پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۴۰۵
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۱
اکثر مزارع پرورش میگو بخصوص مزارع تیاب و بندرعباس دچار تلفات شدید بعضا تا ۱۰۰ درصد گردیده و اکنون تمامی لارو‌ها (بچه میگو) بابت بیماری سندروم مرگ زودرس (AHPND) در حال تلف شدن هستند. دامپزشکی نیز برای این که زیر سوال نرود مکررا ً آزمایشات مرتبط را به صورت مخفیانه انجام داده و آزمایشگاه‌های خصوصی را از هرگونه آزمایش منع کرده که مبادا عدم مشکل در مولد‌های داخلی و منفی شدن آزمایشات آن‌ها بر ملا شده و سودجویی و انحصاری کردن خرید مولد توسط مراکز تکثیر را از دست بدهند.
شعار سال: اخیرا سازمان دامپزشکی و شیلات تصمیم به معدوم کردن اکثریت مولد میگوی پرورشی داخلی در استان هرمزگان گرفته اند و اقدام به تهدید مراکز تکثیر میگو جهت از بین بردن مولدین خود نموده و اعلام شده است که هر مرکز تکثیری که نسبت به معدوم کردن مولدین داخلی خود اقدام نکند اجازه فعالیت نخواهد داشت و بعنوان جایگزین هم مراکز تکثیر را مجبور به خرید مولدی به نام SPF (عاری از هر بیماری خاص) از فردی به نام (م. ا. ا) نموده اند.

ظاهرا ً آقای (م. ا. ا) درگذشته دلال ماهی بوده و در این حوزه فعالیت می‌کرده است و با توجه به عدم فعالیت ایشان در هرمزگان، توسط شخصی به نام (م. ح) به استان معرفی گردیده است. این موضوع در حالی است که استاندارد‌های هشت گانه (آزمایش اجباری و حاکمیتی) برای مولد‌هایی که از طرف آقای (م. ا. ا) ارائه می‌گردد با شبهه و تردید روبرو است و شفاف نیست. مولدین مذکور نیز با قیمت قابل توجه به مراکز و کارگاه‌های تکثیر عرضه می‌گردد که به نظر می‌رسد به دلیل عدم دسترسی به کیت تشخیص بیماری‌های نو ظهور در کشور امکان ورود بیماری‌های جدید و بیوتروریسم وجود دارد.

به دنبال این موضوع دوره اول پرورش، اکثر مزارع پرورش میگو بخصوص مزارع تیاب و بندرعباس دچار تلفات شدید بعضا تا ۱۰۰ درصد گردیده و اکنون تمامی لارو‌ها (بچه میگو) بابت بیماری سندروم مرگ زودرس (AHPND) در حال تلف شدن هستند و تلفات جدید هم اکثریت سایت‌های استان از غرب (سایه خوش) تا جاسک را در بر گرفته است. دامپزشکی نیز برای این که زیر سوال نرود مکررا ً آزمایشات مرتبط را به صورت مخفیانه انجام داده و آزمایشگاه‌های خصوصی را از هرگونه آزمایش منع کرده که مبادا عدم مشکل در مولد‌های داخلی و منفی شدن آزمایشات آن‌ها بر ملا شده و سودجویی و انحصاری کردن خرید مولد توسط مراکز تکثیر را از دست بدهند.

خبر دیگری نیز در دست است که بعضی از مزارع برای کاهش ضرر و زیان فراوان خود، میگو‌های تلف شده ناشی ازمولدین خارجی خود را از سطح مزارع جمع آوری و در بازار داخلی به فروش می‌رسانند؛ که طبیعتا ً معضلات و بیماری‌هایی را برای مصرف کنندگان آن به دنبال خواهد داشت و یا با صادرات آن‌ها می‌توانند باعث کاهش اعتماد مشتریان و مقبولیت بین المللی تولید میگوی کشور شود؛ لذا با عنایت به مواردی که اشاره شد، این امر باعث معضلات اجتماعی در جنوب استان بویژه در بندر تیاب که شروع پرورش میگو بوده است می‌گردد و افراد زیادی در حدود ۴ الی ۸ هزار نفر به نوعی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این در حالی است که در اطراف همین مزارع عده‌ای مشغول به کار قاچاق هستند و همچنین احتمال ورشکستگی پروژه‌ها و از بین رفتن سرمایه سایر فعالین و سرمایه گذاران این حوزه نیز متصور می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌گردد به دلیل رقابت پذیر بودن بازار میگو در جهان یک منبع مطمئن از مولدین سالم با رعایت ستاندارد‌های بین المللی تهیه گردد و یک ذخیره سالم برای تثبیت فعالیت آبزی پروری در استان هرمزگان استقرار یابد.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت دیده بان ایران، تاریخ انتشار:۲۳ شهریور ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۳۹۳۲۷، www.didbaniran.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین