پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۷۰۵
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷
حتما برایتان پیش آمده که وقتی خسته و بی‌حال هستید، آرزو کنید کاش می‌توانستید با قدرت ذهن خود اجسام را تکان دهید. حالا دانشمندان چینی در تحقیقات جدیدی توانسته‌اند این ایده را با استفاده از چیزی موسوم به «فراسطح» (Metasurface) عملی کنند.
شعار سال: گروهی از پژوهشگران چینی به رهبری پروفسور «شائوبو کو» و «جیافو وانگ» از دانشگاه مهندسی نیروی هوایی و پروفسور «چنگ-وی کیو» از دانشگاه ملی سنگاپور توانسته‌اند کنترل اشیاء با قدرت ذهن را محقق کنند. نتایج تحقیقات این دانشمندان در مقاله‌ای تحت عنوان «فراسطح با قابلیت کنترل از راه دور ذهنی از طریق امواج مغزی» در مجله eLight منتشر شده است.

محققان برای دستیابی به قابلیت کنترل از راه دور، امواج مغزی را به‌صورت بی‌سیم با فناوری بلوتوث به یک دستگاه کنترلر منتقل کردند. هدف آن‌ها این بود که از امواج مغزی فرد برای کنترل واکنش الکترومغناطیسی فراسطح‌های قابل برنامه‌ریزی استفاده کنند و در نهایت نشان دادند که کاربر می‌تواند با ذهن خود الگوی پراکندگی امواج الکترومغناطیسی این سطوح را کنترل کند.
 
پیشتازی دانشمندان چینی برای حرکت دادن اشیا با ذهن

فرامواد به خاطر خصوصیات فیزیکی غیرعادی خود در بسیاری از حوزه‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. آن‌ها به پژوهشگران اجازه می‌دهند با ایده طراحی مواد مصنوعی و فعال‌سازی مواد کاربردی پیشرفته سروکار داشته باشند. فراسطح به عنوان همتای دوبعدی فراماده به لحاظ قابلیت‌های دستکاری در امواج الکترومغناطیسی آزادی‌های بی‌بدیلی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.
 
پیشتازی دانشمندان چینی برای حرکت دادن اشیا با ذهن

کنترل اشیاء با ذهن دیگر مختص داستان‌های تخیلی نیست

فراسطوحِ قابل برنامه‌ریزی با دریافت آنی برنامه می‌توانند یک یا چند کارکرد داشته باشند و حتی از حسگر‌ها و نرم‌افزار‌های از پیش آماده استفاده کنند. سوئیچ‌های میان این فراسطوح معمولا با کنترل‌های دستی کار می‌کنند. اما حالا با این دستاورد می‌توان از آن‌ها به‌صورت از راه دور، بی‌سیم و آنی استفاده کرد.

نتایج آزمایش‌های دانشمندان چینی نشان داده که امواج مغزی می‌توانند به‌صورت مستقیم خروجی این سطوح را کنترل کنند و در واقع نرخ کنترل و نرخ سوئیچ بسیار بهتری داشته باشند. اگرچه این فناوری نسبت به سایر محصولات موجود در بازار خیلی بهتر ظاهر شده، اما همچنان می‌تواند با بهینه‌سازی دقت بیشتری داشته باشد.

محققان امیدوارند که در آینده بتوانند این فناوری را با الگوریتم‌های هوشمند ترکیب کنند و این پروسه را بهبود ببخشند. آن‌ها معتقدند که این روش می‌تواند در سایر کارکرد‌های مرتبط با فراسطوح هم مورد استفاده قرار بگیرد.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از نبض فناوری، تاریخ انتشار:۲۴ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر:۲۸۶۲۶ ، nabzefanavari.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین