۴۷۶۴۳۹۹، www.irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین