پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۴۹۴۷
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس با تشریح آخرین وضعیت طرح شفافیت قوای سه گانه گفت: هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مواد ۱، ۲، ۳ و ۴ طرح شفافیت را مورد ایراد قرار داده است و تاکنون مجلس دو بار بر روی نظر خود مبنی بر شفاف شدن قوای سه گانه و سایر نهاد‌ها پافشاری کرده است. سایر موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان نهایی شده و ایرادی باقی نمانده است.

شعار سال: محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس ، درخصوص آخرین وضعیت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، اظهار داشت: در این طرح ۵ ماده‌ای، به شفافیت هر یک از دستگاه‌ها پرداخته شده و مشخصا ماده یک این طرح مشمولین طرح شفافیت قوای سه‌گانه را مشخص کرده که دولت، قوه قضائیه، مجلس از جمله مشمولین این طرح هستند.

وی افزود: در ماده ۲ طرح شفافیت قوای سه‌گانه آمده است مواردی که باید شفاف شود شامل مسائل مالی، اداری، ساختاری، کارکردی، نحوه جذب نیرو، فیش‌های حقوقی، صورت‌های مالی و احکام قطعی دادگاه‌ها با حفظ حریم خصوصی، موارد شرعی و امنیتی، مشخص شده است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس با اشاره به قابل رؤیت بودن آرای نمایندگان مجلس به طرح‌ها و لوایح، بیان کرد: مطابق طرح شفافیت قوای سه‌گانه، کلیه دستگاه‌ها مکلفند به استثنای مسائل امنیتی و مصالح ملی، کلیه اطلاعات خود را در دسترس مردم قرار دهند.

وی با اشاره به ماده ۳ قانون شفافیت قوای سه‌گانه، افزود: براساس این ماده، مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت نظام در مواردی که اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان رخ می‌دهد، باید شفاف شود. این موضوع مورد ایراد شورای محترم نگهبان قرار گرفته است و مجلس در این زمینه بر مصوبه خود اصرار کرده است تا جهت تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود.

ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت قوای سه گانه برطرف شده است
جوکار تصریح کرد: هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مواد ۱، ۲، ۳ و ۴ طرح شفافیت را مورد ایراد قرار داده است و تاکنون مجلس دو بار بر روی نظر خود مبنی بر شفاف شدن قوای سه گانه و سایر نهاد‌ها پافشاری کرده است. سایر موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان نهایی شده و ایرادی باقی نمانده است.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ماده ۴ این طرح نیز مرتبط با ماده ۳ می‌‍ باشد که مجلس بر ماده ۴ نیز اصرار نموده است، بیان کرد: در ماده ۴ طرح شفافیت قوای سه‌گانه آمده است که در صورت تصویب این طرح به هر ۶ ماه یکبار، دستگاه‌های مشمول این طرح، باید گزارش نحوه اجرای قانون را به مجلس ارائه کنند، همچنین در ماده ۵ این طرح برای مستنفکین از اجرای این قانون مجازات دیده شده است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، با بیان اینکه مجلس طرح شفافیت قوای سه گانه را تصویب کرده است، اظهارداشت: ایرادات شورای نگهبان به این طرح مرتفع شده، اما هیات عالی نظارت همچنان به ایراداتی که گرفته اصرار دارد و مواد ۱، ۲، ۳ و ۴ این طرح را مغایر با سیاست‌های کلی نظام دانسته است. مجلس نیز بر مواد ۳ و ۴ طرح شفافیت قوای سه‌گانه اصرار کرده که در خصوص این دو ماده باید مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت اقتصادنیوز، تاریخ انتشار:۶ آذر ۱۴۰۱، کدخبر: ۵۳۷۶۲۴، www.eghtesadnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین