پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۸۸۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
برخی مسولان تلاش دارند ابعاد و عمق این فاجعه را کتمان کنند و صدا وسیما تلاش دارد همچنان نقش عوامل دست چندم را در این حادثه غم انگیز برجسته کند، دریغا که ریشه اصلی بحران‌ها در کشور همچون قربانیان متروپل آبادان در زیر آوار واقعیت‌ها و ناکارآمدی‌های مدیریتی مدفون شود. در این میان باید قدر مهندسانی که شرافت مهندسی خود را به حراج نگذاشتند و ارزش علم و کارشناسی و تخصص خود را فدای سودجویی نکردند و نمی‌کنند دانست.
شعار سال: انجمن مهندسان ایران در بیانیه‌این درباره حادثه متروپل آبادان نوشت: فاجعه ریزش ساختمان متروپل آبادان نه تنها یک حادثه در نوع خود نیست که نمونه تمام عیار از روندی شتاب آلود از تعارض منافع با تکیه بر مدیریت غیرعلمی و بستری از گزینش مدیران بی‌مسئولیت و نالایق است که می‌خواهند از هر فرصتی برای انباشت ثروت و سودآوری بادآورده استفاده نمایند.

مشروح این بیانیه به شرح زیر است:

ایران، وطن عزیز همه ماست، این وطن بیش از هر زمان دیگری امروز در سایه بحران ناکارآمدی و تبعیض سیستماتیک، آسیب پذیرتر از گذشته در معرض تهدید‌های بی‌سابقه قرار گرفته است. ریزش متروپل و شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی کشور خاطره فاجعه ساختمان پلاسکو در تهران را زنده کرد. اگر فاجعه پلاسکو برخاسته از سرمستی و بی خیالی مدیریت نظامی شهر تهران بود، فروپاشی متروپل ناشی از فساد و ناکارآمدی‌هایی است که بیش از گذشته بر مناسبات قدرت و ثروت در این کشور رسوب کرده است و دامن برخی مدیران و دستگاه‌ها را گرفته است.

فاجعه ریزش ساختمان متروپل آبادان نه تنها یک حادثه در نوع خود نیست که نمونه تمام عیار از روندی شتاب آلود از تعارض منافع با تکیه بر مدیریت غیرعلمی و بستری از گزینش مدیران بی‌مسئولیت و نالایق است که می‌خواهند از هر فرصتی برای انباشت ثروت و سودآوری بادآورده استفاده نمایند. شواهد و قرائن نشان میدهد دستگاه‌های مربوطه از جمله اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری که از ابتدا شریک این پروژه شخصی بوده است از طریق مهندس ناظر در جریان تخلفات مالک جهت تغییر کاربری، افزایش طبقات و بروز اشکالات در سازه‌ای که هنوز زیر بار دوره بهره برداری نرفته است و فقدان سازنده ذیصلاح همگی بنوعی در این فاجعه متهم به اهمال یا قصور و تقصیرند.

برخی مسولان تلاش دارند ابعاد و عمق این فاجعه را کتمان کنند و صدا وسیما تلاش دارد همچنان نقش عوامل دست چندم را در این حادثه غم انگیز برجسته کند، دریغا که ریشه اصلی بحران‌ها در کشور همچون قربانیان متروپل آبادان در زیر آوار واقعیت‌ها و ناکارآمدی‌های مدیریتی مدفون شود. در این میان باید قدر مهندسانی که شرافت مهندسی خود را به حراج نگذاشتند و ارزش علم و کارشناسی و تخصص خود را فدای سودجویی نکردند و نمی‌کنند دانست. انجمن مهندسان ایران با هشدار جدی به مدیران شهری در نحوه صدور مجوز‌ها و بکارگیری مهندسان مجری و‌افراد ذیصلاح در مراحل طراحی، نظارت و اجرای ساخت و ساز‌های شهری، از کلیه مالکان و کارفرمایان شخصی و دستگاه‌های مربوطه میخواهد به نقش و جایگاه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان سراسر کشور در اجرای مقررات ملی ساختمان و منافع پایدار ملی بیش از پیش توجه نمایند؛ و از مهندسان و کارشناسان می‌خواهیم مقابل الیگارش‌های نوکیسه و خویشاوندسالاری حاکم بر فضا‌های توسعه شهری و حوزه‌های صنعتی بایستند و در برابر اقلیتی که در مرام و تفکر جز غارت و پرکردن جیب خود و فرقه‌ای خاص هدف دیگری ندارند مقاومت نمایند.

از دست اندرکاران دستگاه قضایی نیز می‌خواهیم با سرعت و بدون اغماض نسبت به بررسی هرگونه اهمال، تقصیر و یا دخالت‌های فراقانونی ورود کرده و برای محاکمه علنی مقصران حادثه مترو‌پل و اقناع افکار عمومی اقدام نماید. مسئولین امر نیز بر خلاف رویه خود را به ندیدن زدن‌ها و انکار مسئولیت خود، از این فاجعه عبرت گرفته و در شیوه حکمرانی و اداره کشور تجدیدنظر به عمل آورند. انجمن مهندسان ضمن عرض تسلیت به همه خانواده‌های داغدار و هموطنان دردمند؛ بخصوص اهالی شریف و آگاه خوزستان بار دیگر بر نگرانی نسبت به عمق فاجعه و خطری که هر روزبیشتر از قبل مردم و مملکت ما را تهدید و مسئولیت همه ما را بیشتر می‌کند تاکید می‌ورزد.

دریغ است ایران که ویران شود، کنام پلنگان و شیران شود.

انجمن مهندسان ایران

خرداد ۱۴۰۱

تعداد بازدید : 2
شبیه‎سازی سه بعدی از لحظه ریزش آوار ساختمان متروپل

شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از اعتماد آنلاین، تاریخ انتشار:۷ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۵۵۴۳۹۲، www.etemadonline.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
United States of America
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
0
0
بالاخره یه روزی میرسه که دیگه کنمان نمیتونن بکنن و باید جوابگو باشن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین