پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۱۷۰۶
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
وقتی مدیری مثل شهردار تهران این حوزه را نمی‌شناسد و خــارج از ضوابط و قواعد بــدون دانش لازم و مدرک مرتبط، در این جایگاه قرار می‌گیرد و در مورد اخیر با کت و شــلوار و بدون حتی چکمه‌ای برای گرفتن عکس یــادگاری در گل و الی باقی مانده از ســیل اخیر می‌رود، طبیعی اســت که مورد انتقاد جامعه واقع شــود. تا وقتی مدیرانی بدون تخصص را صرفا به واســطه نگاه سیاسی و وابستگی در جایگاه‌های مهم منصوب می‌کنیم، جان و مال و روح و روان و سـلامت جامعه نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
شعار سال: محمدجواد حق شناس طی یادداشتی نوشت:

ضمــن عــرض تســلیت بــه هم وطنانی که در معرض آســیب ســیل‌های اخیر قرار گرفتند، متذکر می‌شــوم مدیریت و کنتــرل بحران یک مبانی علمی و شناخته شده در دنیای امروز اســت. مــا نمی‌توانیم برای مواجهه و روبه رو شــدن با آســیب‌های ناشــی از بحران‌های طبیعی یا اشتباهات انسانی، بر احساســات و عواطف یا برخورد‌های پوپولیســتی متکی باشــیم. امروزه شاهدیم به دلیل اهمیت مدیریت بحران، رشــته‌های دانشــگاهی پیشــرفته‌ای در دانشــگاه‌های جهان تــا مقاطع دکترا و فوق دکتــرا وجود دارد؛ بنابراین مدیریت بحران بر مجموعــه‌ای از دانش‌ها و علوم روز دنیا متکی است و حوزه‌ها و شــاخه‌هایی از دانش چند رشته‌ای را شامل می‌شود که هم در حوزه تکنولوژی و هم در حوزه علوم انســانی و شاخص‌های متفاوت زبان شناسی، جامعه شناسی، حقوق، مباحث پزشــکی و … هم افزایی دارند. دلیل آن نیز این است که بتوانند بحران‌های بزرگی مثل زلزله، سیل، گرداب ها، تندباد‌ها و مصیبت‌های ناشــی از جنگ و سقوط هواپیما یا تصادف‌های بزرگی را که به دلیل پیشــرفت تکنولوژی در دنیای امروز وجود دارد، تصویر ســازی کنند و کسانی را که مستقیم یا غیر مســتقیم در معرض آسیب قرار گرفته اند، مدیریت کنند. حوادثی مثل پالسکو که در سال‌های اخیر در تهران در خاطره‌ها مانده یا ماجرای ریزش برج متروپل در آبادان از زمره این حوادث است.

همچنین زلزله‌های بزرگی مثل زلزله رودبار و بم یا زلزله اســلام آباد غرب و کرمانشاه یا سیل سال گذشته لرستان، خوزستان و … همه از جمله این حوادث هستند. این وقایع نشان می‌دهد کشور ما به خاطر شــرایط ژئوپولیتیک و خاص جغرافیایی، در معرض آسیب‌های طبیعی قرار دارد. پس برای مقابله با این حوادث باید از تجربه دانش بشــری در قرون گذشــته به عنوان یک اندوخته مدیریتی اســتفاده کنیم تا کمترین آسیب از این بلایا و حوادث به مردم برسد. اما وقتی شما افراد و مدیرانی را بدون دانش و تخصص در چنین جایگاه‌های تخصصی می‌گمارید، شــاهد آسیب‌های بزرگی از نوع آسیب‌هایی که در پالسکو و متروپل وجود داشت، خواهید بود. پس نداشتن سازوکار مناسب و پیشگیری‌های درست و دقیق، حجم بیشتری از صدمه را به جامعه وارد می‌کند. سوءمدیریت باعث رقم خوردن چنین آسیب‌هایی می‌شود. وقتی مدیری مثل شهردار تهران این حوزه را نمی‌شناسد و خــارج از ضوابط و قواعد بــدون دانش لازم و مدرک مرتبط، در این جایگاه قرار می‌گیرد و در مورد اخیر با کت و شــلوار و بدون حتی چکمه‌ای برای گرفتن عکس یــادگاری در گل و الی باقی مانده از ســیل اخیر می‌رود، طبیعی اســت که مورد انتقاد جامعه واقع شــود؛ چرا که به جای پیشگیری از بروز مشــکلات، خودش را در قالب یک رفتار احیانا نمایشی به معرض دید همگان قرار می‌دهد؛ در حالی که این رفتار‌های نمایشی دردی از مردم دوا نمی‌کند. آن‌ها با این رفتار رفع مشکلات جامعه را به تأخیر می‌اندازند. تا وقتی مدیرانی بدون تخصص را صرفا به واســطه نگاه سیاسی و وابستگی در جایگاه‌های مهم منصوب می‌کنیم، جان و مال و روح و روان و سـلامت جامعه نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

تعداد بازدید : 3

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری و تحلیلی انصاف، تاریخ انتشار:۸ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۳۶۱۴۲۹، www.ensafnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین