پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۴۵۱۱
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۲
در زمان تصویب دارویار به کرات به این آقازاده عزیز جناب دکتر عین الهی هشدار دادیم و گفتیم که حتی پیش بینی می‌کنیم که کمتر از پنج ماه این طرح شکست می‌خورد. اما گویا دوره شدن وزیر با یک مشت مشاور و مدیر دست اول تا دست چندم، باعث شده که صدای ما به این بزرگ زاده نرسد. مرد حسابی، اگر ناتوان در کنترل بازار دارو هستی، استعفا بده. آنهم با قید فوریت. هزینه را نه برای خودت زیاد کن نه برای منافع ملی و نه برای مردم. وقتی ناظر مردمی بر تشکیلات دولتی تعریف نشده، وقتی حمایت لازم از اتاق‌های فکر رسانه‌ای نمی‌شود، وقتی نهاد‌های نظارتی عموما دارای مماشات یا ضعف هستند و.. معلوم است که شرایط بهتر از این نمی‌شود. اگر و تنها اگر حاکمیت اجازه برخورد با امثال شما را می‌داد، شک نکنید می‌دانستیم چطور بشکل کارشناسی و مدیریتی با شما برخورد کنیم. شما فساد‌ها و باگ‌های حوزه دارو اعم از ماده اولیه، تولید و توزیع- فروش و قاچاق را نمی‌بینی؟ شبهه الیگارشی فعال در این بخش را نمی‌شناسی؟ ۱۵ روز کاری فرصت کافی برای جبران کمبودهاست. انتظار داریم، در گزارش بعدی، شاهد حل مشکل در سطح ملی باشیم. رسانه آمادگی انتشار توضیحات احتمالی شما را هم دارد.
شعار سال: آنفلوآنزا این بار زودتر از هر سال میهمان خانه مردم شد؛ از اواسط مهر موج این بیماری با سرعتی شگرف در جامعه شروع به حرکت کرد تا موجی از حرکت مردم برای درمان و تهیه دارو شکل بگیرد و شاید غافلگیری مسؤولان وزارت بهداشت را به همراه داشت.

 پاییز که از راه می‌رسد تب ابتلا به بیماری‌هایی همچون آنفولانزا و سرماخوردگی‌های فصلی بالا می‌گیرد.

پاییز سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ این بیمار‌های فصلی در سایه سنگین پاندومی کرونا قرار داشت و البته رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، بویژه استفاده از ماسک ابتلای به آنفولانزا را به شدت کاهش داد. برای سال جاری نیز پیش‌بینی‌ها از افزایش ابتلا به این بیماری فصلی خبر می‌داد؛ چرا که آمار رعایت دستورالعمل‌ها سیری نزولی داشت و ماسک نزدن‌ها در جامعه کاملا مشهود بود.

واکسن آنفلوانزا هم که برای گروه‌های پرخطر و افرادی که مشکل سیستم ایمنی توصیه می‌شود به میزان لازم تولید و وارد شد تا در این خصوص با کمبود مواجه نباشیم؛ حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دُز.

علی‌رغم شایعاتی که درباره کمبود واکسن آنفلوآنزا در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود و با اینکه برخی از کارشناسان معتقدند زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا گذشته است، اما این واکسن همین امروز هم در داروخانه اولی که مراجعه می‌کنیم اگر وجود نداشته باشد در داروخانه دوم یا سومی که سر می‌زنیم، وجود دارد.

وزیر بهداشت هم با رد این شایعات در روز ۹ آبان تصریح می‌کند: کمبود واکسن آنفلوآنزا در کشور نداریم و با توجه به اینکه پیش‌بینی آنفلوآنزا را می‌کردیم، بنابراین به مقدار کافی واکسن وارداتی و تولیدی تأمین کردیم و در داروخانه‌ها موجود است و مردم می‌توانند برای خرید مراجعه کنند.

آنفلوآنزا، اما این‌بار زودتر از هر سال میهمان خانه مردم شد؛ از اواسط مهر ماه موج این باری با سرعتی شگرف در جامعه شروع به حرکت کرد تا موجی از حرکت مردم برای درمان و تهیه دارو شکل بگیرد و شاید غافلگیری مسئولان در وزارت بهداشت را به همراه داشت.
 
آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
ماجرای کمبود دارو| خرید بی‌رویه و بدون نسخه

از حق که نگذریم ما ایرانی‌ها در مصرف برخی از اقلام دارویی آن‌هم بدون نسخه و تجویز پزشک ید طولایی داریم و اگر به سبد دارو‌هایی که در خانه داریم مراجعه کنیم حتما قرص و شربت استامینیفون و سرماخوردگی و انواع آنتی‌بیوتیک‌ها از آزیترومایسین تا آموکسی سیلین و آموکسی کلاو به چشممان می‌خورد؛ درست همان اقلامی که این روز‌ها در داروخانه‌ها کمبود آن به راحتی به چشم می‌آید.

اگر فقط یکبار ابتلا به آنفلوآنزا و عدم دریافت دارو را تجربه کرده باشید تأیید می‌کنید که اگر دارو به موقع و درست به دست بیمار نرسد و مصرف نشود، ضعف قوای جسمانی بر بیمار غلبه می‌کند و یکی از معدود دارو‌هایی که زود برای این حالت جواب می‌دهد سُرم است؛ آنهم سرمی که چند آمپول ویتامین به آن اضافه شده باشد.

آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
 
ماجرای کمبود دارو|ورود آنفلوآنزا به روند همه گیری

این موج‌ها که بر هم سوار می‌شوند خروجی آن می‌شود کمبود دارو و سُرم! خصوصا وقتی به گفته سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، موارد ابتلا به آنفلوآنزا به ۴۰ درصد افزایش یافته است و وارد روند همه گیری بیماری شده‌ایم.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران طی گفت‌وگویی در خصوص کمبود‌های دارویی کشور می‌گوید: عمدتا در دارو‌هایی که به صورت شربت و برای مصرف کودکانند، کمبود داریم که اصلا هم وارد نشده است و در زمینه شربت سرماخوردگی و شربت دیفن‌هیدرامین کمبود داریم. برای تب بچه‌ها نه شربت استامینوفن و نه بروفن به اندازه کافی پیدا نمی‌شود.

علی فاطمی اضافه می‌کند: در داروخانه‌ها وفور شربت‌های تقویتی و نیروزا و انواع قرص‌ها و کپسول‌های مکمل وجود دارد. از آنجا که قیمت‌گذاری آن‌ها آزاد است، همه آن‌ها را تولید می‌کنند و سرم همچنان به صورت سهمیه‌ای و جیره‌بندی به داروخانه‌ها ارائه می‌شود.

حالا این کمبود دارو یک ماه می‌شود که کاملا به چشم می‌آید؛ شهروندان عنوان می‌کنند که برای دریافت سُرم، آنتی‌بیوتیک و شربت‌هایی همچون دیفن هیدرامین، تایفون و برون کلد با مشکل مواجه شده‌اند.

آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
 
ماجرای کمبود دارو|بیاید و برای کمبود دارو گزارش تهیه کنید!

به سراغ یکی از داروخانه‌های سطح شهر تهران می‌روم تا از نزدیک جویای وضعیت کمبود دارو بشوم؛ تا متوجه می‌شود خبرنگار هستم می‌گوید‌: شما خبرنگاران بیشتر به فکر اخبار سیاسی هستید، بیاید و برای کمبود دارو گزارش تهیه کنید!

شوق او مرا هم تشویق می‌کند تا تمام ابعاد ماجرا را از کسی که با کمبود دارو از نزدیک درگیر است، پیگیری کنم.

مدیر داروخانه می‌گوید ۲ ماه است که با کمبود دارو در بازار مواجه هستیم،، اما یک ماه داروخانه‌ها با موجودی خود نیاز بازار را تأمین کردند و بعد از آن این کمبود خودش را نشان داد.

آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
ماجرای کمبود دارو|طاقچه بالا برای سفکسیم و دیفن هیدرامین!

امروز دارو‌های دم دستی که حتی شرکت‌های پخش دارو با اصرار آن را برای ما می‌آوردند و ما با اکراه آن را می‌پذیرفتیم و می‌خریدیم به صورت سهمیه‌ای به داروخانه ما تخصیص داده می‌شود. دیفن هیدرامین از جمله این داروهاست.

انواع آنتی بیوتیک‌ها، استامینوفن‌ها و بروفن‌ها، سُرم‌ها و اسپری‌های تنفسی و عجیب‌تر از همه حتی قطره و اسپری بینی سدیم کلراید و در مجموع دارو‌های عمومی که بیشتر برای سرماخوردگی استفاده می‌شود، در بازار به زحمت پیدا می‌شود!

دیفن هیدرامین و سفکسیم را شرکت‌های پخش دارو به زحمت به ما می‌فروختند و برای خرید امتیاز ویژه می‌دادند؛ الان کار به جایی رسیده که چند روزی پیش فردی از شهر‌های شمالی برای خرید سفکسیم به داروخانه من مراجعه کرده بود.

آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
ماجرای کمبود دارو|جهش نجومی قیمت‌ها؛ بیش از ۱۰۰ درصد!

او افزایش قیمت دارو را پشت پرده کمبود دارو می‌داند و نمونه‌های عجیبی را با نشان دادن فاکتور ارائه می‌کند؛ شربت استامینوفن که در فاکتور قبلی ۹ هزار تومان قیمت فروش خورده است در خرید جدید که فقط ۱۰ عدد از آن را با خواهش و تمنا برایم فاکتور کرده‌اند ۱۹۶۰۰ تومان قیمت خورده است. یا برون‌کلد ۲۶ هزار تومانی در خرید جدید قیمت را به ۴۵ هزار تومان رسانده‌اند و بروفن ۱۵ هزار تومانی هم به ۲۶ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده.

آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
 
ماجرای کمبود دارو|۲ سوالِ آقای مدیر

نکته عجیب، اما قیمتی است که به عنوان مثال روی شیشه شربت استامینوفن خورده است؛ ۹۰۰۰ تومان، اما قیمت فاکتور رسمی ۱۹۶۰۰ تومان است. آهی می‌کشد و می‌گوید حالا باید روی این قیمت‌ها را با ماژیک بپوشانیم و بعد ۲ سوال را مطرح می‌کند.

۱- آیا شرکت تولید کننده این دارو را تولید کرده و به بازار ارائه نکرده است تا قیمت بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یابد؟

۲- آیا شرکت پخش، دارو را در انبار خود نگه داشته و منتظر مانده تا با قیمت جدید به بازار عرضه کند؟

ماجرای کمبود دارو|بهانه‌ای برای کمبود نمانده

نظر خودش را که سوال می‌کنم، می‌گوید: از شرکت پخش سوال می‌کنم شرکت تولید کننده را مقصر جلوه می‌دهند و از شرکت تولید کننده پیگیری می‌کنم، تقصیر‌ها را گردن شرکت‌های پخش می‌اندازد.

مدیر داروخانه حرف‌هایش را با این جمله جمع و جور می‌کند:‌حالا که قیمت‌ها افزایش پیدا کرده دیگر بهانه‌ای برای کمبود دارو نباید وجود داشته باشد.

آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
ماجرای کمبود دارو|از مشهد تا اصفهان در جستجوی آنتی بیوتیک

از همکارانم در برخی استان‌ها هم خواستم تا وضعیت کمبود دارو در سطح استان را با حضور میدانی استخراج و برای من ارسال کنند.

در استان فارس کمبود دارو بیشتر شامل تمام شربت‌های آنتی بیوتیک، سرم ها، اسپری و قطره سدیم کلراید، شربت استامینوفن و شربت ایبوبروفن است. این شرایط در استان‌های خراسان رضوی و کرمانشاه نیز مشهود است.

پیگیری‌های خبرنگار فارس در استان قزوین حاکی از آن است علاوه بر کمبود آنتی‌بیوتیک‌ها و سرم، دارو‌هایی همچون شربت آموکسی ۲۵۰م و ۱۲۵م، شربت بروفن، شربت سفالکسین ۲۵۰م، شربت آزیترو، شربت سفکسیم، آمپول پیروکسیکام و آمپول و قرص دیسیکلومین با کمبود مواجه است.

محمود اعتباری معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز گفته است: کمبود داروهای، چون استامینوفن، قطره بینی سدیم کلراید و سوسپانسیون خوراکی (شربت) آنتی بیوتیک را داشتیم که از طریق تولید داخل و هم از طریق واردات تأمین شده است، دارو در حال توزیع است، اما عطشی که در جامعه است و ذخیره‌ای که لازم است در داروخانه‌ها باشد هنوز کفایت نمی‌کند.

تمام این کمبود‌ها در حالی است که دارو‌های بیماری‌های غیر فصلی مانند قلب و دیابت و قند در بازار به راحتی در دسترس است!
 
آقای عین الهی، اگر ناتوان در مدیریت دارو هستی، استعفا بده آنهم با قید فوریت
ماجرای کمبود دارو|کمبود مواد اولیه نداریم!

این کمبود‌ها در حالی مردم را به زحمت و نگرانی انداخته است که بازرس کل «امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی» سازمان بازرسی کل کشور در مصاحبه‌ای با اشاره به بازدید خود از برخی شرکت‌های پخش دارو و همچنین شرکت‌های «مواد اولیه ساز» در پی بررسی کمبود اقلام دارویی، گفته است: بررسی‌های میدانی حاکی از این است که ماده اولیه انواع آنتی‌بیوتیک در انبار‌های شرکت‌های تأمین کننده به طور کامل فراهم است؛ به طور نمونه در بازدید از یکی از شرکت‌های دارویی مشخص شد حدود ۳۰ تن ماده اولیه «آزیترومایسین» در انبار این شرکت موجود است و حدود ۳۰ تن دیگر از مواد اولیه این شرکت در گمرک وجود دارد که این مقدار میزان قابل توجهی از نیاز کشور را تأمین می‌کند.

میرمحمدی راجع به امتناع شرکت‌های دارویی از تولید اقلام دارویی آنتی‌بیوتیک هم ادامه داده: در این بازدید‌ها «حذف ارز ترجیحی و عدم همسان‌سازی قیمت‌های جدید با افزایش ناشی از تغییر نرخ ارز جهت تهیه مواد اولیه» و نیز «افزایش هزینه‌های مرتبط با تولید محصولات دارویی» دو عامل مهم امتناع شرکت‌های دارویی از تولید برخی اقلام دارویی به واسطه عدم اصلاح به موقع قیمت‌ها توسط سازمان غذا و دارو منتج به زیان شرکت‌های تولیدکننده ناشی از آن عنوان شده است.

ماجرای کمبود دارو|یک احتمال دیگر

برخی، اما معتقدند مواد اولیه مانده در گمرک می‌تواند یکی از پشت‌پرده‌های کمبود دارو باشد؛ آنجایی که از شهریور امسال تلاش‌هایی شکل گرفته است تا موضوع مالیات بر ارزش افزوده برای ترخیص مواد دارویی از گمرک حل و فصل شود.

چهارم آبان ماه بود که خبر استعفا رئیس وقت سازمان غذا و دارو پس از دستور رئیس‌جمهور برای برخورد با مدیران متخلف در حوزه کمبود دارو منتشر و در هفته گذشته ۵۰ تن محموله دارو وارد بازار مصرف کشور شد تا مشکل کمبود دارو حل شود.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار:۱۵ آبان ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۴۰۱۰۸۱۵۰۰۰۷۹۵، www.farsnews.ir
اخبار مرتبط
برچسب ها: شکست طرح دارویار ، کمبود دارو ، کمبود آنتی بیوتیک در کشور ، چرا طرح دارویار موفق نبود؟ ، باگ های حوزه دارو ، فساد حوزه دارو ، قاچاق دارو ، الیگارشی در حوزه دارو ، مافیای دارو ، کمبود واکسن آنفلوآنزا ، غافلگیری مسئولان وزارت بهداشت از شیوع آنفلوآنزا ، کمبود سرم در کشور ، واردات سرم به کشور ، واردات آنتی بیوتیک ، ارائه سرم به صورت جیره بندی ، ارائه سرم به صورت سهمیه بندی ، سهمیه بندی سرم در داروخانه ها ، کمبود داروهای آنفلوآنزا ، تولید داروهای آنفلوآنزا ، کمبود بروفن ها ، کمبود آنتی بیوتیک ها در کشور ، کمبود استامینوفن ها ، کمبود دیفن هیدرامین ، کمبود سفیکسیم ، جهش نجومی قیمت دارو ، قیمت های نجومی دارو ، کمبود داروهای بیماری فصلی در کشور ، کمبود مواد اولیه دارو ، کمبود مواد اولیه تولید دارو در کشور ، واردات مواد اولیه تولید دارو ، امتناع شرکت‌های دارویی از تولید اقلام دارویی آنتی‌بیوتیک ، افزایش هزینه‌های مرتبط با تولید محصولات دارویی ، عوامل موثر بر کاهش تولید دارو در کشور ، نقش حذف ارز ترجیحی دارو در کمبود دارو ، پشت‌پرده‌های کمبود دارو ، عدم ترخیص مواد اولیه دارویی از گمرک ، مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه دارو
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین