پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۶۱۶۲
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
پس از اینکه اتحادیه فناوران رایانه‌ای به وزارت ارتباطات درخواست اینترنت بدون فیلتر را برای اعضای این اتحادیه داد، حالا در چند روز اخیر تصاویر نامه‌های که حکایت از درخواست مسئولان برای اینترنت بدون فیلتر را تنها برای خود دارند، در فضای مجازی منتشر شده است. یکی از این نامه‌ها مربوطه به محسن پیرهادی، نماینده تهران در مجلس است که درخواست بارگذاری اینترنت بدون فیلتر روی سیم‌کارت شخصی خود دارد. به نظر می‌رسد که اینترنت طبقاتی در کشور در حال اجراست و برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان از وزارت ارتباطات درخواست اینترنت بدون فیلتر روی سیم کارت شخصی خود را کرده‌اند!

شعار سال: استفاده اینترنت بین‌المللی چند وقتی است که برای کاربران ایران با محدودیت‌های شدید روبه رو است، اما به نظر می‌رسد که اینترنت طبقاتی در کشور در حال اجراست و برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان از وزارت ارتباطات درخواست اینترنت بدون فیلتر را کرده‌اند.

پس از اینکه اتحادیه فناوران رایانه‌ای به وزارت ارتباطات درخواست اینترنت بدون فیلتر را برای اعضای این اتحادیه داد، حالا در چند روز اخیر تصاویر نامه‌های که حکایت از درخواست مسئولان برای اینترنت بدون فیلتر را تنها برای خود دارند، در فضای مجازی منتشر شده است. یکی از این نامه‌ها مربوطه به محسن پیرهادی، نماینده تهران در مجلس است که درخواست بارگذاری اینترنت بدون فیلتر روی سیم‌کارت شخصی خود دارد.
دسترسی مردم عادی به اینترنت آزاد با هزار مکافات و درخواست اینترنت بدون فیلتر برای مسئولان!

این درخواست‌ها در حالیست که دسترسی عموم مردم به اینترنت آزاد هر روز سخت‌تر می‌شود و بسیاری از افراد در پی این محدودیت‌ها با خطر بیکاری مواجه شدند، اما به نظر می‌رسد داشتن اینترنت آزاد و به نوعی رصد اخبار، برای مسئولان مهم‌تر از وابستگی معیشتی عده زیادی مردم به اینترنت است.

مسئولان مجوز درخواست اینترنت بدون فیلتر را دارند؟

با افزایش تعداد نامه‌هایی که از سوی مسئولان برای رفع فیلترینگ شخصی، به وزارتخانه ارتباطات ارسال می‎شود، این سوال مطرح می‌شود که آیا مسئولان می‌توانند درخواست اینترنت بدون فیلتر را داشته باشند؟

در سال ۱۳۹۶، وزیر ارتباطات وقت یعنی محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که مسئولان در چارچوب مقررات می‌توانند درخواست رفع فیلترینگ برای خود از کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ داشته باشند.

همچنین در نامه توضیحات محسن پیرهادی، نماینده تهران در مجلس به اینکه چرا درخواست اینترنت بدون فیلتر را داشته، آمده است: «این درخواست در پی اعلام اعطای اینترنت بدون فیلترینگ از سوی وزارت ارتباطات به جامعه رسانه‌ای کشور بوده، روند و قاعده‌ای که در سال‌های اخیر مرسوم است.

حمیده زرآبادی، نماینده مجلس دهم در سال ۱۴۰۰ درباره اینترنت بدون فیلتر مسئولان گفته بود: «اینترنتی که در دسترس خیلی از مسئولان است اصلاً نیازی به فیلترشکن ندارند و از بستر‌هایی هم که فیلتر شده‌اند، مثل تلگرام یا توئیتر هم استفاده می‌کنند هیچ‌گاه هم اتفاقی برای آن‌ها نیفتاده و از این به بعد نیز نخواهد افتاد.»
با وجود این، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات طبقاتی شدن اینترنت را رد کرده است، اما شواهد نشان می‌دهد که شبکه ارتباطات کشور به همین سمت و سو پیش می‌رود.

همچنین، به عقیده کارشناسان رفع فیلتر تنها برای عده‌ای ویژه و درخواست رفع فیلترینگ تنها برای یک نفر از سیاست‌گذاران، می‌تواند تبعاتی منفی به دنبال داشته باشد، چرا که گویای اجرای طرح اینترنت طبقاتی است.

از سوی دیگر این در حالیست که سیاست‌گذاران فضای مجازی در کشور بار‌ها سعی کرده‌اند بر شبکه ملی اطلاعات تاکید داشته باشند و استفاده از پیام‌رسا‎ن‌ها و پلتفرم‌های داخلی به مردم توصیه کنند. اما حالا که برخی از مسئولان درخواست اینترنت بدون فیلتر را دارند، به نظر می‌رسد که تمامی سخنان آن‌ها مبنی بر توصیه به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی تنها برای کاربران عادی است، نه خودشان.

بسیاری از مسئولان مدعی هستند که پلتفرم‌های داخلی پاسخگوی نیاز کاربران است و محدودیت‌های اعمال شده بر اینترنت اقدامی ضروری و به نفع جامعه بوده است. اکنون چرا خواستار رفع فیلتر برای خودشان هستند؟

همچنین، همزمان با روند محدود کردن دسترسی مردم عادی به اینترنت آزاد و توسل کاربران به استفاده از فیلترشکن‌ها یا همان وی‌پی‌ان (VPN)، در کشور مسیر‌های دسترسی به فیلترشکن‌های رایگان روز به روز سخت‌تر و خرید وی‌پی‌ان‌های غیررایگان نیز در شرایط تحریم برای ایرانی‌ها سخت شده است، اما مسئولان به راحتی از اینترنت بدون فیلتر استفاده می‌کنند.

درحالی که بیش از سه ماه از فیلترینگ گسترده اینترنت به‌ویژه پلتفرم اینستاگرام می‌گذرد و بسیاری از کسب‌وکار‌های اینترنتی و کاربران از فیلترینگ آسیب جدی دیده‌اند و نیازمند حمایت هستند، اما حالا دولت قصد دارد فقط فیلترینگ را برای برخی از افراد، سازمان‌ها و نهاد‌ها کاهش دهد! در این میان چه کسی پاسخگوی خسارت‌های مادی و معنوی عموم مردمی از این فیلترینگ خواهد بود؟

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تجارت نیوز، تاریخ انتشار:۵ بهمن ۱۴۰۱، کدخبر: ---، tejaratnews.com

اخبار مرتبط
برچسب ها: اینترنت بدون فیلتر برای مسئولان ، اتحادیه فناوران رایانه‌ای به وزارت ارتباطات ، درخواست اینترنت بدون فیلتر برای نمایندگان مجلس ، درخواست اینترنت بدون فیلتر برای مسئولان کشور ، درخواست مسئولان برای اینترنت بدون فیلتر ، درخواست بارگذاری اینترنت بدون فیلتر روی سیم‌کارت شخصی محسن پیرهادی نماینده تهران ، درخواست محسن پیرهادی برای بارگذاری اینترنت بدون فیلتر روی سیم کارت شخصی اش ، درخواست نمایندگان مجلس از وزارت ارتباطات برای اینترنت بدون فیلتر روی سیم کارت شخصی ، درخواست نمایندگان مجلس برای اینترنت بدون فیلتر ، اینترنت طبقاتی در کشور ، درخواست بارگذاری اینترنت بدون فیلتر روی سیم‌کارت شخصی ، مجوز درخواست اینترنت بدون فیلتر برای مسئولان ، محدودیت اینترنتی برای مردم و اینترنت بدون فیلتر برای مسئولان ، آیا مسئولان می‌توانند درخواست اینترنت بدون فیلتر را داشته باشند؟ ، اعطای اینترنت بدون فیلترینگ از سوی وزارت ارتباطات به جامعه رسانه‌ای کشور ، حمیده زرآبادی نماینده مجلس ، طبقاتی شدن اینترنت ، رفع فیلتر تنها برای عده‌ای ویژه ، اجرای طرح اینترنت طبقاتی ، محدود کردن دسترسی مردم عادی به اینترنت آزاد ، فیلترینگ پلتفرم های خارجی ، رفع فیلتر اینترنت برای مسئولان ، تبعات رفع فیلتر نمایندگان مجلس ، خسارت فیلترینگ به کسب و کارها
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین