پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۰۰۹۷
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲
نشست خبری معاون قوه قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری این قوه برگزار شد.
شعار سال: نشست خبری محمد کاظمی فرد معاون قوه قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری این قوه دیروز ۱ تیر ماه در محل این مرکز برگزار شد.

محمد کاظمی فرد در این جلسه ضمن تبریک آغاز هفته قوه قضاییه، اظهار داشت: با استفاده و بهره گیری از فناوری‌های نوین محدودیت‌های زمانی و مکانی از بین رفته است. امروزه ما به صورت شبانه روزی در پهنه جغرافیایی دنیا می‌توانیم پاسخگوی هموطنان باشیم.

وی افزود: امروزه مردم کشور نه تنها در مراجع قضایی، کلانتری‌ها و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بلکه با مراجع به پنجره واحد قوه قضاییه می‌توانند آخرین جزییات پرونده قضایی خود را پیگیری کنند. هر ارتباطی که نیاز است وکلا و نمایندگان حقوقی با قوه قضیه داشته باشند از منزل و محل کار قابل ایجاد است و نیاز به مراجعه حضوری نیست.

حضور برخط زندانیان در جلسات رسیدگی
رییس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در ادامه گفت: امروزه تنها ۲۵ درصد از زندانیان به صورت فیزیکی به جلسات رسیدگی اعزام می‌شوند. اعزام زندانی به جلسات رسیدگی، مشکلات و چالش‌های متفاوتی داشت که امروز این مشکل به کمترین حد خود رسیده است. ما سال گذشته ۲۲۵ هزار جلسه رسیدگی داشتیم که از این تعداد فقط ۲۵ درصد از زندانیان به صورت حضوری در جلسات حاضر شدند. امروزه زندانیان می‌توانند با خانواده‌های خود به صورت مجازی ملاقات داشته باشند. این اقدام بسیار خوبی است که شکل گرفته و چالش‌ها و سختی‌های ملاقات‌های حضوری را به شدت کاهش داده است.

کاظمی فرد در ادامه تصریح کرد: امروزه اگر کسی بخواهد معامله‌ای انجام دهد با رضایت شخص طرف قرارداد می‌تواند از وضعیت محکومیت‌های مالی طرف قرارداد خود مطلع شود. صدور دو روزه گواهی عدم سوء پیشینه نیز اتفاق بسیار خوبی است که رخ داده است. سال گذشته دو میلیون گواهی عدم سوپیشینه صادر کردیم که ۲۰ درصد از این تعداد به صورت مجازی و بدون خروج از منزل یا محل کار بوده است. از طرفی ابزار‌های فناوری در اختیار قضات و همکاران قرار گرفته است که آن‌ها می‌توانند با استفاده از این ابزار پرونده‌ها و اطلاعات مورد نیاز از متهمان را پیش روی خود داشته باشند.

همکاری با شرکت‌های دانش بنیان
وی همچنین گفت: در سال گذشته با کمک ۱۱ شرکت دانش بنیان اقدامات خوب و موثری در زمینه‌های مختلف مانند ابلاغ الکترونیک دادرسی‌ها و... انجام دادیم. ما بعد از هر جلسه رسیدگی از طریق پیامک از مردم نظرخواهی می‌کنیم و نظر آن‌ها را در فرایند‌های قوه قضاییه مورد نظر قرار می‌دهیم. در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۹۰۰ از زندانیان از پابند الکترونیک استفاده کردند. ۱۴ هزار نفر از این امکان تا الان استفاده کردند و در رابطه بابحث محکومیتشان از این ابزار استفاده می‌کنند.

معاون قوه قضاییه همچنین خاطرنشان کرد: پنجره واحد ما در هفته پیش رو رونمایی خواهد شد. درخواست‌های انحصار وراثت نیز هوشمند خواهند شد. همچنین در نظر داریم که خدمات بیشتری را به ایرانیان خارج از کشور ارائه دهیم. در همین راستا امیدواریم تا پایان سال ۲۰ شرکت دانش بنیان را در کنار خود داشته باشیم. لازم به ذکر است که تا پایان سال ارسال پرونده‌ها به قضات به صورت هوشمند خواهد بود.

وی در خصوص شهادت فروشی که به یکی از چالش‌های قضایی کشور تبدیل شده است، گفت: سامانه‌ای در اختیار قضات قرار دادیم و پرونده‌هایی که شهادت داده شده است در انجا ثبت می‌شود. تعداد را بررسی می‌کنیم و وقتی قاضی کد ملی شخص را می‌زند سامانه اعلام می‌کند که شخص تا کنون چند بار شهادت داده است. حدود ۸ هزار نفر از کسانی که بیش از ۳ بار در طول یکسال شهادت دادند را شناسایی کردیم؛ نه اینکه این افراد حرفه‌ای اند، ولی به قضات این امر کمک می‌کند که بدانند این شخص بیش از سه بار در سال شهادت داده است.

کاظمی فرد ضمن تاکید دوباره بر رونمایی از پنجره واحد قوه قضاییه در هفته پیش رو، گفت: یکی از چالش‌های مردم این است که در یک نقطه باید به تمامی خدمات قضایی دسترسی یابند. در این پنجره تمام خدماتی که قوه قضاییه بصورت الکترونیکی به مردم ارایه می‌دهد در دسترس خواهد بود.

وی افزود: دسترسی به تمام خدمات قوه قضاییه نیاز به شناسه ثنا دارد. سابق بر این مردم باید برای دریافت این شناسه به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می‌کردند، ولی امروزه دریافت این شناسه به صورت آنلاین امکان پذیر است. گفتنی است تا کنون ۶۰۰ هزار نفر شناسه قضایی را به این صورت دریافت کردند.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید پابند الکترونیک، داخلی است گفت: تولید به اندازه کافی شکل می‌گیرد و با همکاری خوب سازمان زندان‌ها این کار انجام می‌شود. در زمینه ارتباط الکترونیک با فراجا اتفاقی که رخ داده این است که اگر شخصی الان به کلانتری‌ها مراجعه کند، در همان کلانتری شکایت دریافت می‌شود و در همان لحظه بصورت برخط به مرجع قضایی ارجاع می‌شود. در واقع ارتباط بین مراجع قضایی و کلانتری بصورت برخط انجام می‌شود.

وی درباره ممنوع الخروجی افراد گفت: هر ممنوع الخروجی که توسط قوه قضاییه صورت میگیرد پیامک ممنوع الخروجی به فرد ارسال می‌شود و در پنجره واحد امکان استعلام ممنوع الخروجی هم می‌گذاریم. پرونده‌های محرمانه در اختیار قاضی است.

کاظمی فرد در ادامه به سامانه اعلام اموال مسئولان اشاره کرد و گفت: بیش از ۸۰ درصد مسولان قوه قضاییه، اموالشان را در این سامانه ثبت کرده اند، اما از آنجا که این سامانه زیر نظر اداره کل اصل ۱۴۲ قانون اساسی است آمار دقیقی از دیگر مسئولانی که اموال خود را در این سامانه ثبت کرده اند وجود ندارد.

وی در پایان به سامانه سامع (درگاه یکپارچه ارتباطات مردمی عدلیه) اشاره کرد و گفت: این سامانه برای ارتباط مردم با قوه قضاییه ایجاد شده و اگر مردم انتقاد، اعتراض و درخواست ملاقاتی دارند می‌توانند به این سامانه مراجعه و اعتراض خود را ثبت کنند.

وی درباره سامانه سنجش کاربران نیز گفت: این سامانه برای این است که به محض اینکه افراد به دستگاه قضایی و دفاتر خدمات قضایی می‌روند و به کارشات رسیدگی می‌شود پیامکی برای آن‌ها ارسال و از آن‌ها نظرسنجی می‌شود. ما از ۷۰۰ هزار نفر در سال گذشته نظرسنجی کردیم و این سامانه روزانه فعال است و نظرات را دریافت می‌کند.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری گسترش نیوز، تاریخ انتشار:۱ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۲۶۶۰۷۰، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین