پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۱۹۸۱
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
مقررات انتخاباتی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با صراحت تاکید دارد، افراد که دارای پرونده‌های قضایی در جریان با طرح اتهام قضایی هستند، دارای شرایط لازم برای حضور در انتخابات نیستند و صلاحیت آن‌ها باید رد شود.
شعار سال: فدراسیون جهانی فوتبال در دستورالعمل بررسی صلاحیت افراد جهت شرکت در انتخابات و در موضوع تعیین صلاحیت نامزد‌های ریاست به صراحت تاکید دارد، افرادی که دارای پرونده‌های قضایی در جریان هستند و به طور رسمی متهم شده‌اند یا اقدامات قضایی موقت علیه آن‌ها آغاز شده، دارای شرایط لازم برای تایید صلاحیت و حضور در انتخابات نیستند.

در بند ۲ ردیف صلاحیت‌های این دستورالعمل آمده «هنگامی که یک نامزد به طور رسمی متهم شود و یا اقداماتی قضایی موقت در ارتباط با او انجام شد، کمیته انتخابات تصمیم می‌گیرد، حتی اگر رای نهایی هم صادر نشده باشد، صلاحیت نامزد مذکور را رد نماید...»

این دستورالعمل در انتخابات ریاست فدراسیون جهانی فوتبال لازم‌الاجرا بوده و متن کامل آن نیز در سایت فیفا موجود است.

درباره برگزاری انتخابات فدراسیون‌های عضو فیفا نیز این دستورالعمل توصیه به اجرا شده است.

فیفا تاکید می‌کند که این رد صلاحیت دلالت بر داوری در مورد نامزد یا پرونده مربوط به او در برابر دستگاه‌های قضایی یا انضباطی ندارد. این اقدام فیفا به دلیل لزوم حفظ اعتبار و اقتدار این سازمان است، چرا که سران فوتبال علاقه‌ای به فعالیت افرادی که ممکن است در آینده متهم شوند یا به هر دلیلی سابقه خوبی نداشته باشند، ندارد.
 
فیفا: پرونده‌های جریانی مانع تایید صلاحیت است
متن انگلیسی دستورالعمل انتخاباتی فیفا
 
فیفا: پرونده‌های جریانی مانع تایید صلاحیت است

ترجمه فارسی​​ دستورالعمل انتخاباتی فیفا

در حال حاضر و در انتخابات پیش روی فوتبال ایران نیز روند تایید صلاحیت‌ها برای معرفی نامزد‌های ریاست فدراسیون فوتبال و نواب رئیس در جریان است و طی روز‌های آینده نتایج نهایی اعلام خواهد شد، اما از هم اکنون ابهاماتی درباره برخی نامزد‌ها وجود دارد.

یکی از نامزد‌های صندلی ریاست مهدی تاج، رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال است که سال ۹۸ به علت بیماری قلبی از سمت خود کناره‌گیری کرد، اما بعد از این ماجرا، تاج و اعضای هیات رئیسه وقت به علت عقد قرارداد با مارک ویلموتس که علاوه بر غرامت سنگینی که روی دوش فوتبال ایران گذاشته، با شبهات بسیاری هم همراه بود، دارای پرونده قضایی مفتوح فراوان در دستگاه قضایی هستند.

سازمان بازرسی کل کشور از دو سال قبل، این پرونده را مفتوح نگه داشته و در انتظار صدور رای نهایی دادگاه CAS بوده است. پرونده‌ای که همچنان باز است و علاوه بر آن در پرونده‌های دیگری نیز محکومیت‌هایی صورت گرفته و موضوع اتهامی در مرحله رسیدگی در تجدیدنظر است.

با توجه به اینکه فیفا به عنوان نهاد بالادستی فدراسیون فوتبال ایران است و رعایت مقررات آن بر همه کشور‌ها عضو لازم است، به نظر می‌رسد حضور مهدی تاج در انتخابات پیش رو با تضاد‌های قانونی در فیفا نیز همراه است.

همچنین فیفا در بخش دیگری تصریح می‌کند که «محکومیت‌های کیفری و مجازات‌های انضباطی در مورد جرایم مالی، جزو مواردی در نظر گرفته می‌شدند که با عملکرد کمیته‌های فیفا سازگار نبوده و به همین دلیل باعث می‌شوند که نامزد‌ها رد صلاحیت شوند.»
 
فیفا: پرونده‌های جریانی مانع تایید صلاحیت است

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار:۱۳ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۱۴۰۱۰۵۱۳۱۰۴۲۹، www.isna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین